• aktuálně

  Hlavní sezona na památkách zahájena!

  Od 1. 6. jsou pro veřejnost přístupné i interiéry památek a skupinové prohlídky. Děkujeme, že dodržujete bezpečnostní pokyny při vaší návštěvě. Aktuální podmínky pro návštěvu památek naleznete zde.

  Více

 • nepřehlédněte

  Novinky na památkách

  Podívejte se, na jaké nové prohlídkové okruhy či expozice se můžete letos těšit.

  VÍCE

 • po stopách šlechtických rodů

  Rok osvícenské šlechty

  Publikace, výstavy, expozice a řada doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí po celý rok 2021.

  VÍCE

 • podcast

  PodCastle NPÚ

  Nový podcast o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Přinášíme vám rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte každé úterý na vybraných podcastových kanálech a YouTube.

  VÍCE

 • věda a výzkum

  Architektura 60. a 70. let
  20. století v České republice

  Přinášíme souhrn pětiletého výzkumného projektu NPÚ mapujícího českou architekturu tohoto období. Navštite online výstavu a podívejte se, jaké knihy v rámci projektu vyšly.

  VÍCE

 • PROJEKT OBNOVY

  Obnova Invalidovny

  Historický areál pražské Invalidovny bude památkově obnoven a doplněn o moderní přístavby v zadní části objektu.
  Zjistěte o projektu vše, co vás zajímá.

  VÍCE

 • online obrazárna

  Duchcovská obrazárna

  Nahlédněte do virtuální obrazárny, která v této podobě, sestavené podle inventáře z roku 1823, již neexistuje a nejspíš nikdy existovat nebude.

  vstoupit

 • CENY NÁRODNÍHO PAMÁTKOVÉHO ÚSTAVU

  Patrimonium pro futuro 2020

  Prestižní ocenění v oblasti památkové péče již má své vítěze.

  více

Zprávy

Víkend otevřených zahrad i letos nabídne zajímavý program

9. 6. 2021

O víkendu 12.–13. června se bude konat 11. ročník Víkendu otevřených zahrad. Návštěvníkům se tak naskytne možnost zavítat i do běžně nepřístupných zámeckých zahrad a...

Hlavní sezona na památkách zahájena

31. 5. 2021

Od 1. 6. otevírají památky své brány. Návštěvníci se mohou zúčastnit skupinových prohlídek interiérů, které jsou dle současných vládních nařízení omezeny pro 10 osob...

Sledujte Zprávy památkové péče na Facebooku

24. 5. 2021

Odborný časopis věnovaný památkové péči a restaurování Zprávy památkové péče má své oficiální facebookové stránky. Začněte je sledovat a žádné novinky ze světa národního...


Jsme tu pro památky a pro vás

Víme, co znamená pečovat o památky, víme, co znamená je spravovat. Sami se totiž staráme o více než stovku těch opravdu významných – a chceme s tím pomáhat i ostatním. V Národním památkovém ústavu působí odborníci na zámky, chalupy, továrny i křížky u cesty, kteří vám bezplatně poradí, jak památky udržovat, obnovovat, a přitom neničit. Pomůžeme vám najít, co je na vaší památce nejcennější, a vysvětlíme v několika krocích, jak prakticky postupovat a čeho se vyvarovat. Milujeme památky. Podívejte se, co vše vám nabízíme.

Více o NPÚ


E-shop

TÉMA ROKU 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme si pro vás připravili: