Nabídka pro děti a osoby slabozraké a nevidomé (zámek Litomyšl)

Nabídka objektů pro školy, školky, rodiny s dětmi. Speciální nabídka pro slabozraké a nevidomé osoby na zámku Litomyšl.


LIBERECKO:


Hrad Bezděz - Jedna země, jeden král, šermířské oživení a "Oživlý hrad"

Bezděz ve spolupráci se skupinami historického šermu pořádá pro děti řadu vystoupení. V rámci akce Jedna země, jeden král se děti budou učit šermovat a stanou se součástí rytířské bitvy o uvolněný královský trůn. První víkend v červnu patří rodičům s dětmi, kteří budou součástí rytířského turnaje  na Bezdězu. Červencové svátky a poslední týden v červenci včetně víkendů přinese šermířské oživení, kdy se bude na Bezdězu šermovat pro dospělé i děti. Každý den proběhnou čtyři vystoupení udatných rytířů s historickým příběhem vztahujícím se k obraně královského sídla hradu Bezdězu. V srpnu návštěvníci na hradě uvidí v rámci programu "Oživlý hrad" ukázky ze života ve středověku a na závěr sezony v září šermířské fantasy vystoupení. V Templářském paláci je trůn, na který se mohou děti posadit a vyfotografovat, v přízemí paláce je možno shlédnout ukázku mučících nástrojů.

www.hrad-bezdez.eu, FB - Hrad Bezděz


Hrad a zámek Frýdlant – dětská zkrácená prohlídka s usazením na trůn

Prohlídka vede zhruba šesti hradními místnostmi, kde se dětští návštěvníci srozumitelnou formou dozvědí, jak se na hradě žilo, jaké zde byly zvyky, jídelní zvyklosti atp., následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, posadit se na „královské" křeslo, vzít do ruky meč, udělat si portrét ve starém rámu a také si něco na památku namalovat. V této místnosti si mohou rodiče svá dítka také fotografovat. Prohlídky jsou realizovány po celý rok.

www.zamek-frydlant.cz, FB - Státní hrad a zámek Frýdlant


Hrad Grabštejn - interaktivní dětská prohlídka

O jarních a podzimních víkendech a během letních prázdnin od úterý do neděle vás vybranými interiéry několikrát denně provede průvodce v kostýmu, pod jehož vedením budete plnit úkoly. Zážitková prohlídka pro děti od 3 do 8 let si klade za cíl seznámit je se způsobem využívání objektu v období posledních majitelů Gallasů a Clam-Gallasů, formou bydlení i společenské struktury a povolání (kdo co dělal a proč), se zábavou i prací tehdejší šlechty, s jejich duchovním životem i stolováním a oblékáním. Děti si vyzkouší psaní starým brkem, oblékání se do kostýmu, skládání papouška z kostek, poznávání hudebních nástrojů i počítání. Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrátek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku. Na jaře (zpravidla v červnu) se mohou školní zájezdy (ZŠ i MŠ) objednat na předem vypsaná divadelní představení spojená s výše uvedenou dětskou interaktivní prohlídkou.

www.hrad-grabstejn.czFB - Grabštejn


Zámek Hrubý Rohozec – dětská zkrácená prohlídka

Těmi nejzajímavějšími komnatami rohozeckého zámku provede rodiče s dětmi průvodkyně/průvodce, který uzpůsobí výklad aktuálnímu věku dětí. Prohlídka trvá cca 20-25 minut a je vedena tak, aby děti bavila a odnesly si hezký zážitek. Dětská prohlídka je na Hrubém Rohozci realizována o hlavních prázdninách, nebo na objednání. Děti se během prohlídky podívají do zámecké kuchyně, do knihoven a jídelny a také do dětské herny a ložnice. Průvodce je civilně oblečený, přizpůsobuje výklad dětskému návštěvníkovi. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let. Po celou sezonu odchází vždy 10 minut po celé hodině.

www.hruby-rohozec.eu, FB  - Státní zámek Hrubý Rohozec, IG - hruby_rohozec


Zámek Lemberk – Po stopách lemberského kocoura Mikeše

Děti se během prohlídky seznámí s příběhy kocoura Mikeše, který na zámku kdysi společně s paní kastelánkou pobýval. A současně budou v interiérech zámku hledat plyšové kocoury Mikeše. Paní průvodkyně provází v dobovém kostýmu společně s maňáskem kocoura. Na závěr děti dostanou domů/do školky/školy na vypracování „pracovní list.“ Prohlídka je možná na objednání.

Po domluvě lze zrealizovat také zkrácený okruh pro starší žáky základních škol či tématicky zaměřený na základě dohody.

www.zamek-lemberk.cz, FB – Zámek Lemberk


Zámek Sychrov – Prohlídky s princeznou, výstava vynálezů, rodinná hra v parku

Prohlídky nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V bývalé konírně je výstava vynálezů od konce 19. do 20. století TECHNOPOLIS.Nejen malí návštěvníci se mohou zabavit stavebnicí Merkur a  strávit příjemné chvilky při hře „Cesta za pokladem medvědího klanu“, která se odehrává v zámeckém parku. Po vyluštění tajného medvědího kódu Vás čeká podíl na pokladu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi. (Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celého roku.)

 www.zamek-sychrov.cz, FB - Státní zámek SychrovIG - zamek_sychrov

 


Zámek Zákupy – „Návštěva u nadlesních“, dětská trasa – medvědí království, prohlídky interiérů zámku  s kostýmovaným průvodcem

Návštěva u nadlesních (zkrácená letní prázdninová prohlídka III. trasy, tj. bytu z doby první republiky pro děti do 10 let) v doprovodu kostýmovaného průvodce - červenec a srpen od úterý
do neděle v 10.30 a 14.30 hodin. Během návštěvy se děti dozvědí o chodu domácnosti v době první republiky, nahlédnou do pracovny pana nadlesního či dobové kuchyně. Nebude chybět ani prohlídka ložnice či dětského pokoje s historickými hračkami. Děti se dozvědí také o tom, že to dcera pana nadlesního neměla daleko do školy, neboť škola sídlila přímo v zámku. Jako bonus děti uvidí dobovou koupelnu a toaletu. Vyprávění průvodce doplní hádanky a sběr plyšových medvídků.

Dětská trasa – medvědí království: Zámek Zákupy je přes 20 let proslulý tradicí chovu medvěda brtníka v bývalém hradním příkopu, a tak jsme na rok 2019 v tomto duchu nově upravili dětskou trasu jako procházku po medvědím království. Prohlídka nás zavede do jídelny, ložnice či trůnního sálu. Prostřednictvím plyšových medvědů naaranžovaných jako medvědího krále a královny či prince a princezny se děti ve stručnosti dozvědí, jak probíhal život na letním královském zámku, jímž Zákupy skutečně byly až do roku 1918.  K prohlédnutí budou mimo jiné také hračky z 19. a 20. století, včetně dnes oblíbených retrohraček ze 70. a 80. let.

Pro objednané zájezdy dětí v měsících květen, červen a září je možnost zkrácené prohlídky interiérů zámku s historickou postavou - např. zámeckou kuchařkou (od úterý do pátku 9.00-15.00 hodin).V měsících duben, květen, červen a září možnost zkráceného okruhu vybranými deseti místnostmi zámku (od úterý do pátku 9.00-15.00 hodin).

Doporučujeme předchozí rezervaci na tel: +420 487 857 278.

 www.zamek-zakupy.cz, FB - Státní zámek Zákupy, IG - zamek_zakupy


KRÁLOVÉHRADECKO:


Zámek Hrádek u Nechanic – Velikonoce a Vánoce na zámku, prohlídky s hraběnkou

Správa zámku nabízí  mateřským a základním školám výchovný program  „Velikonoce na Hrádku u Nechanic“  a „Vánoce na Hrádku u 

Nechanic“. V rámci tohoto programu jsou pro žáky základních škol vytvořeny i pracovní listy, které si lze stáhnout z webových stránek objektu. Správné odpovědi jsou zasílány na základě žádosti školy. Během července a srpna správa zámku o vybraných víkendech nabízí zkrácenou prohlídku zámku vedenou kostýmovanou průvodkyní - tzv. Prohlídky s hraběnkou. Kromě toho doporučujeme dětským návštěvníkům návštěvu doprovodných akcí, které se na zámku pořádají. Zejména Medové slavnosti jsou akcí, určenou přímo pro rodiny s dětmi.

www.hradekunechanic.cz, FB - Zámek Hrádek u Nechanic, IG - zamek_hradek


Hospitál Kuks - Kouzlo apatyky a bylinkářství

Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v jedné z nejstarších barokních lékáren v Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice. Vůni starých bylinek a procházku sadem, kde mniši pěstovali ovoce pro své pacienty, nabízí pro celou rodinu velká zahrada za hospitálem.

 www.hospital-kuks.cz, FB - Hospital Kuks – národní kulturní památka, IG - hospitalkuks


Zámek Náchod - Pohádkové prohlídky pro děti

Pro objednané zájezdy dětí (I. stupeň ZŠ) se pořádají speciální prohlídky s názvem V zámku a podzámčí, kde děti provede kostýmovaný průvodce. O letních prázdninách probíhají prohlídky v expozici Na dvoře vévodském a průvodcem malých návštěvníků je sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína. Děti se při prohlídce dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Dále mají možnost se vyfotografovat přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky je cca 30 minut. Prohlídky jsou o letních prázdninách od úterý do neděle. Milovníky zvířat jistě potěší medvědi Ludvík a Dáša, kteří obývají bývalý hradní příkop.

www.zamek-nachod.cz, FB – Státní zámek Náchod, IG - zamek.nachod 


Zámek Opočno – za pohádkou a sokoly

Pro dětské návštěvníky si na víkend 12.–13. října připravila správa Opočna pohádkové představení odehrávající se přímo v zámeckých „komnatách“. K procházkám zve rozlehlý přírodně krajinářský park s rybníky, kaskádami a romantickými stavbami.

Rodinami s dětmi je vyhledáváno říjnové Mezinárodní setkání sokolníků – zejména ukázky výcviku pro veřejnost, nástupy sokolníků na nádvoří a prohlídky dravců odpočívajících mezi lovy na louce před letohrádkem. Děti mají možnost prohlednout si zblízka orly, sokoly, jestřáby, rarohy, káně nebo poštolky, stejně jako rozličná plemena loveckých psů.

V prodejně suvenýrů je k zakoupení sešit „S pastelkami po zámku Opočno“. Jedná se o originální omalovánku, do níž je možné pomocí přiložených pastelek plnit během prohlídky rozličné úkoly. Nabízí přímou možnost zaznamenat vlastní postřehy, podněcuje k aktivnímu prožitku, láká k pozorování místa, umožňuje kreslit, lepit a zapisovat. 

Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celé sezóny.

www.zamek-opocno.cz, FB - Státní zámek Opočno, IG - zamekopocno


Zámek Ratibořice – prohlídky zámku pro děti s komtesou Hortensií

Během procházky zámeckými interiéry Vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny komtesa Hortensie, která bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Vám zabere asi 30 minut. Během prohlídky se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Prohlídky se budou konat od 1. do 31. července, s výjimkou pondělí, v časech od 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin.

www.zamek-ratiborice.cz, FB - Zámek Ratibořice, IG - ratiborice.zamek


PARDUBICKO:


Kunětická hora – pohádkové a výukové programy pro organizované skupiny dětí

Na konci školního roku (květen/červen) se mohou děti z mateřských a z prvního stupně základních škol zúčastnit pohádkových programů (pohádka se odehrává na různých místech paláce a děti se při tom nenásilnou formou seznamují, mnohé z nich vůbec poprvé, s hradní stavbou a jejím příběhem). Každoročně v polovině července navštěvuje Kunětickou horu král Vladislav Jagellonský, který zde pasuje na rytíře malé syny Viléma z Pernštejna a samozřejmě také dětské návštěvníky, kterým je tato ceremonie určena především. Jde o připomínku skutečné události, jež se na hradě odehrála v roce 1497. 

www.hrad-kunetickahora.cz, FB – Hrad Kunětická hora, IG - kunetickahora


Hrad Litice - vzdělávací program pro základní školy, s pastelkami po hradu Litice

S pastelkami po hradu Litice: Rodiny s dětmi si mohou na hradě zakoupit průvodce „S pastelkami po hradu Litice“. Cílem průvodce s pastelkami je poskytnout podněty k pozorování a k hledání souvislostí. Obsahuje portréty osobností (určené k vymalování), nákresy, plánky, poutavé ilustrace a přehledné popisky.

Vzdělávací program pro I. a II. stupeň ZŠ - Jak se staví hrad: Děti se seznámí s historií hradu a zjistí, z čeho a jak byl postaven. Na modelu středověkého jeřábu a stavebnici gotické brány uvidí, jak stavba hradu v praxi probíhala. Mimo jiné také zjistí jaké měrné jednotky se ve středověku používaly, nebo se dozví zajímavé informace o šlechtických erbech. Na závěr programu je čeká výstup na vyhlídkovou věž. Program je nabízen také v rámci projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ na školní rok 2019 podpořeného ze strany MŠMT. Podrobné informace zde.

www.hrad-litice.cz


Zámek Litomyšl - Zkrácené prohlídky Letní pozastavení, haptické plány

V červenci a v srpnu od úterý do neděle vždy v 10:35 a v 12:35 lze absolvovat prohlídku s názvem „Letní pozastavení“. Prohlídka je určena rodinám s neposednými dětmi a uspěchaným návštěvníkům. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá cca 25 minut.

Haptické plány zámku Litomyšl pro slabozraké a nevidomé

Nově od června 2019 nabízí zámek v Litomyšli jednotlivým nevidomým a zrakově postiženým návštěvníkům (nikoli skupinám a zájezdům) možnost zapůjčit si v pokladně zajímavé haptické pomůcky:
- haptický plán areálu památky UNESCO s rozmístěním jednotlivých budov
- haptický plán 1. patra s rozmístěním pokojů na zámeckých prohlídkových trasách
- haptické zobrazení čelní fasády litomyšlského zámku
- haptické zobrazení rozmístění a podoby sgrafit.

Na podmínky zapůjčení (a rezervaci) je třeba se ptát předem na pokladně zámku +420 461 615 067. Děkujeme za pochopení a doufáme, že pomůcky zprostředkují další zajímavé informace návštěvníkům zámeckého areálu v Litomyšli.

www.zamek-litomysl.cz, FB  - Castle Litomysl, IG - castle.litomysl


Zámek Slatiňany

„Jak se žilo na zámku“ - Speciální prohlídky zámku pro žáky 1.-4. tříd ZŠ

Vypravte se do časů, kdy zámek obývala knížecí rodina a její zaměstnanci. Děti se zábavnou a poutavou formou dozví, čemu se museli učit malí princové a princezny, nebo jakou práci vykonávali ředitel panství či komorná, jak trávila volné chvíle paní kněžna a čemu se s oblibou věnoval zámecký pán. Zkrácená prohlídka za snížené vstupné. Rezervace nutná.

www.zamek-slatinany.cz, FB - Státní zámek Slatiňany, IG - zamekslatinanytel. +420 469 681 112


Krásné zážitky, kulturní akce, výstavy, dětské dny a další nabízí také:

www.hrad-trosky.eu