Technické památky v Norsku a České republice

Národní památkový ústav ve spolupráci s Norským ředitelstvím kulturního dědictví Riksantikvaren uspořádal mezinárodní konferenci o průmyslovém dědictví s názvem Technické památky v Norsku a České republice. Konference se konala ve dnech 5.–6. dubna v Ostravě. Kromě přednášek a exkurzí do industriálního prostředí nabídli pořadatelé i diskuzi nad konverzí Dolní oblasti Vítkovice.
Národní památkový ústav uspořádal na začátku dubna ve spolupráci s Norským ředitelstvím kulturního dědictví Riksantikvaren mezinárodní konferenci, jejímž cílem bylo představit a porovnat současné přístupy k poznání, ochraně a využití industriálního dědictví v České republice a Norsku.
Na konferenci vystoupili mluvčí z partnerské organizace Riksantikvaren a spřátelených institucí v Norsku, zástupci z řad Národního památkového ústavu, Českého vysokého učení technického v Praze, včetně Výzkumného centra průmyslového dědictví, Vysokého učení technického v Brně a řečníci z řad soukromých vlastníků. V mezinárodním a mezioborovém kontextu byly představeny výsledky projektu Průmyslové dědictví – výměna zkušeností s dokumentací a hodnocením průmyslového dědictví, který byl realizován za finanční podpory FM EHP v letech 2014–2016.
Bilaterální spolupráci představila před více než osmdesáti účastníky konference taktéž výstava, kterou budou moci zájemci zhlédnout do konce dubna v renovovaných prostorách sídla NPÚ, ÚOP v Ostravě a česko-anglická publikace, dostupná zájemcům v Metodickém centru průmyslového dědictví NPÚ.
Konferenci doprovázel bohatý program, mimo Dolu Michal nebo Dolní oblasti Vítkovice navštívili účastníci Galerii výtvarného umění v Ostravě. Speciální program byl připraven pro norské účastníky, kteří navštívili také živé provozy akciové společnosti Vítkovice, pivovar Ostravar a objekty automobilové výroby společnosti Tatra, a. s.