Velikonoce na památkách v Jihočeském a Plzeňském kraji

Brány státních hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu se sotva otevřely a už je tu první velký svátek – Velikonoce, který po dvou letech vnese do běžných prohlídek zpestření v podobě velikonočních aranží nebo tematicky zaměřeného výkladu. Chybět nebudou jarmarky na zámcích Dačice a Kozel, květinová výstava amarylis v Třeboni, netradiční aranže vajec v zámeckých pokojích v Jindřichově Hradci, koncert v klášterním kostele v Kladrubech ani velikonoční hra v zahradě zámku Kratochvíle. Milovníky folkloru potěší pestrý program na selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci. Památky budou otevřeny po celé velikonoční svátky včetně pondělí 18. dubna.

zámek Dačice

V neděli 10. dubna se po dvou letech na zámku a v prostorách dačického muzea uskuteční tradiční jarmark. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanité zboží převážně od místních výrobců, zdobení perníků a další ukázky tradičních řemesel, dílničky pro děti. K vidění bude také ohrada se živými zvířaty. O příjemný hudební zážitek se postarají Kočky a pruhy a Malá dechovka. 

Prohlídky zámku budou o víkendu probíhat od 10:00 do 16:00 se začátkem v každou celou hodinu. Zakoupit vstupenku bude možné vždy 10 minut před začátkem prohlídky.

Na prohlídky s velikonoční tématikou mohou návštěvníci vyrazit od čtvrtka 14. 4. do pondělí 18. 4. Klasický výklad velikonočně vyzdobených interiérů doplní informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii, proč se dříve peklo více druhů mazanců nebo kde se vzala tradice pečeného beránka.

zámek Červená Lhota

Starobylé pobožnosti při svíčkách nazvané Bdění v Getsemanské zahradě se můžete účastnit ve čtvrtek 14. 4. od 22:00 v zámecké kapli v parku na Červené Lhotě. Následující den, 15. 4., bude v prostorách kaple umístěna velkopáteční postní instalace. Ve dnech 16. až 18. dubna interiéry zámku zkrášlí velikonoční výzdoba. Otevřeno bude od 9:30 do 16:00.

zámek Jindřichův Hradec

Správa jindřichohradeckého zámku po dvouleté pauze naváže na velikonoční tradici - chystá výstavu nazvanou Splašená vejce. Na hlavní prohlídkové trase bude naaranžováno zhruba osm set vajec rozmanitých velikostí a barev v neobvyklých kompozicích. Od Velkého pátku 15. 4. do Velikonočního pondělí 18. 4. bude možné navštívit zámecké pokoje s výstavou v rámci individuálních prohlídek. V prohlídkové trase se budou pohybovat průvodci a velmi rádi odpovědí na dotazy, nebo podají část průvodcovského. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 15:15 s polední pauzou mezi 12. až 13. hodinou. Výstava Splašená vejce bude k vidění až do neděle 24. 4.

zámek Kratochvíle

Pro návštěvníky zámku Kratochvíle bude na Velikonoční pondělí přichystána velikonoční hra. V zámecké zahradě bude uschováno několik malovaných vajíček, u kterých budou umístěny záludné otázky a úkoly. Protože Velikonoční pondělí letos připadá na 18. dubna, tedy i na Mezinárodní den památek, budou otázky nejen z ranku velikonočního. Zámecká zahrada bude otevřena od 9:00 do 15:30.

hrad Nové Hrady

Se zvyky a tradicemi, které se dodržovaly od masopustu do Velikonoc nejen na Novohradsku, se seznámí návštěvníci hradu Nové Hrady. Speciální prohlídky se zaměří na trávení velikonočních svátků na přelomu 19. a 20. století na hradě, zámku i v chalupě. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na tematickou výzdobu interiérů druhé prohlídkové trasy, kterou v rámci praxe vytvořily  studentky oboru zahradnictví Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích. Prohlídky ve dnech 15. až 18. 4. začínají vždy v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00.

zámek Třeboň

Od Velkého pátku provoní soukromá schwarzenberská apartmá na zámku Třeboň květinové vazby s amarylis. Neobvyklé aranže tentokrát doplní exotická káva a čokoláda. Voňavá výstava, která ponese název Amarylis ve světě kávy a čokolády, bude otevřena každý den od 15. do 24. 4. od 9:00 do 16:30.

zámek Hluboká

Zámecký park na Hluboké vyzdobí i letos obří velikonoční vajíčka. Správa zámku tak podpoří tradiční akci spolku Hope4You, který ji pořádá po celém městě Hluboká nad Vltavou s cílem vybrat peníze pro znevýhodněné děti. Umělecky ztvárněné kraslice budou v zámeckém parku umístěny od Velkého pátku 15. 4. až do 29. 5. 

zámek Kozel

Svátky jara si můžete ve dnech 17. až 18. 4. zpříjemnit návštěvnou tradičního velikonočního jarmarku na zámku Kozel. Těšit se můžete na desítky stánků se skvělým jídlem a pitím a širokým sortimentem originálních řemeslných produktů. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny dobové atrakce a tvořivé dílničky. Atmosféru jarmarku obohatí zvuk dobového flašinetu. Vstupné na jarmark je zdarma, komentované prohlídky zámku jsou zpoplatněny.

selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci

Bílá sobota, 16. dubna, na selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci přinese speciální velikonoční prohlídky i stánky s tradičním zbožím. Svůj um předvede řezbář nebo krajkářka, připraveny jsou dětské dílny, výrobky z textilu, tradiční pečivo, velikonoční dekorace i občerstvení. Od 15 hodin bude pro zájemce připravena výuka pletení pomlázek. V sadu si děti budou moct zahrát tradiční jarní hry i jiné aktivity. Akce trvá od 10:00 do 17:00. Vstup do areálu bude mimořádně zdarma.

klášter Kladruby

V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech zazní v neděli 17. 4. od 15:00 Velikonoční koncert operní pěvkyně Anny Gálisové, souboru staré hudby Cavalla Kladruby a komorního pěveckého sboru Cantus Stříbro.