Vychází první kniha o unikátní brněnské lokalitě Písečník

Zásluhou Národního památkového ústavu, Metodického centra moderní architektury v Brně a EkoCentra Brno vznikla na sklonku loňského roku publikace Brněnský Písečník – místo, které nespolykal čas. Tato útlá brožurka přináší první ucelenější pohled na bývalou nouzovou kolonii ve vytěženém lomu na Písek mezi dnešními Černými Poli a sídlištěm Lesná. Součástí publikace jsou také dosud nepublikované historické fotografie, které se podařilo získat od pamětníků díky více než tříletému úsilí pracovníků EkoCentra Brno, kteří v Písečníku zřídili inspirační centrum otevřené třikrát týdně pro veřejnost.

„Přesto, že naše aktivity v Písečníku, motivované krédem „inspirujeme se životem našich předků“ přitahují pozornost všech generací, z hlediska naší snahy o shromáždění co největšího množství dobových dokumentů je pro nás naprosto stěžejní právě zájem pamětníků. Přicházejí k nám a prostředí, které jim připomíná dětství a mládí prožité v té nuznější části moravské metropole, oživují dávno zapomenuté příhody, přinášejí dobové předměty, které se stávají součástí živých programů centra, a také vzácné fotografie. Postupně se tak daří skládat příběh tohoto podivuhodného místa, které si jako zázrakem zachovalo takřka venkovskou atmosféru a je ještě stále schopno připomenou dobu od 20. let minulého století, kdy se tu v prvních provizorních přístřešcích a odstavených železničních vagonech usídlili první obyvatelé," uvedl Zbyněk Zavadil, spoluautor knihy a zakladatel Centra Písečník 94.

Publikace Brněnský Písečník už nyní poutá pozornost širší odborné veřejnosti, ale zejména početného publika nadšenců, kteří mapují pozapomenutou historii nouzových a dělnických kolonií, vytvářejí kolekce starých fotografií a pohlednic Brna a s velkým nadšením doplňují důležitou kapitolu naší novodobé historie.
 
„Někdejší nouzové kolonii nazývané Písečník, Písečňák či německy Sandstätte, byla na podzim roku 2016 věnována výstava ve vile Stiassni. Ta na dvanácti panelech mapovala vznik brněnských nouzových kolonií a na historických fotografiích ukazovala měnící se život v Písečníku. Výstavu zhlédlo v průběhu dvou měsíců přes 2 000 návštěvníků, kteří si v jejím průběhu mohli vyzkoušet také malý kvíz, spočívající v poznávání účelu dnes už pozapomenutých předmětů, které používali naši předkové. Výstava vyvolala živý zájem o toto téma, na internetu i v tištěných médiích se objevilo několik článků a reportáží připomínajících pozapomenutou historii Písečníku a související příběhy dalších nouzových kolonií. Ozvali se pamětníci, znalci brněnské historie i majitelé unikátních dobových fotografií,"  doplnil Petr Svoboda, spoluautor publikace a vedoucí Metodického centra moderní architektury sídlícího v brněnské vile Stiassni.

Publikace byla v úterý 27. února 2018 pokřtěna pískem přímo v prostorách bývalé kolonie v domě s číslem 94. Zájemci si ji nyní mohou zakoupit ve vile Stiassni nebo v centru Písečník 94 v Brně za cenu 99 Kč. Vydání publikace finančně podpořila městská část Brno-sever.