Hrady, zámky a další památky

Národní památkový ústav spravuje více než sto památkových objektů – hrady, zámky, hradozámky, kláštery, kostely, usedlosti, komplexy zahrad, zdravotnická zařízení, technické památky a vily.

Seznam památek

Plánujete výlet?

Všechny naše hrady, zámky a další objekty stojí za návštěvu. Vyberte si ze seznamu památek ve správě NPÚ a využijte možnosti nákupu vstupenek předem.

Seznam památek

Hradozámecká noc 2023

Hradozámecká noc představuje památky z celé republiky v netradiční době a s netradičním programem. Více než 70 hradů, zámků, klášterů, kostelů, ale také vil nebo paláců, to všechno vás čeká v rámci letošního ročníku. Přijďte zažít neopakovatelnou noční atmosféru!

Akce na památkách

Největší záhady a tajemství světa

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Výstava

Kozel

19. 7. 2023 – 1. 10. 2023

10.00 – 16.00

Podzimní sraz moto-veteránů na zámku v Benešově nad Ploučnicí

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Společenské akce

Benešov nad Ploučnicí

30. 9. 2023

10.00 – 12.00

Ma*Donna – výstava v klášteře Kladruby

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Výstava

Kladruby

25. 6. 2023 – 30. 9. 2023

9.00 – 18.00

Speciální dětské prohlídky

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Pro děti

Státní hrad Šternberk

7. 10. 2023

Může se lišit jednotlivé dny

Novinky na státních památkách

Velký rytířský sál.
Buchlov
Buchlov v proměnách času (výběrový I.)

Exkluzivní okruh celým hradem. Jen s průvodcem. Celá expozice včetně výstupu na vyhlídkovou věž. Počet schodů: 344 schodů + 2x točité schodiště.

Černá kuchyně s pozdně románským obloukem.
Buchlov
Procházka starým hradem (základní I.)

Základní trasa s českým výkladem. Jen s průvodcem. Gotické a renesanční prostory. Umění a architektura. Počet schodů: 205 (bez točitého schodiště).

Buchlov
Kaple sv. Barbory (výběrový III.)

Vzdálenost od hradu 1,5 km (cca 15 minut chůze). Barokní rodinná hrobka Petřvaldů a Berchtoldů. Jen s průvodcem. Prodej vstupenek na hradě nebo přímo v kapli....

Zámek Stekník

Neobjevené památky

Plánujete výlet a hledáte něco speciálního? Třeba místo, kam jste ještě nezavítali a kde se namísto dlouhých front před pokladnami dočkáte spíše osobního přijetí? Navštivte některou z našich neobjevených památek!

Svatby na památkách

Plánujete svatbu a hledáte romantické místo s neopakovatelnou atmosférou? Možná jste si vysnili, že do nové etapy života vstoupíte jako princ a princezna – v tom případě je ideálním místem pro uspořádání svatebního obřadu některý z hradů nebo zámků ve správě NPÚ.

Pronájem památek

Máte zájem o pronájem některých prostor objektu ve správě NPÚ? Nabízíme pronájmy prostor na hradech a zámcích pro výstavy, filmování, firemní akce, školení, přednášky, rauty, plesy, módní přehlídky a další aktivity.

Více informací:

SZ Uherčice - Banketní sál

Rozhovory s kastelány

ZOBRAZIT VŠECHNY PODCASTY

Kastelánka Ivana Holásková

Když na Lednici přijeli komisaři UNESCO, styděla jsem se do morku kosti

Zámek Lednice se v žebříčku návštěvnosti státních památek pravidelně umisťuje na první příčce. Dnes si tak už lze jen stěží představit, že se tento oblíbený cíl českých i zahraničních turistů nacházel v neutěšeném stavu ještě v době zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Postupnou proměnu lednického areálu v top destinaci jsme probrali s osobou nejpovolanější. Rozhovor pro PodCastle NPÚ nám poskytla kastelánka Ivana Holásková, která na zámku letos slaví své 45. pracovní výročí.

Kastelán Radomír Přibyla

Obnova hradeckého zámku je pro mě obrovský životní příběh

Zámek v Hradci nad Moravicí povstal doslova jako fénix z popela. V roce 1972 ho zasáhl devastující požár a po několika letech následovala nevhodná stavební obnova. Nešvary z dob minulých se ale podařilo napravit díky práci kastelána Radomíra Přibyly, který na zámku působí přes 30 let. Jaké úpravy je na tomto zámku nedaleko Opavy ještě třeba udělat? Poslechněte si v dalším dílu PodCastle NPÚ.

Kastelánka Kateřina Danielová

Na Jánském Vrchu necháváme provádět páťáky z místní školy

Zámek Jánský Vrch patří kvůli své poloze v Javornickém výběžku k nejodlehlejším objektům ve správě NPÚ. I díky tomu zde většinu návštěvníků nepředstavují Češi, ale turisté ze sousedního Polska. Jak se na bývalém letním sídle vratislavských biskupů pracuje jeho kastelánce, která sem přijela před lety z jihomoravského zámku Lednice? Poslechněte si v PodCastle NPÚ!

Kastelán Miloš Musil

Zámek Velké Březno je přístupný od roku '70, mnozí si toho ale stále nevšimli

Obec Velké Březno má sice jen něco přes dva tisíce obyvatel, najdete tu ale hned dva zámky. V tom starším funguje domov seniorů, ten novější, který nechal postavit hrabě Karel Chotek, pak spravuje NPÚ. Kastelán Miloš Musil vás v PodCastle NPÚ přesvědčí o tom, že i tento malý zámeček u Ústí nad Labem rozhodně stojí za návštěvu.

Kastelán Martin Rejman

Na Hrádku u Nechanic jsem se za 6 let ani jednou nenudil

Zámek, který je pro Martina Rejmana domovem a pracovištěm v jednom, odstartoval na jaře úspěšnou sérii ČT Skryté skvosty. Vzdálit se z něj aspoň na pár dní se mladému kastelánovi někdy podaří i během sezóny. To ale jen když potřebuje klid na psaní publikace, jejíž ústřední téma není těžké uhádnout. Věnována bude jak jinak než historii Hrádku u Nechanic.

Nepřehlédněte