ÚOP v Ústí nad Labem

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


V krajské soutěži o titul Historické město roku 2020 zvítězil Žatec

Titul Historické město roku se uděluje celostátnímu vítězi soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Program každoročně vypisuje Ministerstvo kultury, které je spolu se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvem pro místní rozvoj zřizovatelem této Ceny.

Počet uchazečů o titul Historické město roku 2020 v krajském kole soutěže se letos zvýšil na čtyři – Čeká Kamenice, Klášterec nad Ohří, Krupka a Žatec.  Dva z kandidátů přitom nejvyšší titul v celostátní soutěži získali již v minulosti – Česká Kamenice se stala Historickým městem roku 2006, v letech 2001 a 2005 byla v užší nominaci, Klášterec nad Ohří zvítězil v roce 1999, v roce 1997 byl na vítěze nominován. Silným soupeřem se stalo i město Krupka, které je od roku 2019 zapsáno do Seznamu světového dědictví (UNESCO) jako součást Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

V takto silné a vyrovnané sestavě přesto obhájil své loňské prvenství Žatec. Důvodem k jeho udělení je především rozsah obnovy kulturních památek, veřejných prostranství a parků. Vedle řady obnov menšího rozsahu bylo významným počinem dokončení obnovy radnice č. p. 1 a Mederova domu č. p. 102, zpřístupnění Muzea pivovarnictví Žatecka v domě č. p. 85 či pokračující restaurování omítek a maleb měšťanského domu č. p. 108. Stavební obnova a péče se nesoustředila pouze na kulturní památky, obnovovány byly také ostatní stavby na území MPR a MPZ. Celkovou péči Žatec doplňuje pořádáním kulturních akcí s důrazem na rozvoj místních tradic. Dlouhodobým cílem města je zápis Žatce a na něj navazující chmelařské krajiny na seznam UNESCO.

Město Žatec se utká s dalšími vítězi krajských kol v celostátní soutěži, jejíž výsledky budou vyhlášeny dubnu 2021 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Fotografie ke stažení