Marie von Ebner-Eschenbach

Žena tří století

V letošním roce uplyne 100 let od úmrtí významné moravské spisovatelky píšící německy, autorky divadelních her a sběratelky Marie von Ebner-Eschenbach. Díky spolupráci mnoha institucí – zámků spravovaných Národním památkovým ústavem, Moravského zemského muzea, Moravského zemského archivu, Magistrátu města Brna, Masarykovy univerzity, vídeňské univerzity, Klementina apod. – připomenou život i dílo této mimořádné ženy výstavy, koncerty, divadelní představení i speciální komentované prohlídky.

Marie von Ebner-Eschenbach ztělesňovala přirozené prostupování světa česko- i německojazyčného a patřila k těm tvůrcům, kteří zásadně napomohli k obecnému rozšíření informací o malebnosti a kulturním svérázu Moravy. Byla autorkou řady publikací, populární a dodnes platné jsou její aforismy. Byla také první ženou, které udělila univerzita ve Vídni čestný doktorát, a vedle jiných poct byla v roce 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Tuto mimořádnou osobnost budeme v průběhu roku připomínat řadou kulturních a společenských akcí.

Na zámku v Lysicích bude zpřístupněna nová stálá a celoročně přístupná interaktivní expozice věnovaná Marii von Ebner-Eschenbach. Otevřena bude  v pátek 27. května a její nezvyklá instalace jistě zaujme široké spektrum návštěvníků od rodin s dětmi přes jednotlivce, seniory i školní výpravy.

Více o tématu najdete na webových stránkách NPÚ, ÚPS v Kroměříži.


E-shop

Aphorismen – Aforismy – Aphorisms

Marie von Ebner-Eschenbachová

170 Kč

Detail

295 Kč

Detail