Výstava Zlatý věk obor na zámku v Horšovském Týně

Výstava

Oplocení obory Králova stolice u Dobříše

Od úterý 5. září 2017 bude na hradě a zámku Horšovský Týn otevřena výstava „Zlatý věk obor – historie obornictví v Čechách“. Plzeňské územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu se tak připojuje k letošnímu tématu NPÚ Krajina, kulturní i přírodní dědictví.

Výstava, která zde bude k vidění v běžných otevíracích hodinách do neděle 29. října 2017, představí na 16 panelech historii obor a obornictví ve světě a v českých zemích, typické stavby realizované v oborách a používané lovecké techniky. Hlavní část výstavy prezentuje vybrané lokality, které patří mezi nejzajímavější historické obory v Čechách, například Lánskou oboru, oboru Klokočka, Kněžičky, Roštejnskou oboru, Jemčinskou oboru včetně obory Horšov a Podražnice.

„Obory a obornictví mají v našich zemích dlouhou a bohatou tradici. Dostupná odborná literatura uvádí první zmínky o zřizování obor na našem území již ve 2. polovině 13. století. Velký rozmach zaznamenalo obornictví mezi 15. a 17. stoletím a udrželo se až do současnosti,“ uvádí autor výstavy dr. D. Tuma, odborný pracovník plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.

Výstava bude doplněna o přednášku, která se koná v sobotu 14. října od 15. hodin.

Pozvánka na výstavu