ÚOP v Ústí nad Labem

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Vítěz Ceny NPÚ 2019 v kategorii prezentace hodnot - Projekt Historie v terénu – Litvínovsko

V rámci projektu Historie v terénu – Litvínovsko se skupina odborníků od roku 2015 věnuje vysoce poučené prezentaci historických zajímavostí. Informace široké veřejnosti zprostředkovává za pomoci videí z terénu i počítačové animace.

Projekt Historie v terénu – Litvínovsko spojuje prezentaci, popularizaci a šíření povědomí o významu historie v oblasti postižené poválečným odsunem původních německých obyvatel; těm současným pak pomáhá nacházet cestu k minulosti regionu i ke kulturnímu dědictví. Využívání ryze soudobých a aktuálních informačních kanálů zcela plynule vede k nesložitému zpřístupnění komplexní problematiky stavebně-historických souvislostí. Archeologická památková péče, stavební historie a kastelologie tak jsou prezentovány příjemně civilní cestou, která ozřejmuje jejich existenci i mimo předpokládané úzké vědecké prostředí.

K populárním aktivitám projektu patří zejména seriál Hrady, zámky a tvrze na českém severozápadu, který nabízí vizualizace zaniklé podoby těchto památek. Takto byly prezentovány například hrady Skalka, Košťálov, Hněvín, Kalich či Oltářík. Stejnou cestou se vydal i seriál o krušnohorských hradech a zříceninách, který mimo jiné obsáhl hrady Hasištejn, Jezeří a Rýzmburk u Oseka. Skupina svou tvorbu prezentuje na facebookové stránce a prostřednictvím kanálu youtube.

Motto sdružení:

Po několikaletém podrobném procházení krajiny Litvínovska se zde skupina přátel rozhodla postupně zveřejňovat své „objevy“. Prezentujeme formou videí a fotek, jak vypadají v současnosti staré komunikace, úvozové cesty, gloriety a vyhlídky, stará důlní díla nebo třeba patníky, katastrální kameny a další zajímavosti. Natáčíme krátké filmy o severočeských hradech (někdy i z jiných regionů) a také archeologické výzkumy převážně s Milanem Sýkorou z ÚAPP Most.

Cena Patrimonium pro futuro

Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zhodnocuje a vyzdvihuje, co se v oblasti památkové péče podařilo, a oceňuje ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.