ÚOP v Plzni

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

V souvislosti s mimořádnou situací a nouzovým stavem vyhlášeným vládou ČR je územní odborné pracoviště NPÚ v Plzni od 16. 3. 2020 až do odvolání uzavřeno pro veřejnost. Jsou zrušeny konzultační dni a nebudou poskytovány ani konzultace pro veřejnost mimo pracoviště (např. na ORP). Výkon agendy památkové péče je nutné řešit telefonicky nebo emailem. Do odvolání jsou až na výjimky zakázány všechny pracovní cesty zaměstnanců ÚOP, účast na kontrolních dnech na stavbách, na místních šetření apod. Podatelna NPÚ ÚOP v Plzni bude otevřena v pondělí a středu od 10 do 12 hodin. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Fotoarchiv

Fotoarchiv plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu je budován od 60. let 20. století do současnosti. Fotografie zachycují jednotlivé památky, jejich soubory, areály i sídelní celky na území Plzeňského kraje.

Fotoarchiv obsahuje zhruba 300 000 položek. Nejpočetnější jsou černobílé fotografie a negativy. Kromě nich jsou zde i barevné snímky, kinofilmové i ploché diapozitivy. Pozitivy jsou tříděny abecedně dle názvů  jednotlivých obcí, každý je opatřen přírůstkovým číslem negativu. V současné době probíhá postupný převod jejich dosavadní evidence do elektronického katalogu. Digitální fotodokumentace nemovitých památek je ukládána do metainformačního systému, snímky movitého kulturního dědictví jsou součástí příslušných evidenčních databází.

 

Návštěvní hodiny pro veřejnost

  • denně 8–12 hod. po předchozí telefonické dohodě