• patrimonium pro futuro

  Patrimonium pro futuro:
  Cena veřejnosti Památky děkují

  Rozhodněte o vítězi zvláštní ceny Památky děkují za příklady dobré praxe v památkové péči. Online hlasování trvá do 30. září.

  Hlasujte zde

 • aktuálně

  Návštěvnická sezóna 2022

  Podívejte se, co nového si pro vás hrady, zámky a další objekty NPÚ připravily v letošním roce.

  Více

 • Skryté skvosty - Jaroslav Plesl

  TIP

  Objevte s námi Skryté skvosty

  Herec Jaroslav Plesl v dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka.

  Více

 • e-shop

  Originální doplňky s motivy objektů NPÚ

  V e-shopu si můžete kromě publikací z naší dílny pořídit i stylové doplňky.

  zjistit více

   

   

 • Po stopách šlechtických rodů

  Rok šlechtických slavností

  Dvanáctý ročník prestižního projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na fenomén šlechtických zábav a slavností.

  VÍCE

 • podcast

  PodCastle NPÚ

  Podcast o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Přinášíme vám rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte každé úterý na vybraných podcastových kanálech a YouTube.

  VÍCE

Zprávy

NPÚ získal ocenění za animovaný film Pražská Invalidovna

10. 6. 2022

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě pořádalo 7.–9. června již 24. ročník přehlídky muzejních filmů MUSAIONfilm. Národní památkový ústav se letos zúčastnil...

Objevte s námi Skryté skvosty

24. 3. 2022 (aktualizováno 3. 6. 2022)

Herec Jaroslav Plesl v dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka a zúročuje tak své bohaté průvodcovské...

Víkend otevřených zahrad přinese do zámeckých zahrad a parků zajímavý program

25. 5. 2022

O víkendu 11.–12. června se bude konat 12. ročník Víkendu otevřených zahrad. Návštěvníci mohou zavítat i do běžně nepřístupných exteriérů objektů ve správě Národního...


Jsme tu pro památky a pro vás

Víme, co znamená pečovat o památky, víme, co znamená je spravovat. Sami se totiž staráme o více než stovku těch opravdu významných – a chceme s tím pomáhat i ostatním. V Národním památkovém ústavu působí odborníci na zámky, chalupy, továrny i křížky u cesty, kteří vám bezplatně poradí, jak památky udržovat, obnovovat, a přitom neničit. Pomůžeme vám najít, co je na vaší památce nejcennější, a vysvětlíme v několika krocích, jak prakticky postupovat a čeho se vyvarovat. Milujeme památky. Podívejte se, co vše vám nabízíme.

Více o NPÚ


E-shop

TÉMA ROKU 2022

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme si pro vás připravili: