Kamélie a Český Krumlov
brněnský rodák Jiří Josef Kamel, po studiu jezuitského klášterního gymnázia v Brně, vstoupil do jezuitského řádu a sloužil jako lékárník a ošetřovatel. Roku 1686 byl povolán do jezuitského kolegia sv. Víta v Českém Krumlově a sloužil zde jako lékárník.
Objekt bývalé jezuitské lékrny se dochoval dodnes - dnes expozice Regionálního muzea v Českém Krumlově.
Jiří Josef Kamel odjel 25. dubna 1687 z Českého Krumlova na svou první misijní cestu na Filipíny. V Manile vybudoval městskou lékárnu a botanickou zahradu, v níž studoval léčivé účinky tropických rostlin. Jako lékárník bojoval i s řadou epidemií, roku 1695 v Manile řádila cholera a v roce 1704 mor. Do své vlasti se Kamel již nikdy nevrátil. Zemřel ve věku 45 let na průjmové onemocnění dne 2. května 1706 v jezuitské koleji v Manile.
Když v roce 1753 švédský botanik Karl Linné sestavoval systém rostlin, dostala se mu do ruky krásná květina přivezená z Japonska zřejmě roku 1739. Dal jí jméno Camellia japonica k poctě slavného českého botanika Jiřího Josefa Kamela.
Zámecká sbírka kamélií v Českém Krumlově
V zámecké Kuchyňské zahradě (dnešní zásobní zahradnictví) byla ve 40. a 50. letech 19. století pěstována sbírka kamélií. Inventář zahrad z roku 1856 uvádí, že ve zdejším "kaméliovém skleníku" rostlo 750 kamélií různých druhů a odrůd.
Obnova krumlovské sbírky kamélií od roku 2017
Od roku 2017 Správa zámku Český Krumlov usiluje o obnovu sbírky kamélií. Rostliny získávala koupěmi od českých sběratelů, ze zahradnictví zámku v Rájci-Jestřebí, kde je udržována největší sbírka kamélií na území ČR, a nákupy v zahraničí.
V současné době pěstují zahradníci v Oranžerii v zámeckém zásobním zahradnictví celkem 108 odrůd kamélií v celkovém poču 220 rostlin.