Zámek Stekník v Ústeckém kraji otevírá nový návštěvnický okruh

Národní památkový ústav zahajuje na státním zámku Stekník provoz návštěvnického okruhu, který je rekonstrukcí apartmá posledního majitele zámku, švýcarského generálního konzula Gerolda Déteindre a jeho manželky Hanny Déteindre, z 20.–30. let 20. století.

Návštěvnický okruh Reprezentační a soukromé prostory zámku Stekník představuje salony, které obývala rodina Gerolda Déteindra. K reprezentaci byl určen velký sál, kde se rodina scházela. Na sál navazovala novogotická jídelna propojená s kuchyní. S jídelnou sousedí pánský kuřácký pokoj a pro dámy byl určený vedlejší salonek, tzv. rohový pokoj. Do zahrad se scházelo po hlavním schodišti přes sala terrenu, která v letních měsících poskytovala příjemný chládek a sloužila k odpočinku nejen pro zámecké majitele, ale i pro jejich hosty. 

V hlavním sále v prvním patře odkryli restaurátoři pozdně barokní výmalbu, která zobrazuje antický chrám. Na stěnách jsou čtyři postavy představující přírodní živly – oheň, vodu, vzduch a zemi. Velkým překvapením byla objevená signatura autora maleb, Kryštofa Seckela. Byl skutečným mistrem perspektivy, což je patrné na velkorysém pojednání těchto maleb. K jeho nejznámějším dílům patří architektonické veduty pro Španělský sál Pražského hradu.

Kontakt: Tomáš Pospíšil, tiskový mluvčí a PR, E pospisil.tomas@npu.cz / T +420 274 008 134 / M +420 775 437 294