ÚOP v Ústí nad Labem

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Soutěž o titul Historické město roku 2020 má v Ústeckém kraji čtyři kandidáty

O titul Historické město roku 2020 se ucházejí Čeká Kamenice, Klášterec nad Ohří, Krupka a Žatec. Vítězné město krajského kola postoupí do celostátní soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2021.

Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón od roku 1995. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS-ČMS). Vítěz krajského kola obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá repliku monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu vyrobeného firmou Rűckl Crystal, a. s., sklárna v Nižboru, symbolizujícího historická sídla (je majetkem Sdružení a na volnou plochu tohoto uměleckého díla jsou připisováni vítězové Ceny), pamětní grafický list a finanční částku 1 000 000 Kč.

Krajská hodnotící komise pro Ústecký kraj je složena se zástupců NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.  

Přihlášená města

Dosavadní držitelé Ceny

Fotografie ke stažení