ÚOP v Ústí nad Labem

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Ochoz Bílé věže hradu Házmburk se dočkal kýžené obnovy

Ochoz Bílé věže hradu Házmburk – nový vstup na ochoz

Dosavadní dřevěná konstrukce schodiště vložená do věže byla vlivem zatékání v horních partiích již dožilá, proto Národní památkový ústav jako správce objektu přistoupil k opravě.

Citlivá obnova podle projektu architekta Jiřího Jarkovského byla ukončena k poslednímu říjnovému dni roku 2017 a návštěvníci hradu Házmburk si mohou od nové sezony užít zbrusu nový ochoz Bílé věže. Věž má opravené zastřešení a nevyhovující plastový poklop byl nahrazen novou konstrukcí ze skla a dřeva. Návštěvníci budou od nynějška moci na vyhlídku vystoupit mnohem pohodlněji a bezpečněji.

Zřícenina Házmburku patří mezi nejmalebnější a nejvyhledávanější české hrady. Svojí polohou a charakteristickou dvouvěžovou siluetou tvoří významnou pohledovou dominantu Českého středohoří. Samotný hrad byl založen ve druhé polovině 13. století a byl znám pod názvem Klapý. Po roce 1355 byl přejmenován na Házmburk, podle jména svého nového majitele Zbyňka Zajíce z Valdeka (německy zajíc = der Hase). Od roku 1586 bývá označován jako pustý.

Hranolová Bílá věž s cimbuřím tvoří jádro Horního hradu. Je vysoká 26 m a postavena ze světlého pískovce, který jí dal jméno. Pravděpodobně byla obytná. Kolem věže dodnes stojí významné části plášťové hradby, která vymezuje těsné jádro horního hradu. Hradba byla v minulosti též opatřena cimbuřím a ochozem. V interiéru Bílé věže se nachází dřevěná konstrukce schodiště z modřínového a dubového dřeva z první poloviny devadesátých let 20. století.

  • Památkový katalog / anotace zříceniny hradu Házmburk: Hrad vybudován Lichtenburky před rokem 1292, v roce 1335 prodán Janem Lucemburským Zajícům z Valdeka. Za husitství neúspěšně obléhán, od konce 15. století význam hradu upadal, roku 1558 prodán jako pustý Lobkowiczům. Na terase pod hradem zaniklé městečko.
  • Turistické informace naleznete na oficiálním webu zpřístupněné památky státní hrad Házmburk.

Zajímá Vás obnova památek? Památky přinášejí svědectví o proměně času a zároveň samy nesou stopy jeho běhu – právě to jim dodává jejich kouzlo. Je však možné skloubit nároky moderního člověka s požadavkem zachovat to, co je pro konkrétní památku charakteristické? Jsme přesvědčeni, že ano, a následující příklady nám dávají za pravdu, prosím, INSPIRUJTE SE.

Související zprávy

Obnova střechy kaple pod areálem hradu Rýzmburk u Oseka

23. 10. 2017

Kaple se dnes nachází ve špatném technickém stavu souvisejícím se zvýšenou vlhkostí zdiva. V letošním roce proběhla první fáze celkové obnovy k udržení autentického...

Zpřístupnění skalního hradu Falkenštejna (Jetřichovice)

16. 10. 2017 (aktualizováno 17. 10. 2017)

V uplynulých měsících zaznamenali místní občané i návštěvníci malebné obce Jetřichovice v Českém Švýcarsku neobvyklé aktivity na skále při severovýchodním okraji vsi.