Pro dětské návštěvníky

Nabídka objektů pro školy, školky a rodiny s dětmi. Speciální prohlídku pro osoby nevidomé či se zbytky zraku lze objednat v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.

LIBERECKO:

Hrad Bezděz - Jedna země, jeden král, šermířské oživení a šermířské rozvernosti

Bezděz ve spolupráci se skupinami historického šermu pořádá pro děti řadu vystoupení. V rámci akce Jedna země, jeden král se děti budou učit šermovat a stanou se součástí rytířské bitvy o uvolněný královský trůn. První víkend v červnu patří rodičům s dětmi, kteří budou součástí rytířského turnaje  na Bezdězu. Červencové svátky a poslední týden v červenci včetně víkendů přinese šermířské oživení, kdy se bude na Bezdězu šermovat pro dospělé i děti. Každý den proběhnou čtyři vystoupení udatných rytířů s historickým příběhem vztahujícím se k obraně královského sídla hradu Bezdězu. První srpnový víkend návštěvníci na hradě uvidí šermířské rozvernosti - šermířsko-divadelní představení, které zaujme nejen souboji se skvěle připravenými meči, sekerami a štíty, ale i bohatými kostýmy a kulisami.

www.hrad-bezdez.eu, FB - Hrad Bezděz

 

Hrad a zámek Frýdlant – dětská zkrácená prohlídka s usazením na trůn

Prohlídka vede zhruba šesti hradními místnostmi, kde se dětští návštěvníci srozumitelnou formou dozvědí, jak se na hradě žilo, jaké zde byly zvyky, jídelní zvyklosti atp., následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, posadit se na „královské" křeslo, vzít do ruky meč, udělat si portrét ve starém rámu a také si něco na památku namalovat. V této místnosti si mohou rodiče svá dítka také fotografovat. Prohlídky jsou realizovány po celý rok.

www.zamek-frydlant.cz, FB - Státní hrad a zámek Frýdlant

 

Hrad Grabštejn - interaktivní dětská prohlídka

O jarních a podzimních víkendech a během letních prázdnin vás renesančními interiéry několikrát denně vždy od úterý do neděle provede průvodce v kostýmu, pod jehož vedením budete plnit úkoly. Zážitková prohlídka pro děti od 4 do 10 let si klade za cíl seznámit je se způsobem využívání objektu v renesančním období, formou bydlení i společenské struktury a povolání (kdo co dělal a proč), se zábavou i prací tehdejší šlechty, s jejich duchovním životem i stolováním a oblékáním. Děti si vyzkouší psaní starým brkem, skládání věže z dřevěných kostek, házení sametových kroužků na meč, prostírání i oblékání se do kostýmu. Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrátek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku. Na jaře (zpravidla v červnu) se mohou školní zájezdy (ZŠ i MŠ) objednat na předem vypsaná divadelní představení spojená s dětskou interaktivní prohlídkou.

www.hrad-grabstejn.czFB - Grabštejn

 

Zámek Hrubý Rohozec – dětská zkrácená prohlídka

Těmi nejzajímavějšími komnatami rohozeckého zámku provede rodiče s dětmi průvodkyně/průvodce, který uzpůsobí výklad aktuálnímu věku dětí. Prohlídka trvá cca 20-25 minut a je vedena tak, aby děti bavila a odnesly si hezký zážitek. Dětská prohlídka je na Hrubém Rohozci realizována o hlavních prázdninách, nebo na objednání. Děti se během prohlídky podívají do zámecké kuchyně, do knihoven a jídelny a také do dětské herny a ložnice. Průvodce je civilně oblečený, přizpůsobuje výklad dětskému návštěvníkovi. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let. Po celou sezonu odchází vždy 10 minut po celé hodině.

www.hruby-rohozec.eu, FB  - Státní zámek Hrubý Rohozec, Instagram: hruby_rohozec

 

Zámek Lemberk – Po stopách lemberského kocoura Mikeše

Děti se během prohlídky seznámí s příběhy kocoura Mikeše, který na zámku kdysi společně s paní kastelánkou pobýval. A současně budou v interiérech zámku hledat plyšové kocoury Mikeše. Paní průvodkyně provází v dobovém kostýmu společně s maňáskem kocoura. Na závěr děti dostanou domů/do školky/školy na vypracování „pracovní list.“ Prohlídka je možná na objednání.

Po domluvě lze zrealizovat také zkrácený okruh pro starší žáky základních škol či tématicky zaměřený na základě dohody.

www.zamek-lemberk.cz, FB – Zámek Lemberk

 

Zámek Sychrov – Prohlídky s princeznou, výstava vynálezů, rodinná hra v parku

Prohlídky nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V bývalé konírně je výstava vynálezů od konce 19. do 20. století TECHNOPOLIS. Nejen malí návštěvníci se mohou zabavit stavebnicí Merkur a  strávit příjemné chvilky při hře „Cesta za pokladem medvědího klanu“, která se odehrává v zámeckém parku. Po vyluštění tajného medvědího kódu Vás čeká podíl na pokladu. V průběhu roku příležitostně i pohádkové prohlídky a další akce pro rodiny s dětmi. (Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celého roku.)

 www.zamek-sychrov.cz, FB - Státní zámek Sychrov, oficiální stránky

 

Zámek Zákupy – Cesta do medvědího království, dětská trasa, sklepení s princeznami ze známých pohádekprohlídky interiérů zámku s pohádkovou babičkou

Cesta do medvědího království (zkrácená letní prázdninová prohlídka interiérů zámku pro děti do 10 let) - červenec a srpen od úterý do neděle v 10.30 a 14.30 hodin. Průvodkyně oblečená v pohádkovém kostýmu (např. princezny) si s dětmi v zámeckých interiérech vypráví o historii zámku či zajímavých předmětech. Dává jim otázky a nechává je hledat plyšové medvídky poschovávané v pokojích. Kdo uhádne nejvíc otázek, získá klíč od tajných dveří k medvědímu království, kam se na závěr prohlídky podívají všechny děti z prohlídky. Kromě této prohlídky možnost individuální návštěvy „dětské trasy“ - květen-září od úterý do neděle 9.00-16.00 hodin, říjen soboty, neděle, svátky 10.00-15.00 hodin, kdy si ve vlastním tempu projdete několik místností, kde jsou kromě historického nábytku vystaveny také starožitné hračky i retrohračky z 20. století (panenky, autíčka). Navštívit lze i zámecké sklepení plné pohádkových princezen. Pro objednané zájezdy dětí v měsících květen a červen možnost prohlídky interiérů zámku s pohádkovou babičkou (od úterý do pátku 9.00-15.00 hodin); v měsících duben, květen, červen a září možnost zkráceného okruhu vybranými deseti místnostmi zámku (od úterý do pátku 9.00-15.00 hodin). Doporučujeme předchozí rezervaci na tel: +420 487 857 278.

 www.zamek-zakupy.cz, FB - Státní zámek Zákupy

 

KRÁLOVÉHRADECKO:

Zámek Hrádek u Nechanic – Velikonoce a Vánoce na zámku, prohlídky s hraběnkou

Správa zámku nabízí  mateřským a základním školám výchovný program  „Velikonoce na Hrádku u Nechanic“  a „Vánoce na Hrádku u 

Nechanic“. V rámci tohoto programu jsou pro žáky základních škol vytvořeny i pracovní listy, které si lze stáhnout z webových stránek objektu. Správné odpovědi jsou zasílány na základě žádosti školy. Během července a srpna správa zámku o vybraných víkendech nabízí zkrácenou prohlídku zámku vedenou kostýmovanou průvodkyní - tzv. Prohlídky s hraběnkou. Kromě toho doporučujeme dětským návštěvníkům návštěvu doprovodných akcí, které se na zámku pořádají. Zejména Medové slavnosti jsou akcí, určenou přímo pro rodiny s dětmi.

www.hradekunechanic.cz, FB - Zámek Hrádek u Nechanic

Hospitál Kuks - Kouzlo apatyky a bylinkářství

Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v nejstarší barokní lékárně ve střední Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice. Vůni starých bylinek a procházku sadem, kde mniši pěstovali ovoce pro své pacienty, nabízí pro celou rodinu velká zahrada za hospitálem.

 www.hospital-kuks.cz, FB - Hospital Kuks – národní kulturní památka, Instagram: hospitalkuks

 

Zámek Náchod - Pohádkové prohlídky pro děti

Prohlídky probíhají v expozici Na dvoře vévodském a průvodcem malých návštěvníků je sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína. Děti se při prohlídce dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Dále mají možnost se vyfotografovat přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky je cca 30 minut. Prohlídky jsou o letních prázdninách od úterý do neděle. Milovníky zvířat jistě potěší medvědi Ludvík a Dáša, kteří obývají bývalý hradní příkop.

www.zamek-nachod.cz, FB – Státní zámek Náchod

 

Zámek Opočno – S pastelkami po zámku

Pro děti a rodiny s dětmi možnost zakoupení sešitu „S pastelkami po zámku Opočno“. Jedná se o originální omalovánku, do níž je možné pomocí přiložených pastelek plnit během prohlídky rozličné úkoly. Nabízí přímou možnost zaznamenat vlastní postřehy, podněcuje k aktivnímu prožitku, láká k pozorování místa, umožňuje kreslit, lepit a zapisovat. Zároveň zprostředkovává pro děti přijatelnou formou nejdůležitější informace o historii, výrazných osobnostech, exteriér, interiér i okolí zámku. (Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celé sezóny.) V mimořádně zpřístupněném sklepení se 9. června 2018 uskuteční hra pro děti. (více zde)

www.zamek-opocno.cz

 

Zámek Ratibořice – zkrácená prohlídka zámkem, který obývala paní kněžna z Babičky

Kromě zkrácené prohlídky zámkem, která trvá cca 30 minut a vrátí nás do doby, kterou známe z Babičky, je zde ke koupi i pracovní sešit „S pastelkami po Zámku Ratibořice a okolí“, kde jsou připraveny úkoly pro celou rodinu. V Rudrově mlýně mohou malé děti hledat ukrytého vodníka, za jeho objevení je čeká malá odměna. Babiččino údolí láká k procházce.

 www.zamek-ratiborice.cz, FB - Zámek Ratibořice

 

PARDUBICKO:

Kunětická hora – pohádkové a výukové programy pro organizované skupiny dětí

Na konci školního roku (květen/červen) se mohou děti z mateřských a z prvního stupně základních škol zúčastnit pohádkových programů (pohádka se odehrává na různých místech paláce a děti se při tom nenásilnou formou seznamují, mnohé z nich vůbec poprvé, s hradní stavbou a jejím příběhem). Každoročně v polovině července navštěvuje Kunětickou horu král Vladislav Jagellonský, který zde pasuje na rytíře malé syny Viléma z Pernštejna a samozřejmě také dětské návštěvníky, kterým je tato ceremonie určena především. Jde o připomínku skutečné události, jež se na hradě odehrála v roce 1497. 

www.hrad-kunetickahora.cz, FB – Hrad Kunětická hora

 

Zámek Litomyšl - Zkrácené prohlídky Letní pozastavení

V červenci a v srpnu od úterý do neděle vždy v 10:35, v 12:35 a v 14:35 lze absolvovat prohlídku s názvem „Letní pozastavení“. Prohlídka je určena rodinám s neposednými dětmi a uspěchaným návštěvníkům. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá cca 30 minut. 

www.zamek-litomysl.cz, FB  - Castle Litomysl, Castle Theatre Litomysl

 

Zámek Slatiňany - Tématické prohlídky pro organizované skupiny dětí

„Jak se žilo na zámku“ - Speciální prohlídky zámku pro žáky 1.-4. tříd ZŠ

Vypravte se do časů, kdy zámek obývala knížecí rodina a její zaměstnanci. Děti se zábavnou a poutavou formou dozví, čemu se museli učit malí princové a princezny, nebo jakou práci vykonávali ředitel panství či komorná, jak trávila volné chvíle paní kněžna a čemu se s oblibou věnoval zámecký pán. Zkrácená prohlídka za snížené vstupné. Rezervace nutná.

www.zamek-slatinany.cz, FB - Státní zámek Slatiňany; tel. +420 469 681 112www.otevrte13komnatu.cz

 

Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům, edukační programy pro školy i veřejnost v památkové rezervaci Betlém Hlinsko

V červnu až září patří Veselý Kopec dětem a jejich rodičům, tedy rodinám, které si chtějí společně hrát a prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí expozice lidového stavitelství v přírodě. Takové rodiny mají možnost získat v prodejně upomínkových předmětů dva různé herní plány, podle nichž mohou samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které je dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny (úterý – neděle). O víkendech navíc mohou sledovat při práci různé řemeslníky, dozvědět se od nich mnoho zajímavého, něco si vyzkoušet a odnést domů. Program víkendových ukázek naleznete na Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům.

Soubor lidových staveb Vysočina připravil také nabídku edukačních programů nejen pro školy, ale i jiné organizované skupiny z řad veřejnosti. Tyto programy jsou realizovány v památkové rezervaci Betlém Hlinsko a jsou na objednání. Při programech se pracuje s pracovními listy, používají se pomůcky pro lepší názornost a představivost, účastníci jsou „vtaženi do děje, příběhu“ pomocí svých smyslů.

Příklady edukačních programů:

Jak se dříve stavělo aneb od stromu až k domu

Rodokmen aneb zpět ke kořenům

Povídky, pověsti a vyprávění

Za císaře pána! Na frontách 1. světové války

…. a další.

Přehled, ale i charakteristiku jednotlivých programů naleznete na Živá historie – programy pro školy a veřejnost.

„Betlém na dotek“ - Správa SLS Vysočina také nabízí možnost prohlídky Betléma pro osoby nevidomé či se zbytky zraku, prohlídky prosím objednávejte na vysocina@npu.cz, nebo na tel: 469 311 429. Prohlídka je uzpůsobena věku návštěvníků, jsou používány haptické pomůcky.

  www.vesely-kopec.eu, www.betlem-hlinsko.czFB - Veselý Kopec

 

Krásné zážitky, kulturní akce, výstavy, dětské dny a další nabízí také:

www.hrad-trosky.eu, www.hrad-litice.cz