Marie von Ebner-Eschenbach

V letošním roce si připomínáme 100 let od úmrtí významné moravské spisovatelky píšící německy, mimořádné ženy, autorky divadelních her a sběratelky. Tato dáma si nepochybně zaslouží naši i vaši pozornost.

V letošním roce bude jednou z hlavních akcí Národního památkového ústavu projekt Marie von Ebner-Eschenbach – Žena tří století. Napříč institucemi, jako jsou zámky ve správě Národního památkového ústavu, Moravským zemským muzeem, Moravským zemským archivem, Magistrátem města Brna, Masarykovou univerzitou, Vídeňskou univerzitou, pražským Klementinem a dalšími, se uskuteční výstavy, koncerty, divadelní představení a speciální komentované prohlídky.

Marie von Ebner-Eschenbach byla moderní žena a skvělá spisovatelka, sběratelka, ale i autorka divadelních her. Prezentovala i přirozené prostupování světa česko- i německojazyčného a patřila k těm tvůrcům, kteří zásadně napomohli k obecnému rozšíření informací o malebnosti a kulturním svérázu Moravy. Byla autorkou řady publikací, populární a dodnes platné jsou její aforismy. Byla první ženou, které udělila univerzita ve Vídni čestný doktorát, a vedle jiných poct byla v roce 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu.

Dne 12. března 2016 si připomeneme sté výročí jejího úmrtí a po celý rok budeme různými akcemi dále upozorňovat na tuto mimořádnou ženu a spisovatelku.

Jednou z hlavních akcí bude otevření zcela nové stálé a celoročně přístupné interaktivní literárně historické expozice na zámku v Lysicích věnované Marii von Ebner-Eschenbach. Výstava bude otevřena v pátek 3. června 2016 a věříme, že její nezvyklá instalace zaujme široké spektrum návštěvníků od rodin s dětmi přes jednotlivce, seniory i školní výpravy, protože každá z těchto skupin si na výstavě najde to své.

Dne 9. 3. 2016 se v Brně konala tisková konference k projektu Marie von Ebner Eschenbach. Tiskovou zprávu si můžete stáhnout níže