ÚOP v Plzni

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Od 4. 5. 2020 je provoz pracoviště obnoven ve standardním režimu včetně otevření knihovny a archivů pro veřejnost a umožnění osobních konzultací ve standardních úředních a konzultačních hodinách. I nadále však bude upřednostňován písemný, elektronický či telefonický kontakt ve všech případech, kdy je to možné. Osobní kontakt v úředních hodinách bude možný po předchozím objednání. Osobní podání na podatelnách bude možné činit i bez objednání v úředních hodinách. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Fotoarchiv

Fotoarchiv plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu je budován od 60. let 20. století do současnosti. Fotografie zachycují jednotlivé památky, jejich soubory, areály i sídelní celky na území Plzeňského kraje.

Fotoarchiv obsahuje zhruba 300 000 položek. Nejpočetnější jsou černobílé fotografie a negativy. Kromě nich jsou zde i barevné snímky, kinofilmové i ploché diapozitivy. Pozitivy jsou tříděny abecedně dle názvů  jednotlivých obcí, každý je opatřen přírůstkovým číslem negativu. V současné době probíhá postupný převod jejich dosavadní evidence do elektronického katalogu. Digitální fotodokumentace nemovitých památek je ukládána do metainformačního systému, snímky movitého kulturního dědictví jsou součástí příslušných evidenčních databází.

 

Návštěvní hodiny pro veřejnost

  • denně 8–12 hod.

Doporučujeme předem sjednat konkrétní termín návštěvy.

Badatelský řád a ceník k nahlédnutí zde:

badatelsky-rad-npu-2014.pdf
PDF (226,14 KB)