• památková péče

  Záchrana hradu Helfštýn

  Záchrana středověkého hradu zaujala v zahraničí i doma a získala mnoho ocenění – například Českou cenu za architekturu 2021. Přečtěte si, proč je záchrana zdařilá i z pohledu památkové péče.

  VÍCE

 • od listopadu do března

  Zimní prohlídky na památkách

  Vybrané státní památky mají otevřeno celoročně! Podívejte se, kam můžete vyrazit na výlet.

  Více

 • předávání cen

  Patrimonium pro futuro

  Ceny Národního památkového ústavu znají své vítěze. Zjistěte, kdo si odnesl ceny za nejlepší památkové počiny za uplynulý rok.

  VÍCE

 • podcast

  PodCastle NPÚ

  Nový podcast o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Přinášíme vám rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte každé úterý na vybraných podcastových kanálech a YouTube.

  VÍCE

 • novinka

  Novinky na našem e-shopu

  Nově si v našem e-shopu můžete kromě publikací z naší dílny pořídit i stylové doplňky.

  zjistit více

   

 • po stopách šlechtických rodů

  Rok osvícenské šlechty

  Publikace, výstavy, expozice a řada doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí po celý rok 2021.

  VÍCE

 • PROJEKT OBNOVY

  Obnova Invalidovny

  Historický areál pražské Invalidovny bude památkově obnoven a doplněn o moderní přístavby v zadní části objektu.
  Zjistěte o projektu vše, co vás zajímá.

  VÍCE

 • online obrazárna

  Duchcovská obrazárna

  Nahlédněte do virtuální obrazárny, která v této podobě, sestavené podle inventáře z roku 1823, již neexistuje a nejspíš nikdy existovat nebude.

  vstoupit

Zprávy

Navštivte vybrané státní památky i v zimě

15. 11. 2021 (aktualizováno 11. 1. 2022)

Od listopadu se návštěvníci mohou vydat na zimní prohlídky vybraných státních památek. Letos se seznam památek s celoročním provozem rozšířil například o zámek...

Záchrana hradu Helfštýn

9. 12. 2021

Záchrana středověkého hradu zaujala v zahraničí i doma a získala mnoho ocenění – například Českou cenu za architekturu 2021. Přečtěte si, proč je záchrana zdařilá i z...

Národní památkový ústav a Správa železnic podepsaly Memorandum o spolupráci

1. 12. 2021

Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ, a Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, dnes na pracovišti generálního ředitelství Národního památkového ústavu v...


Akce

Jsme tu pro památky a pro vás

Víme, co znamená pečovat o památky, víme, co znamená je spravovat. Sami se totiž staráme o více než stovku těch opravdu významných – a chceme s tím pomáhat i ostatním. V Národním památkovém ústavu působí odborníci na zámky, chalupy, továrny i křížky u cesty, kteří vám bezplatně poradí, jak památky udržovat, obnovovat, a přitom neničit. Pomůžeme vám najít, co je na vaší památce nejcennější, a vysvětlíme v několika krocích, jak prakticky postupovat a čeho se vyvarovat. Milujeme památky. Podívejte se, co vše vám nabízíme.

Více o NPÚ


E-shop

TÉMA ROKU 2021

Každý rok si připomínáme důležitá výročí historických událostí i osobností nebo upozorňujeme na témata, která považujeme za podstatná. Letos jsme si pro vás připravili: