Hrady, zámky a další památky

Seznam památek

Národní památkový ústav spravuje více než sto památkových objektů – hrady, zámky, hradozámky, kláštery, kostely, usedlosti, komplexy zahrad, zdravotnická zařízení, technické památky a vily.

Dárkové poukazy Na památku

Darujte svým blízkým zážitek. Naplánujte jim výlet na památku!
 

Chci dárkový poukaz
zámek Lysice

Léto na památkách

Léto dorazilo i na hrady a zámky. Kromě prohlídek interiérů a řady letních kulturních akcí si nenechte ujít také procházky parky a zahradami.

Plánujete výlet?

Všechny naše hrady, zámky a další objekty stojí za návštěvu. Vyberte si ze seznamu památek ve správě NPÚ a využijte možnosti nákupu vstupenek předem.

zámek Konopiště

Hradozámecká noc

Hradozámecká noc představuje památky z celé republiky v netradiční době a s netradičním programem. Každoročně v kulisách hradů, zámků, kostelů, klášterů, tvrzí a paláců ožívají příběhy, které můžete nejen objevit, ale také se stát jejich součástí.

Akce na památkách

BOEING-BOEING aneb Tři letušky v Paříži

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Kulturní akce

Nádvoří státního zámku Dačice

3. 7. 2024

20.00

4 Tenoři: Jindřichův Hradec

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Kulturní akce

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, III. nádvoří

17. 7. 2024

20.30 – 22.00

Mravnost nade vše - divadelní představení zámek Libochovice

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Kulturní akce

zámek Libochovice

29. 6. 2024

20.00 – 21.30

Výstava dětských výtvarných prací na Švihově

A8C451E9-0A81-4DC5-AF0F-5FBC86C8FA32 Výstava

Švihov

1. 7. 2024 – 31. 8. 2024

10.30 – 16.30

Nepřehlédněte

Novinky na státních památkách

Lysice
Zámecká zahrada (bez průvodce)

Prohlídka zámecké zahrady s unikátní sloupovou kolonádou s krytou pergolou, založené při zámku již v období renesance. Poslední úpravy zahrady proběhly v...

Proč je zámek UNESCO - pohyblivý mechanický model
Litomyšl
Proč je zámek UNESCO

Samostatná prohlídka nové interaktivní expozice ve 2. patře zámku mapující historii a architekturu zámku s důrazem na památkové hodnosty, pro které byl roku...

Novinky po rekonstrukci - arkýřová kaple
Litomyšl
Novinky po rekonstrukci

Prohlídka vybraných historických interiérů 2. patra, které prošlo rekonstrukcí a poprvé se otevírá pro veřejnost. Interiéry z doby hraběcí rodiny...

Velké Losiny
II. Liechtensteinové na Losinách (základní okruh)

Prohlédnete si pohodlné bydlení posledních majitelů zámku z počátku 20. století. Uvidíte soukromé pokoje knížecích manželů, společenské salony...

Velhartice
Šumavská klenotnice

Přijďte prozkoumat příběh tajného převozu korunovačních klenotů na Velhartice.

Uherčice
Zámecké interiéry (základní okruh)

Prohlídkový okruh vás zavede do nedávno obnovených interiérů východního a severního křídla zámku. Uvidíte bohatě zařízené společenské, soukromé a...

Hrádek u Nechanic
Hostinské pokoje

Obnovený okruh Hostinské pokoje je v červnu 2024 otevřený vždy o víkendech (So-Ne), a to 2x denně. Prohlídka bývalých pokojů pro hosty v prvním patře...

Zámek Stekník

Neobjevené památky

Plánujete výlet a hledáte něco speciálního? Třeba místo, kam jste ještě nezavítali a kde se namísto dlouhých front před pokladnami dočkáte spíše osobního přijetí? Navštivte některou z našich neobjevených památek!

Svatby na památkách

Plánujete svatbu a hledáte romantické místo s neopakovatelnou atmosférou? Možná jste si vysnili, že do nové etapy života vstoupíte jako princ a princezna – v tom případě je ideálním místem pro uspořádání svatebního obřadu některý z hradů nebo zámků ve správě NPÚ.

Pronájem památek

Máte zájem o pronájem některých prostor objektu ve správě NPÚ? Nabízíme pronájmy prostor na hradech a zámcích pro výstavy, filmování, firemní akce, školení, přednášky, rauty, plesy, módní přehlídky a další aktivity.

Více informací:

SZ Uherčice - Banketní sál

Rozhovory s kastelány

ZOBRAZIT VŠECHNY PODCASTY

Emeritní kastelán Karlštejna Jaromír Kubů

Karel IV. by nad vlajkou EU visící na hradě jistě pookřál

Jaromír Kubů nastřádal za 31 let v roli kastelána tolik zajímavých zážitků, že to vydalo na celou knihu. Memoáry nazvané „Noci a dny na Karlštejně“ nedávno pokřtil přímo na hradě, a to i za přítomnosti několika známých osobností.
Zavzpomínat nad největšími milníky své kariéry přisel Jaromír Kubů také do PodCastle NPÚ.

Kastelán zámku Zákupy Vladimír Tregl

Každý Habsburk se musel naučit řemeslo jako záložní plán

Hlavní návštěvnická sezóna na památkách právě začíná a s ní i další ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Ten se letos věnuje rodu Habsburků a jejich odkazu v Čechách a na Moravě. Mezi nevýznamnější sídla tohoto císařského rodu u nás patřil zámek Zákupy. K mikrofonu jsme si proto pozvali kastelána Vladimíra Tregla, aby nám povyprávěl o bývalých majitelích zámku a zároveň nás nalákal na novinky v prohlídkových trasách.

Kastelán Miloš Jiroušek

I po třiceti letech jsem kolikrát v úžasu, jak to na Kunětické hoře vypadá

Když Miloš Jiroušek nastoupil v roce 1993 na Kunětickou horu, čekal na něho jen zpustlý hrad uzavřený pro veřejnost. Stejně jako u sekání trávy má ale rád, když je výsledek práce jasně vidět. A to se mu při pohledu na Kuňku zjevně daří. Letos byla dokončena velká obnova hradního paláce, před dvěma roky zas renovací prošla Jurkovičova přístavba. V rozhovoru prozradil třeba i to, jaké pro něj v minulosti bylo na hradě bydlet, pracovat a vychovávat děti zároveň.

Kastelánka Ivana Holásková

Když na Lednici přijeli komisaři UNESCO, styděla jsem se do morku kosti

Zámek Lednice se v žebříčku návštěvnosti státních památek pravidelně umisťuje na první příčce. Dnes si tak už lze jen stěží představit, že se tento oblíbený cíl českých i zahraničních turistů nacházel v neutěšeném stavu ještě v době zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Postupnou proměnu lednického areálu v top destinaci jsme probrali s osobou nejpovolanější. Rozhovor pro PodCastle NPÚ nám poskytla kastelánka Ivana Holásková, která na zámku letos slaví své 45. pracovní výročí.

Kastelán Radomír Přibyla

Obnova hradeckého zámku je pro mě obrovský životní příběh

Zámek v Hradci nad Moravicí povstal doslova jako fénix z popela. V roce 1972 ho zasáhl devastující požár a po několika letech následovala nevhodná stavební obnova. Nešvary z dob minulých se ale podařilo napravit díky práci kastelána Radomíra Přibyly, který na zámku působí přes 30 let. Jaké úpravy je na tomto zámku nedaleko Opavy ještě třeba udělat? Poslechněte si v dalším dílu PodCastle NPÚ.

Kastelánka Kateřina Danielová

Na Jánském Vrchu necháváme provádět páťáky z místní školy

Zámek Jánský Vrch patří kvůli své poloze v Javornickém výběžku k nejodlehlejším objektům ve správě NPÚ. I díky tomu zde většinu návštěvníků nepředstavují Češi, ale turisté ze sousedního Polska. Jak se na bývalém letním sídle vratislavských biskupů pracuje jeho kastelánce, která sem přijela před lety z jihomoravského zámku Lednice? Poslechněte si v PodCastle NPÚ!

Kastelán Miloš Musil

Zámek Velké Březno je přístupný od roku '70, mnozí si toho ale stále nevšimli

Obec Velké Březno má sice jen něco přes dva tisíce obyvatel, najdete tu ale hned dva zámky. V tom starším funguje domov seniorů, ten novější, který nechal postavit hrabě Karel Chotek, pak spravuje NPÚ. Kastelán Miloš Musil vás v PodCastle NPÚ přesvědčí o tom, že i tento malý zámeček u Ústí nad Labem rozhodně stojí za návštěvu.

Kastelán Martin Rejman

Na Hrádku u Nechanic jsem se za 6 let ani jednou nenudil

Zámek, který je pro Martina Rejmana domovem a pracovištěm v jednom, odstartoval na jaře úspěšnou sérii ČT Skryté skvosty. Vzdálit se z něj aspoň na pár dní se mladému kastelánovi někdy podaří i během sezóny. To ale jen když potřebuje klid na psaní publikace, jejíž ústřední téma není těžké uhádnout. Věnována bude jak jinak než historii Hrádku u Nechanic.