• Netradiční prohlídky

  Hradozámecká noc 

  proběhne v sobotu 27. srpna. Hlavním centrem dění bude hrad a zámek Český Krumlov. 
  Zajímavý program nabídnou desítky památek.

  více

 • Mezinárodní konference

  Výzvy současné evropské památkové péče

  Národní památkový ústav pořádá u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie mezinárodní konferenci.

  více

 • patrimonium pro futuro

  Patrimonium pro futuro:
  Cena veřejnosti Památky děkují

  Rozhodněte o vítězi zvláštní ceny Památky děkují za příklady dobré praxe v památkové péči. Online hlasování trvá do 30. září.

  Hlasujte zde

 • pro rodiny s dětmi

  Letní prázdniny na hradech a zámcích

  Speciální prohlídkové okruhy, hry, pracovní listy i programy pro děti a jejich rodiče.

  více

 • Skryté skvosty - Jaroslav Plesl

  TIP

  Objevte s námi Skryté skvosty

  Herec Jaroslav Plesl v dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka.

  Více

 • e-shop

  Originální doplňky s motivy objektů NPÚ

  V e-shopu si můžete kromě publikací z naší dílny pořídit i stylové doplňky.

  více

   

   

 • Po stopách šlechtických rodů

  Rok šlechtických slavností

  Dvanáctý ročník prestižního projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na fenomén šlechtických zábav a slavností.

  VÍCE

 • podcast

  PodCastle NPÚ

  Podcast o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Přinášíme vám rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte každé úterý na vybraných podcastových kanálech a YouTube.

  VÍCE

Zprávy

Zemřel emeritní ředitel NPÚ Aleš Krejčů

9. 8. 2022

S velkým zármutkem oznamujeme, že dne 8. srpna odešel Ing. Aleš Krejčů (1944–2022), dlouholetý památkář s jihočeskou i celostátní působností, který se ve svém bohatém...

Nová výstava na zámku v Českém Krumlově odhalí, jak se bavila šlechta

30. 6. 2022 (aktualizováno 5. 8. 2022)

Dnešním dnem se začíná psát nová kapitola v dějinách zámku Český Krumlov. Za přítomnosti generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a dalších...

Navštivte výstavu The Friends of Czech Heritage v Zahradách pod Pražským hradem

20. 7. 2022 (aktualizováno 1. 8. 2022)

Britská charitativní organizace The Friends of Czech Heritage a Národní památkový ústav si pro návštěvníky Zahrad pod Pražským hradem připravily panelovou výstavu.


Akce

Jsme tu pro památky a pro vás

Víme, co znamená pečovat o památky, víme, co znamená je spravovat. Sami se totiž staráme o více než stovku těch opravdu významných – a chceme s tím pomáhat i ostatním. V Národním památkovém ústavu působí odborníci na zámky, chalupy, továrny i křížky u cesty, kteří vám bezplatně poradí, jak památky udržovat, obnovovat, a přitom neničit. Pomůžeme vám najít, co je na vaší památce nejcennější, a vysvětlíme v několika krocích, jak prakticky postupovat a čeho se vyvarovat. Milujeme památky. Podívejte se, co vše vám nabízíme.

Více o NPÚ


E-shop

TÉMA ROKU 2022

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme si pro vás připravili: