Nabídka pro děti a osoby slabozraké a nevidomé

Nabídka objektů pro školy, školky, rodiny s dětmi. Speciální nabídka pro slabozraké a nevidomé na vybraných objektech.

Nabídka pro děti


LIBERECKO:


Hrad Bezděz - Jedna země, jeden král, šermířské oživení a "Oživlý hrad"

Bezděz ve spolupráci se skupinami historického šermu pořádá pro děti řadu vystoupení.  Červencové svátky a poslední týden v červenci včetně víkendů přinese šermířské oživení, kdy se bude na Bezdězu šermovat pro dospělé i děti. Budou probíhat vystoupení udatných rytířů s historickým příběhem vztahujícím se k obraně královského sídla hradu Bezdězu. V srpnu návštěvníci na hradě uvidí v rámci programu "Oživlý hrad" ukázky ze života ve středověku a na závěr sezony, v září, šermířské fantasy vystoupení. V Templářském paláci je trůn, na který se mohou děti posadit a vyfotografovat, v přízemí paláce je možno shlédnout ukázku mučících nástrojů. V září v rámci akce Jedna země, jeden král se děti budou učit šermovat a stanou se součástí rytířské bitvy o uvolněný Bezděz.

Do srpna je na Bezdězu výstava zaměřená na zakladatele hradu krále Přemysla Otakara II.

www.hrad-bezdez.eu, FB - Hrad Bezděz, IG - Hrad Bezděz


Hrad a zámek Frýdlant – dětská zkrácená prohlídka s možností focení

Prohlídka je určena menším dětem a vede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena speciální místnost, kde uvidí hry, které se na hradech hrály, děti mohou zapózovat v obrazovém rámu, kde si je rodiče budou mít možnost vyfotit. Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb provozu.

www.zamek-frydlant.cz, FB - Státní hrad a zámek Frýdlant


Hrad Grabštejn - interaktivní dětská prohlídka

O jarních a podzimních víkendech a během letních prázdnin od úterý do neděle vás vybranými interiéry několikrát denně provede průvodce v kostýmu, pod jehož vedením budete plnit úkoly - dětské prohlídky zavedou nejmenší návštěvníky a jejich rodiče do doby posledních majitelů Clam-Gallasů. Průvodcem jim opět bude papoušek Kristián, mazlíček hraběcí rodiny. Děti budou moci spolu s ním poodhalit, co se tehdy na hradě dělo, kdo a jak tu pracoval, čím se místní šlechta bavila a čím zapsala do dějin. Užijí si zábavné hádanky a úkoly papouška Kristiána. Na bezpečnost práce a hygienická opatření dohlédne dobový vrchnostenský úředník ve službě hrabě Kristiána Kryštofa nebo paní úředníková.

Navíc první červencový víkend je věnován dětem během tzv. Létohrátek a o prvním srpnovém víkendu si děti mohou vyzkoušet historická řemesla v rámci Řemeslného jarmarku.

www.hrad-grabstejn.czFB - GrabštejnIG - Hrad Grabštejn


Zámek Hrubý Rohozec – dětská zkrácená prohlídka

Těmi nejzajímavějšími komnatami rohozeckého zámku provede rodiče s dětmi průvodkyně/průvodce, který uzpůsobí výklad aktuálnímu věku dětí. Prohlídka trvá cca 20-25 minut a je vedena tak, aby děti bavila a odnesly si hezký zážitek. Dětská prohlídka je na Hrubém Rohozci realizována o hlavních prázdninách, nebo na objednání. Děti se během prohlídky podívají do zámecké kuchyně, do knihoven a jídelny a také do dětské herny a ložnice. Průvodce je civilně oblečený, přizpůsobuje výklad dětskému návštěvníkovi. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let. Po celou sezonu odchází vždy 10 minut po celé hodině.

www.hruby-rohozec.eu, FB  - Státní zámek Hrubý Rohozec, IG - hruby_rohozec


Zámek Lemberk – Po stopách lemberského kocoura Mikeše

Děti se během prohlídky seznámí s příběhy kocoura Mikeše, který na zámku kdysi společně s paní kastelánkou pobýval. A současně budou v interiérech zámku hledat plyšové kocoury Mikeše. Paní průvodkyně provází v dobovém kostýmu společně s maňáskem kocoura. Na závěr děti dostanou domů/do školky/školy na vypracování „pracovní list.“ Prohlídka je možná na objednání.

Po domluvě lze zrealizovat také zkrácenou prohlídku základního okruhu pro starší žáky základních škol či okruh tematicky zaměřený na základě dohody.

Ve vybraných termínech můžete také vystoupat na středověkou věž s krásným výhledem do okolí (např. 6. - 12. července).

Jak vypadají Vánoce na zámku můžete zjistit 6., 12. a 13. 12. a 5. 12. přijde dokonce i Mikuláš, čert a anděl.

www.zamek-lemberk.cz, FB – Zámek Lemberk


Zámek Sychrov – Prohlídky s princeznou

Prohlídky nejkrásnějšími prostorami zámku vede princezna, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Na závěr se děti mohou s princeznou vyfotit. Prohlídky jsou během hlavních prázdnin realizovány několikrát denně, včetně pondělí. V průběhu roku se příležitostně  konají i pohádkové prohlídky (letos Šíleně smutná princezna a Princezna Lada) a další akce pro rodiny s dětmi. (Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celého roku.)

Nabízí  se také procházka zámeckým parkem, zámecké sklepení ukrývá výstavu obrázků medvídků v různých životních situacích – vhodné pro děti školkového věku. V prosinci je zámek vánočně vyzdoben, velkou oblibu si získaly adventní trhy.

Navíc můžete zámek navštívit skoro kdykoliv - je otevřen celoročně, denně, a to včetně pondělí!

 www.zamek-sychrov.cz, FB - Státní zámek SychrovIG - Sychrov_zamek


Hrad Trosky Promítání pohádek, o prázdninách denně otevřeno

Hrad Trosky je ideálním cílem pro rodiny s dětmi pro jeho snadnou dostupnost.

V červenci a srpnu je otevřeno denně, i v pondělí.

Každou prázdninovou středu se zde po setmění promítají české pohádky, víkendy jsou doplněny kulturním programem (lanochodci, šermíři, slavnosti).

www.hrad-trosky.eu; FB - SH Trosky


Zámek Zákupy – prohlídky s princeznou, samostatná dětská trasa

Prohlídka s princeznou je určena pro děti do 10 let. Jedná se o zkrácenou prohlídku vybraných interiérů I. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Ferdinanda Dobrotivého) v doprovodu průvodkyně v kostýmu princezny, která si s dětmi v zámeckých interiérech vypráví o historii zámku či zajímavých předmětech. Prohlídky se konají po dobu celých letních prázdnin, a to ve třech stanovených časech - v 10:15, v 12:15 a v 14:15 hodin. Délka prohlídky je cca 30 minut.

Samostatná dětská trasa má od letošní sezony novou podobu – jedná se o prohlídku čtyř místností s historickým mobiliářem doplněnou o kostýmy a rekvizity z vánočních pohádek České televize (Svatojánský věneček, Kouzelník Žito, Pravý rytíř).

Pro objednané zájezdy dětí je v měsících květen, červen a září možnost zkrácené prohlídky interiérů zámku s historickou postavou - např. zámeckou kuchařkou (od úterý do tku 9.00-16.00 hodin). V měsících duben, květen, červen a září možnost zkráceného okruhu vybranými deseti místnostmi zámku (od úterý do tku 9.00/10.00-15.00/16.00 hodin).

Doporučujeme předchozí rezervaci na tel: +420 487 857 278.

 www.zamek-zakupy.cz, FB - Státní zámek Zákupy, IG - zamek_zakupy


KRÁLOVÉHRADECKO:


Zámek Hrádek u Nechanic – Velikonoce a Vánoce na zámku, prohlídky s hraběnkou

Správa zámku nabízí  mateřským a základním školám výchovný program  „Velikonoce na Hrádku u Nechanic“  a „Vánoce na Hrádku u Nechanic“. V rámci tohoto programu jsou pro žáky základních škol vytvořeny i pracovní listy, které si lze stáhnout z webových stránek objektu. Správné odpovědi jsou zasílány na základě žádosti školy.

Během července a srpna správa zámku o vybraných víkendech nabízí zkrácenou prohlídku zámku vedenou kostýmovanou průvodkyní - tzv. Prohlídky s hraběnkou. Kromě toho doporučujeme dětským návštěvníkům návštěvu doprovodných akcí, které se na zámku pořádají. Zejména Medové slavnosti jsou akcí, určenou přímo pro rodiny s dětmi.

Pro sezonu 2020 byly dětské prohlídky s hraběnkou zrušeny. Prosíme, sledujte web zámku, děkujeme.

www.hradekunechanic.cz, FB - Zámek Hrádek u Nechanic, IG - zamek_hradek


Hospitál Kuks - Kouzlo apatyky a bylinkářství

Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v jedné z nejstarších barokních lékáren v Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice. Vůni starých bylinek a procházku sadem, kde mniši pěstovali ovoce pro své pacienty, nabízí pro celou rodinu velká zahrada za hospitálem.

Malé i velké návštěvníky jistě zaujme i velkolepý barokní festival Theatrum Kuks (17. - 23. 8.),  oslavy myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří - Svatohubertské slavnosti (3. 10.), nebo třeba vánoční trhy, které se tradičně konají již v druhé polovině listopadu.

 www.hospital-kuks.cz, FB - Hospital Kuks – národní kulturní památka, IG - hospitalkuks


Zámek Náchod - Pohádkové prohlídky pro děti

Pro objednané zájezdy dětí (I. stupeň ZŠ) se pořádají speciální prohlídky s názvem V zámku a podzámčí, kde děti provede kostýmovaný průvodce. O letních prázdninách probíhají prohlídky v expozici Na dvoře vévodském, kde průvodkyní malých návštěvníků bude dcera vévody Petra Birona Kateřina Vilemína. Děti se při prohlídce dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Délka prohlídky je cca 30 minut. Prohlídky jsou o letních prázdninách od úterý do neděle. Milovníky zvířat jistě potěší medvědi Ludvík a Dáša, kteří obývají bývalý hradní příkop.

Oblíbenou akcí na náchodském zámku jsou zářijové Kuronské slavnosti, pro školy, školky, ale i veřejnost jsou každoročně realizovány adventní prohlídky zámku.

www.zamek-nachod.cz, FB – Státní zámek Náchod, IG - zamek.nachod 


Zámek Opočno – za strašidly, pohádkou a sokoly

Na červenec a srpen je na opočenském zámku připravena výstava o strašidlech Království Českého (edukativní výstava určená pro rodiny s dětmi - bazilišek, vodník a mnoho dalších bájných strašidel).

O víkendu 3. - 4. října se v zámeckých „komnatách“ odehraje pohádkové představení „Čert a vodník na zámku“

K procházkám zve rozlehlý přírodně krajinářský park s rybníky, kaskádami a romantickými stavbami.

Rodinami s dětmi je vyhledáváno říjnové (7. – 10.10.) Mezinárodní setkání sokolníků – zejména ukázky výcviku pro veřejnost, nástupy sokolníků na nádvoří a prohlídky dravců odpočívajících mezi lovy na louce před letohrádkem. Děti mají možnost prohlédnout si zblízka orly, sokoly, jestřáby, rarohy, káně nebo poštolky, stejně jako rozličná plemena loveckých psů.

V prodejně suvenýrů je k zakoupení sešit „S pastelkami po zámku Opočno“. Jedná se o originální omalovánku, do níž je možné pomocí přiložených pastelek plnit během prohlídky rozličné úkoly. Nabízí přímou možnost zaznamenat vlastní postřehy, podněcuje k aktivnímu prožitku, láká k pozorování místa, umožňuje kreslit, lepit a zapisovat.

Pro organizované skupiny dětí z MŠ/ZŠ možnost dohody zkrácených prohlídek během celé sezony.

www.zamek-opocno.cz, FB - Státní zámek Opočno, IG - zamekopocno


Zámek Ratibořice – prohlídky zámku pro děti s komtesou Hortensií

Během procházky zámeckými interiéry Vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny komtesa Hortensie, která bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Vám zabere asi 30 minut. Během prohlídky se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Prohlídky se budou konat od 1. do 31. července, s výjimkou pondělí, v časech od 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin.

Zámek i Babiččino údolí stojí za návštěvu i v zimě, kdy Vám slavnostně vyzdobené interiéry navodí tu správnou vánoční atmosféru. Malí návštěvníci se mohou těšit na Advent v Babiččině údolí a knížecí Vánoce na zámku (3. - 6. 12.), kdy bohatý program nabídne nejenom zámek, ale i Rudrův mlýn. V něm Vás navíc čeká program i během vánočních prázdnin (Koleda, koleda, Štěpáne, Jesličkáři).

www.zamek-ratiborice.cz, FB - Zámek Ratibořice, IG - ratiborice.zamek


PARDUBICKO:


Kunětická hora – pohádkové a výukové programy pro organizované skupiny dětí

Na konci školního roku (květen/červen) se mohou děti z mateřských a z prvního stupně základních škol zúčastnit pohádkových programů (pohádka se odehrává na různých místech paláce a děti se při tom nenásilnou formou seznamují, mnohé z nich vůbec poprvé, s hradní stavbou a jejím příběhem).

Každoročně v polovině července navštěvuje Kunětickou horu král Vladislav Jagellonský, který zde pasuje na rytíře malé syny Viléma z Pernštejna a samozřejmě také dětské návštěvníky, kterým je tato ceremonie s doprovodným programem určena především. Jde o připomínku skutečné události, jež se na hradě odehrála v roce 1497.

Ve školním roce nabízíme objednaným skupinám z mateřských škol speciální okruh "Děti na Kunětické hoře" - zkrácenou komentovanou prohlídku části paláce, uzpůsobenou právě dětským návštěvníkům. 

V letošní sezoně jsou pro malé návštěvníky připraveny navíc ještě dva pohádkové víkendy:

29. – 30. 8. pohádka O čarodějnici Xsíxsáře a 8. – 10. 9. pohádka Čertův poklad.

www.hrad-kunetickahora.cz, FB – Hrad Kunětická hora, IG - kunetickahora


Hrad Litice - vzdělávací program pro základní školy, s pastelkami po hradu Litice

S pastelkami po hradu Litice: Rodiny s dětmi si mohou na hradě zakoupit průvodce „S pastelkami po hradu Litice“. Cílem průvodce s pastelkami je poskytnout podněty k pozorování a k hledání souvislostí. Obsahuje portréty osobností (určené k vymalování), nákresy, plánky, poutavé ilustrace a přehledné popisky.

Od letošní sezony je na hradě pravidelně pouštěn krátký, ale o to více poutavý film o historii Litic. Ke vstupence obdržíte barevný letáček s hradními zajímavostmi.

Vzdělávací program pro I. a II. stupeň ZŠ - Jak se staví hrad: Děti se seznámí s historií hradu a zjistí, z čeho a jak byl postaven. Na modelu středověkého jeřábu a stavebnici gotické brány uvidí, jak stavba hradu v praxi probíhala. Mimo jiné také zjistí jaké měrné jednotky se ve středověku používaly, nebo se dozví zajímavé informace o šlechtických erbech. Na závěr programu je čeká výstup na vyhlídkovou věž. Program je nabízen také v rámci projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ na školní rok 2019 podpořeného ze strany MŠMT. Podrobné informace zde.

Vzdělávací program byl pro rok 2020 zrušen v souvislosti s opatřeními proti COVID-19.

www.hrad-litice.cz


Zámek Litomyšl – zkrácené prohlídky Letní pozastavení pro spěchající

Malým návštěvníkům nabízí správa zámku speciální dětské prohlídky - a to jak pro jednotlivé rodiny, tak organizované školní výlety:
- dětské prohlídky (pro rodiče s dětmi) o víkendech a letních prázdninách
- dětské prohlídky pro MŠ a ZŠ (1. stupeň) v červnu

V červenci a v srpnu vždy v 10:35 a v 13:35https://www.npu.cz/website/var/tmp/image-thumbnails/90000/94214/thumb__auto_9e56202ed91d39704a474a5316737b4e/Litomysl%20detske%202.JPG.jpeg lze absolvovat prohlídku s názvem „Letní pozastavení“. Prohlídka je určena rodinám s neposednými dětmi a uspěchaným návštěvníkům. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá cca 30 minut.

www.zamek-litomysl.cz, FB  - Castle Litomysl, IG - castle.litomysl


Zámek Slatiňany

V letošním roce byla ukončena obnova zámeckého areálu – nejenom objektu jako takového, ale také zámeckého parku a zámecké zahrady. Právě v zámecké zahradě (samostatný prohlídkový okruh) můžete obdivovat tzv. dětské hospodářství – zmenšené repliky venkovských hospodářských stavení, kde se děti šlechticů učily domácím pracím a povinnostem vyplývajícím z chovu domácího zvířectva.

„Jak se žilo na zámku“ - Speciální prohlídky zámku pro žáky 1.-4. tříd ZŠ

Vypravte se do časů, kdy zámek obývala knížecí rodina a její zaměstnanci. Děti se zábavnou a poutavou formou dozví, čemu se museli učit malí princové a princezny, nebo jakou práci vykonávali ředitel panství či komorná, jak trávila volné chvíle paní kněžna a čemu se s oblibou věnoval zámecký pán. Zkrácená prohlídka za snížené vstupné. Rezervace nutná.

www.zamek-slatinany.cz, FB - Státní zámek Slatiňany, IG - zamekslatinanyNabídka pro osoby slabozraké a nevidomé

Haptické plány zámku Litomyšl pro slabozraké a nevidomé

Nově od června 2019 nabízí zámek v Litomyšli jednotlivým nevidomým a zrakově postiženým návštěvníkům (nikoli skupinám a zájezdům) možnost zapůjčit si v pokladně zajímavé haptické pomůcky:
- haptický plán areálu památky UNESCO s rozmístěním jednotlivých budov
- haptický plán 1. patra s rozmístěním pokojů na zámeckých prohlídkových trasách
- haptické zobrazení čelní fasády litomyšlského zámku
- haptické zobrazení rozmístění a podoby sgrafit.

Na podmínky zapůjčení (a rezervaci) je třeba se ptát předem na pokladně zámku +420 461 615 067. Děkujeme za pochopení a doufáme, že pomůcky zprostředkují další zajímavé informace návštěvníkům zámeckého areálu v Litomyšli.


Pro osoby nevidomé či slabozraké jsme nechali také vyrobit půdorysné modely (s legendou v Braillově písmu a s barevným zvýrazněním pro osoby se zbytky zraku)  hradu Grabštejn, hradu a zámku Frýdlant a zámku Lemberk, které budou umístěny v návštěvnických centrech objektů, aby si je mohli tito návštěvníci osahat a získat tak představu o místě, kde se nachází. Pro hrad Grabštejn, zámek Lemberk, zámek Sychrov a hospitál Kuks máme připraveny také „haptické knížky“, tedy několik stránek textu v Braillově písmu s vyobrazením dominantních částí objektu, abychom umožnili alespoň část objektu „vidět“.

Za současné situace ale modely a „knížky“ nepůjčujeme, neboť bychom je častým omýváním desinfekčními prostředky poškodili. Jejich využití plánujeme na rok 2021. Děkujeme za pochopení.

 


 

Na dětské prohlídky na hradech a zámcích se nechte pozvat v následující upoutávce:

Pro poslechnutí tipů na výlety po památkách v naší správě klikněte na následující obrázek: