• aktuálně

  Návštěvnická sezóna 2022

  Podívejte se, co nového si pro vás hrady, zámky a další objekty NPÚ připravily v letošním roce.

  Více

 • Skryté skvosty - Jaroslav Plesl

  TIP

  Objevte s námi Skryté skvosty

  Herec Jaroslav Plesl v novém dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka.

  Více

 • Po stopách šlechtických rodů

  Rok šlechtických slavností

  Dvanáctý ročník prestižního projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na fenomén šlechtických zábav a slavností.

  VÍCE

 • předávání cen

  Patrimonium pro futuro

  Ceny Národního památkového ústavu znají své vítěze. Zjistěte, kdo si odnesl ceny za nejlepší památkové počiny za uplynulý rok.

  VÍCE

 • podcast

  PodCastle NPÚ

  Podcast o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Přinášíme vám rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte každé úterý na vybraných podcastových kanálech a YouTube.

  VÍCE

Zprávy

Proběhla praktická dílna obnovy historických památek

19. 5. 2022

Lze zachránit poškozenou vápennou omítku na historickém objektu? A v jakém rozsahu? Jak postupovat, aby bylo zachováno co nejvíce z původních omítkových ploch? To si...

Národní památkový ústav vyjadřuje podporu Ukrajině

25. 2. 2022 (aktualizováno 26. 4. 2022)

Národní památkový ústav odsuzuje vojenskou agresi Ruské federace a je hluboce znepokojen probíhajícími vojenskými operacemi a eskalací násilí na Ukrajině. Takové operace...

Objevte s námi Skryté skvosty

24. 3. 2022

Herec Jaroslav Plesl v novém dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka a zúročuje tak své bohaté průvodcovské...


Akce

Jsme tu pro památky a pro vás

Víme, co znamená pečovat o památky, víme, co znamená je spravovat. Sami se totiž staráme o více než stovku těch opravdu významných – a chceme s tím pomáhat i ostatním. V Národním památkovém ústavu působí odborníci na zámky, chalupy, továrny i křížky u cesty, kteří vám bezplatně poradí, jak památky udržovat, obnovovat, a přitom neničit. Pomůžeme vám najít, co je na vaší památce nejcennější, a vysvětlíme v několika krocích, jak prakticky postupovat a čeho se vyvarovat. Milujeme památky. Podívejte se, co vše vám nabízíme.

Více o NPÚ


E-shop

TÉMA ROKU 2022

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme si pro vás připravili: