ÚOP v Plzni

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu

Ode dne 12. 4. 2021 je obnovena možnost osobního jednání s veřejností, a to po předchozí dohodě v konzultačních hodinách a při zvýšených hygienických opatřeních (desinfekce rukou, odstupy, respirátory apod.). Obnoven je také provoz knihovny a badatelny, opět při zvýšených hygienických opatřeních.

Zavřít

Křehká krása zámeckých mobiliářů

Výstava

  • ÚOP v Plzni ()
  • 28. 5. 2019–30. 4. 2020
  • 6.00–18.00

V mázhauzu domu U Zlatého slunce v Plzni, tedy v budově sídla plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu, je instalována od 28. května 2019 výstava s názvem Křehká krása zámeckých mobliářů. Výstava je volně přístupná každý všední den od 6 do 18 hodin a bude trvat do dubna 2020.

Nedílnou součástí zámeckých interiérů jsou předměty ze skla, ať už v podobě svítidel nebo dekorativních předmětů. Paleta dekorativních technik a sklářských postupů použitých na dochovaných předmětech je široká. Setkáváme se s pestrou barevností: od skla přirozeně čirého až po jasné rubínové či indigové odstíny. Nacházíme také různé varianty zdobení povrchu, ať už se jedná o broušení, rytí, malbu či zlacení. Výstava nechává diváka tuto křehkou krásu historického skla objevit a obdivovat prostřednictvím velkoformátových fotografií.