Národní kulturní památka Důl Michal - přednáška pro veřejnost

První přednáška pro veřejnost v tomto pololetí se koná v úterý 4. října v 17 hodin. V souvislosti se zapůjčeným modelem Dolu Michal z vlnité lepenky pohovoří jeho autorka Kateřina Vondráková ze Střední průmyslové školy stavební v Havířově. Následuje přednáška Jany Kynclové z Metodického centra průmyslového dědictví. V příspěvku představí historii dolu, jeho hodnoty a přístup památkové péče k jejich ochraně.

Za ztvárnění Dolu Michal v Ostravě získala Kateřina Vondráková Cenu odborné poroty NPÚ, a to v jubilejním 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. Krátce popíše motivaci výběru předlohy a průběh zpracování modelu. Přednáška Jany Kynclové z Metodického centra průmyslového dědictví se zaměří na historii dolu, jeho hodnoty a přístup památkové péče k jejich ochraně.

Důl Michal byl založen ve 40. letech 19. století, jeho dnešní podoba však pochází z let 1912–15, kdy byl provoz dolu elektrifikován a důl zásadním způsobem přestavěn. Bez významých zásahů se zachoval až do roku 1994, kdy byl provoz ukončen. Národní kulturní památkou je od roku 1995 a v roce 2000 byl svěřen do správy Národnímu památkovému ústavu. Svým návštěvníkům přibližuje autentické prostředí kamenouhelného dolu podle konceptu "posledního pracovního dne".

Přednášky se budou konat v zasedací místnosti pracoviště na adrese Odboje 1, vstup je zdarma.

Mgr. Petra Batková, pracovnice vzahů k veřejnosti NPÚ, ÚOP v Ostravě, 724 474 537,  batkova.petra@npu.cz