Doplňování záhonů v zámeckém parku státního zámku Velké Březno

Koncem května byly založeny trvalkové záhony u státního zámku Velké Březno. Areál vznikl těsně před koncem feudalismu, jeho výjimečnost je také v tom, že je v pořadí čtvrtým sídlem na panství a také osobou zakladatele, jedné z nejvýznamnějších postav českých dějin.

Záhony se nachází podél hlavní budovy zámku souměrně podél západního a východního průčelí. Středový pás byl navržen jako přibližně čtvercové plochy, kde se budou střídat stromkové růže s podrostem trvalek a čtverec s keřovými růžemi. V květnu byly vysazeny všechny trvalky. V záhonu dosud chybí historické růže, které budou vysazeny na podzim. Dočasně jsou zde jiné odrůdy růží a místo stromkových růží převislé jabloně. V současné době kvete sasanka japonská, hvězdnice chlumní, třapatkovka nachová, hortenzie stromečkovitá a dokvítá plamenka latnatá.

  • Památkový katalog / anotace: Tzv. nový zámek byl postaven roku 1842 pro hraběte Karla Chotka podle projektu vídeňského architekta Ludwiga von Foerstera. V roce 1885 byl zámek neorenesančně přestavěn podle návrhu drážďanského architekta Ernsta Fleischera. Můžete si též přečíst v památkovém katalogu celý popis areálu zámku nebo přejít na web zpřístupněného objektu státní zámek Velké Březno pro fotografie, historii a turistické informace.