Cenami ověnčená režisérka Daria Martin představí v Brně sny Susi Stiassni – nejmladší obyvatelky známé brněnské vily

Ve čtvrtek 12. září 2019 proběhne v zahradě vily Stiassni autorská projekce filmu Tonight the World / Svět dnešní noci, který režisérka Daria Martin natočila podle snů své babičky. Součástí komponovaného pořadu bude beseda s autory.

Susi Stiassni se narodila v Brně roku 1923 do rodiny významného textilního podnikatele. Než ale stihla vystudovat gymnázium, musela židovská rodina uprchnout přes nacisty. Přes Londýn se Stiassni dostali do Spojených států amerických, kde Susi strávila zbytek života. V pokročilém věku si zapisovala své sny, nejprve jako podklad pro psychoanalýzu. Dochovalo se více než 10 000 záznamů, z nichž stovky se odehrávají přímo ve vile Stiassni nebo v Brně a okolí.

„Od dětství jsem obdivovala objemné deníky své babičky, Susi Stiassni, do kterých si každé ráno zapisovala nový sen. Po své smrti v roce 2003 zanechala plnou polici s několika tucty svazků, v nichž byly zaznamenány tisíce snů ze druhé poloviny jejího života. Naštěstí mi dala svolení, abych si je přečetla. Okamžitě mě oslovilo, jak živé její zápisky byly – ožívaly na stránkách jako literatura. Tento masivní soubor snů byl ve skutečnosti životním dílem.” říká Daria Martin o projektu.

Film, který bude v zahradě vily Stiassni promítán, je postaven na pěti snových příbězích. Hrají v něm čtyři herečky, které střídají role různých postav. Proměnlivý je i věk hrdinů jednotlivých příběhů, odrážející nejen čtyři desetiletí, po které si Susi sny zapisovala, i stavy jejího podvědomí. Jednotlivé scény jsou velmi intimní zpovědí o pocitech a obavách pisatelky snů, ale také autorky filmu. Celkově jde ale o velkolepou výpověď, ve které je možné číst obavy o osudy členů rodiny během holocaustu, soucit s osudy dělníků v textilních továrnách, návrat do světa dětských her a fantazie.

Film byl natočen na 16mm formát a následně převeden do digitální podoby v HD rozlišení. Současně s filmem vznikla v Brně na Masarykově univerzitě videohra, která bude v rámci komponovaného večera rovněž představena. Pod vedením Jiřího Chmelíka z katedry vizuální informatiky proběhlo 3D zaměření interiérů vily Stiassni. Hráči tak mohou vilou procházet, sbírat artefakty z filmového příběhu a pročítat úryvky deníků.

Tonight the World / Svět dnešní noci: scénář a režie Daria Martin, kamera Alexander Šurkala, výtvarnice: Billur Turan, producent Laura Shacham, She Makes Productions Ltd., Jan Hubáček, GNOMON Production s.r.o. Premiéra proběhla 30. ledna 2019 v galerii The Curve v londýnském centru Barbican.

Daria Martin: je umělkyní vystavující po celém světě, žijící v Londýně. Je profesorkou na Ruskinově škole umění na Univerzitě v Oxfordu. Cílem jejích filmových projektů je spojovat různorodá média, jako je malba či performance, ale také vytvářet spojení mezi lidmi, předměty, vnitřními či společenskými světy. Daria Martin je laureátkou Jarman Award 2018.

Vila Stiassni v Brně byla postavena podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera v roce 1929 pro brněnského textilního továrníka Alfreda Stiassni a jeho ženu Hermine. Nachází se v rezidenční Masarykově čtvrti, kde v meziválečné době vznikla řada významných realizací moderní architektury. Za komunistického režimu byl dům v rozlehlé zahradě využíván jako vládní vila. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu. Po dokončení památkové obnovy byl v roce 2015 objekt i s přilehlým parkem zpřístupněn veřejnosti. Jeho součástí je také badatelské zázemí Metodického centra moderní architektury.

Další informace je možné najít na www.vila-stiassni.cz.

 

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení

Související kontakty

Nepodléhá CC

Ing. Petr Svoboda

  • vedoucí metodického centra
  • 724 016 567
  • Hroznová 82/14, Brno