Mezinárodní den archeologie nahlédne do kláštera i pod podlahu Klementina

Mezinárodní den archeologie

Národní památkový ústav se letos již pošesté připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie, který proběhne v sobotu 19. října. Generální ředitelství připravilo spolu s pražským odborným pracovištěm bohatý program ve dvoře Univerzity Karlovy v Celetné ulici. Připojují se i další pracoviště NPÚ, s archeology se můžete projít po Telči, prozkoumat Sázavský klášter či hrad Landštejn.

Pražská část programu potrvá od 10.00 do 16.00 hodin a má za cíl poskytnout bližší informace o archeologické činnosti instituce. Připraven je i program pro děti, týkající se památek a archeologie. V rámci dnů archeologie je rovněž ve spolupráci s Národní knihovnou zajištěn volný vstup na výstavu Co se skrývá pod podlahou. Archeologický výzkum Klementina.

Sázavský klášter zve na speciální tematické prohlídky s archeology Danielem Dvořáčkem a Soňou Dvořáčkovou po stopách archeologických výzkumů kláštera a jeho okolí ve 20. století. Při prohlídce rovněž nahlédnete do prostředí české světově úspěšné počítačové hry z časů pozdního středověku Kingdom Come: Deliverance. Dozvíte se o konkrétních archeologických výzkumech a jejich přínosu k poznání dějin Sázavského kláštera a podíváte se i do některých běžně nepřístupných středověkých prostor.

Zaniklou sídelní krajinou a archeologickým výzkumem vás budou provázet archeologové Národního památkového ústavu Plzni. Komentovanou prohlídku a představení probíhajícího archeologického výzkumu zaniklé středověké vesnice Zábělá si nenechte ujít v sobotu 19. října, sraz je v 10 hodin na Bukoveckém hradišti.

Ostravské pracoviště NPÚ si ke dni archeologie připravilo hned dvě komentované prohlídky. Výstavou Krása středověkého a renesančního skla, která představuje nálezy získané z archeologických výzkumů Opavy téměř za šedesát let, provede kurátorka Hedvika Sedláčková. Prohlídka se uskuteční 24. října v 16.30. Den otevřených dveří výzkumu ve Starém Městě pak představí výsledky archeologických výzkumů v areálu kostela a jejich význam pro poznání dějin středověkého Bruntálska.

Archeologická procházka po Telči se zaměří například na Lannerův dům, náměstí Zachariáše z Hradce či areál bývalého dvorce při kostele sv. Ducha. Opomenuty nezůstanou ani nejnovější archeologické výzkumy v areálu zámku. Prohlídku, která začíná ve 14.00 hodin na nádvoří před Lannerovým domem, povede Stanislav Vohryzek.

Tématem letošních oslav v Pardubicích je Obživa, výroba a směna. Jak se lidé živili od nejstarších období pravěku až po středověk? Co vše se za tu dobu proměnilo? Jak moc se jejich způsob života lišil od našeho? Poslechněte si tematické přednášky nebo zavítejte na doprovodný program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Větší děti se zabaví v keramické dílně, pravěké tetování si na vlastní kůži mohou vyzkoušet návštěvníci jakéhokoliv věku. Pardubické předzámčí provoní pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně. Nebudou chybět ukázky bojových technik barbarů, zbraní i pravěkých nástrojů nebo výroba mincí.

 • 15. 10. 2019

Související akce

Svislý dělicí okenní prut s rytinou světce nalezený v prostoru zaniklého ambitu dominikánského kláštera, v severní části dnešního Studentského nádvoří (© Martin Frouz 2013, nepodléhá CC)
Výstava

Výstava Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina

 • Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR ()
 • 12. 9. 2019–10. 11. 2019
 • 10.30–18.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Mezinárodní den archeologie
Vzdělávání

Mezinárodní den archeologie v Praze

 • Celetná 20, Praha ()
 • 19. 10. 2019
 • 10.00–16.00
Kulturní akce

Mezinárodní den archeologie - Archeologie pod pokličkou

 • Příhrádek 5 a Zámek Pardubice ()
 • 19. 10. 2019
 • 10.00–17.00
Archeologická sonda na zámku v Telči
Vzdělávání

Archeologická procházka po Telči

 • Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, Lannerův dům, Hradecká 6
 • 19. 10. 2019
 • 14.00
Netradiční prohlídka

Mezinárodní den archeologie na Landštejně

 • Zrušeno
 • Landštejn ()
 • 17. 10. 2020–18. 10. 2020
 • 14.00–16.00

Související zprávy

Mezinárodní den archeologie v Telči přilákal pozornost

21. 10. 2019

Archeologická procházka po Telči, která se konala v rámci Mezinárodního dne archeologie, přilákala velkou pozornost návštěvníků nejen z Telče, ale i z blízkého či...

Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie. Pořádají archeologickou procházku po Telči

1. 10. 2019

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie připravilo telčské pracoviště Národního památkového ústavu na sobotu 19. října archeologickou procházku po Telči, která...