Kulturní památky ostravsko-karvinského revíru

Podrobné informace

Rok vydání:

2009

Místo vydání:

Ostrava

Vydavatel:

NPÚ, ÚOP v Ostravě

Jazyk:

česky

Jazyk resumé:

anglicky

Počet stran:

224

ISBN:

978-80-85034-52-3

199 Kč

skladem

Koupit

199 Kč

Publikaci lze zakoupit na pracovišti:
ÚOP v Ostravě

 

Publikace se věnuje ostravsko-karvinskému černouhelnému revíru. Zabývá se jeho územními a geologickými poměry, historií dobývání v této oblasti, technickým a stavebním vývojem, přináší přehled nejdůležitějších podnikatelů a těžebních společností, kteří měli stěžejní význam na rozvoj tohoto průmyslového odvětví. Hlavní částí publikace je však podrobný katalogový přehled všech kulturních památek OKR, doplněný registrem úvodních důlních děl a seznamy literatury i pramenů.

English version: Cultural Monuments of the Ostrava-Karviná Coalfield.

Obsah:

ÚVOD

POPIS OSTRAVSKO-KARVINSKÉHO REVÍRU

  • Územní poměry
  • Geologické poměry

HISTORIE DOBÝVÁNÍ V OSTRAVSKO-KARVINSKÉM REVÍRU

  • Počátky hornické činnosti a první nálezy uhlí
  • Mělké dobývání
  •    Hlubinné dobývání
  •    Počátky hlubinného dobývání
  •    Západní část revíru
  •    Východní část revíru
  •    Rozmach hlubinného dobývání v poslední čtvrtině 19. a na začátku 20. století
  •    Období 1. světové války a meziválečný vývoj
  •    Období 2. světové války
  •    Znárodnění dolů a poválečný vývoj
  •    Částečný útlum a opětovné zvyšování těžby uhlí
  •    Útlum těžby
  • Vývoj památkové ochrany a hodnocení průmyslového dědictví

TECHNICKÝ A STAVEBNÍ VÝVOJ

  • Stolové dobývání
  • Mělké dobývání
  • Hlubinné dobývání
  • Mechanizace dobývání
  • Svislá důlní doprava a těžní stroje
  • Kompresory
  • Jámové (těžní) budovy
  •    Úhlový (rohový) typ těžní budovy
  •    Lineární (podélný) typ těžní budovy
  •    Centrální typ těžní budovy
  • Těžní věže
  •    Zděné těžní věže
  •    Pyramidální těžní věže
  •    Vzpěrová těžní věž anglického typu / Tomsonův kozlík
  •    Vzpěrová těžní věž německého typu
  •    Individuální konstrukce těžních věží
  •    Těžní věže s nadzemní strojovnou
  • Centrální jámy
  • Strojovna jako ústřední provozní objekt
  • Vývoj architektonické koncepce

PODNIKATELÉ A TĚŽEBNÍ SPOLEČNOSTI

  • Arcibiskupství olomoucké
  • Báňská a hutní společnost (BHS) / Rakouská
  • báňská a hutní společnost / Báňská a hutní společnost, a. s.
  • Bludovští
  • Doubravské a orlovské uhelné těžířstvo
  • Doubravsko-orlovská důlní společnost
  • Eichendorf sv. p., Johann Friedrich
  • Geymüller, Johann Heinrich
  • Grutschreiber sv. p., Johann Adam
  • Gutmann, Wilhelm, David, Max
  • Handwerk, Franz
  • Harrach hr., Franz Ernst
  • Hesse, Josef; Sahl, Samuel
  • Kamenouhelné doly Orlová-Lazy
  • Klein, František, Albert, Lubor, Hubert
  • Laryš / Larisch-Mönnich, hr., Jan Florian Erdman, Jan Josef, Heinrich st., Johann, Eugen / Kamennouhelné doly Jeho Excelence Johanna hr. Larisch-Mönnicha / Hraběcí Larisch-Mönnichovy uhelné a koksárenské závody v Karviné
  • Magerle, František / Těžířstvo Magerle a spol
  • Miesbach, Alois; Drasche, Heinrich
  • Mattencloit sv. p., Anton, Nicolaus
  • Orlovsko-lazecké těžířstvo / Společnost Gorgosch a spol. / Orlovsko-lazecké těžířstvo Ostravská báňská akciová společnost, dříve kn. Salm (OBS)
  • Ostravsko-karvinská montánní společnost (OKBS) / Kamenouhlené doly Jeho excelence Eugena hr. Larisch-Mönnicha v Petřvaldě / Důlní závod Heinrichovo štěstí hr. Eugena Larisch-Mönnicha v Petřvaldě / Státní báňské ředitelství v Porubě u Orlové
  • Ostravsko-karvinské doly, národní podnik (OKD)
  • Rakouská alpinská montánní společnost (RAMS)
  • Rakousky stát / C. k. kutací a vrtební komise
  • Reibnitz sv. p., Ernst Wilhelm
  • Rothschild, Salomon Mayer, Anselm Salomon, Albert Salomon
  • Salm-Raifferscheidt kn., Hugo Karl, Hugo Karl Franz, Hugo Leopold
  • Severní dráha Ferdinandova (SDF) / Výhradně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda / C. k. výlučně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda / Kamenouhelné doly C. k. priv. Severní dráhy císaře Ferdinanda
  • Stucker sv. p. z Wayersdorfu, Hubert
  • Těšínská komora / Knížecí těšínská komora / Kamenouhelné doly Jeho císařské výsosti arcivévody Albrechta
  • Těžířstvo Marie Anna / Moravskoostravské kamenouhelné těžířstvo Marie Anna
  • Těžířstvo Žofiina jáma v Porubě
  • Thomke, Georg
  • Uhelná společnost a koksovna v Moravské Ostravě
  • Vítkovické těžířstvo / Vídeňské těžířstvo
  • Vítkovické horní a hutní těžířstvo (VHHT)
  • Vítkovické kamenouhelné doly (VKD) / Společnost spojených vítkovických kamenouhelných dolů
  • Vladimír Vondráček a spol.
  • Vondráček, Ignác, Vladimír
  • Wilczek hr., Franz Josef, Stanislav, Johann Nepomuk Maria / Kamenouhelné doly Jeho excelence hr. Františka Josefa v. Wilczeka / Kamenouhelné doly Jeho excelence hr. Johanna Nepomuka v. Wilczeka / Hraběcí Wilczekovy kamenouhelné doly a koksovna v Polské Ostravě / Hraběcí Wilczekovy ostravské a koksárenské závody
  • Zwierzina, Josef
  • Zwierzinovo těžířstvo / Zwierzinovo kamenouhlené těžířstvo
  • Žerotín hr., Zdeněk, Otto

KATALOG KULTURNÍCH PAMÁTEK OSTRAVSKO-KARVINSKÉHO REVÍRU9

  • Dolní Suchá, důl Císař František Josef / Suchá / Dukla9
  • Hrušov, důl Hubert / Stachanov / závod č. 33
  • Hrušov, důl Ida / Hoffnungschacht / Generalisimus Stalin I / Rudý říjen I
  • Hrušov, větrní jáma Vrbice
  • Karviná-Doly, důl Austria / Barbora / Pilsudski / 1. máj / Barbora
  • Karviná-Doly, důl Gabriela / UNRRA 1 / Mír 1 / Gabriela
  • Karviná-Doly, důl č. VI / Gabzdyl / Jindřich  Kunčičky, důl Alexandr 5
  • Michálkovice, C. k. důl č. 3 / Michal / Petr Cingr
  • Moravská Ostrava, důl Hlubina / Laušman / Hlubina
  • Moravská Ostrava, důl č. X / Jindřich
  • Moravská Ostrava, důl Jiří
  • Nová Ves, větrní jáma Ignát č. 3 / Jan Šverma č. 3
  • Petřkovice, důl Anselm / Petershoffen I-IV, Masaryk I / Eduard Urx / Hornické muzeum OKD
  • Petřkovice, důl Oskar / Petershoffen V-VI / Masaryk II / Lidice
  • Petřvald, důl Habsburk / Pokrok / Fučík I
  • Porubá, důl č. I / Alpine / Václav / Cs. pionýr
  • Přívoz, důl Odra (starší)
  • Slezská Ostrava, důl Jan Marie
  • Slezská Ostrava, důl Jan Nepomuk / Jan Michaeli / Michálka
  • Slezská Ostrava, důl Terezie / Bergschacht / Petr Bezruč
  • Slezská Ostrava, důl Nejsvětější Trojice / Trojice a kuželový odval
  • Sviadnov, důl Stařic č. I Sviadnov
  • Vítkovice, důl Nová jáma / Louis / Steinböck / Generál Jeremenko / Maršál Jeremenko

REGISTR ÚVODNÍCH DŮLNÍCH DĚL OSTRAVSKO-KARVINSKÉHO REVÍRU

 


Mohlo by vás zajímat

Prohlédněte si naše Všeobecné obchodní podmínky