Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezónu oficiálně na Velký pátek 30. března, ale některé objekty, vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám a také s ohledem na školní prázdniny, otevřou již dříve.
Letošní rok se ponese v duchu šlechtické diplomacie (https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/cinnosti/hlavni-temata-sezony/31884-slechta-ceskych-zemi-v-evropske-diplomacii), kdy vybrané hrady a zámky budou seznamovat návštěvníky s působením šlechty v politickém dění, správy objektů se také připojují k tzv. Osmičkovým výročím, respektive k projektu Století republiky (https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/cinnosti/hlavni-temata-sezony/31324-stoleti-republiky).
V loňském roce sjednotil Národní památkový ústav podobu vstupenek na objekty ve své správě a již v loňském roce obdrželi návštěvníci nové vstupenky např. na Bezdězu, Troskách, Hrubém Rohozci, Zákupech, Slatiňanech, Náchodě, na Kuksu, na Betlémě v Hlinsku aj. Do sezóny 2018 vstoupí s novými vstupenkami také Ratibořice a Opočno, ostatní objekty po vydání skladových zásob vstupenek původních. Právě v souvislosti se sjednocením vizuálu a velikosti vstupenek čeká návštěvníky doplněk k těmto vstupenkám a to Zápisník návštěvníka památek, tedy brožura, kam se nové vstupenky mohou vlepovat. Tento zápisník bude k dostání na všech objektech ve správě NPÚ a to od letní sezóny.
„Do letošní sezóny vstupujeme s přáním, aby na naše památky přišlo co nejvíce spokojených návštěvníků. Poslední dva roky byla návštěvnost skutečně vysoká – na liberecké objekty ve správě NPÚ zavítalo v roce 2017 úctyhodných 462 tisíc návštěvníků, o rok dříve 472 tisíc, ale roky předchozí by se daly zprůměrovat na číslo 425 tisíc. V letech 2010 a 2012 nepokořila návštěvnost hranici 400 tisíc. Věřím, že zájem o naše hrady a zámky neklesne, naopak! Nejenom pro jejich jedinečnost, krásu, hodnotu a historické poučení, ale i proto, že se snažíme oslovit všechny věkové skupiny, od princeznovských prohlídek pro ty nejmenší až po stavebně-historické prohlídky pro nadšence, a také organizováním kulturních akcí, kde si na své přijdou milovníci dobrého jídla a pití. Řada objektů se stává doslova kulturními centry a mne osobně těší, že se hrady a zámky stávají místem, kde lidé stráví i celý den, nikoliv pouze čas vymezený jednou prohlídkou“, zamýšlí se nad objekty a de facto pojetím jejich správy ředitel ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec.
Na hradě Bezděz (zahájení provozu 30. 3.) se v průběhu června zpřístupní nově opravený Templářský palác na II. hradním nádvoří, kde bude prezentováno, jaký byl průběh zastřešení tohoto paláce a jak probíhala záchrana klenebního systému. Vystaveny zde budou i vybrané archeologické nálezy. Hrad Bezděz se v letošním roce historicky poprvé zapojí do Hradozámecké noci (25. 8.), v průběhu celého roku se na Bezděz budou sjíždět šermíři, kejklíři, na červenec je plánována historická „procházka“ s panem Vlastimilem Vondruškou.
Hrad a zámek Frýdlant (zahájení provozu 30. 3.) se zapojuje do projektu Po stopách šlechtických rodů – Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a na duben je připravena speciální prohlídka s důrazem na osobnost Jana Václava Gallase, v průběhu sezóny se zde návštěvníci potkají s vévodou Albrechtem z Valdštejna.
Grabštejn vstupuje do sezóny na Velký pátek a to velikonočními prohlídkami, 2. dubna zde budou navíc provázet průvodci v kostýmech a připraveny jsou také dílničky pro děti a samozřejmě občerstvení. V červenci bude, v rámci oslav k 100. výročí vzniku republiky, 25. výročí ČR a 25. výročí otevření hradu Grabštejn pro veřejnost, zpřístupněna nová prohlídková trasa „Veterinární muzeum“. Plánují se také noční prohlídky, jarmarky, stavebně – historické prohlídky aj. Nové pojetí občerstvení má také hradní krčma, kde se budou servírovat domácí dezerty, ale třeba také borůvkové knedlíky a další dobroty.
Hrubý Rohozec přivítá první návštěvníky již tuto sobotu (24. 3.) a shodně jako v loňském roce nabízí správa zámku tři prohlídkové okruhy a k tomu zkrácenou prohlídku pro rodiny a s dětmi, a to celou sezónu.
Impozantí velikonoční výzdobou přivítá první návštěvníky zámek Lemberk (od 30. 3.), u příležitosti zahájení sezóny bude přístupná i středověká věž. Na vybraný červnový víkend je plánováno zpřístupnění Bredovské zahrady doplněné komentovanými prohlídkami. V rámci osmičkových výročí plánuje správa zámku vánoční noční hrané prohlídky, od května potom panelovou výstavu věnovanou dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918–1938.
Celoročně přístupný Sychrov připomene nadcházející Velikonoce Velikonočními trhy (24.-25.3.)a také výzdobou interiérů, v dubnu se v zámeckých komnatách odehraje pohádka O tichém království a 21. dubna v zámeckém parku proběhne již 20. setkání milovníků amerických vozidel - Setkání 1st Veteran US Car Praha. Od 1. dubna bude také opětovně zpřístupněna stávající doplňková trasa s romantickým názvem Zlatý poklad, která byla doplněna o tematicky laděný mobiliář a došlo také k vymalování a úpravě prostor. Zlatý poklad představuje šperky a plastiky z dílny turnovského rodáka Františka Khynla, který část svého díla věnoval České republice. Na červenec jsou plánována divadelní představení na nádvoří zámku, v srpnu v rámci Hradozámecké noci noční prohlídky zaměřené na Rohany ve službách diplomacie, které zahájí koncert francouzských šansonů.
V letošním roce slavíme výročí 100 let zámku Zákupy v majetku státu a také 200 let od povýšení Zákup na vévodství. V rámci těchto výročí se připravuje zpřístupnění prvorepublikového bytu nadlesního v 1. patře. Zpřístupnění bytu je naplánováno na 10. a 11. listopadu. Sezónu zahájí na Zákupech ve čtvrtek 29. 3. a již od toho dne se až do Velikonočního pondělí mohou návštěvníci – ve vybrané časy – podívat do prostor plánovaného bytu a během zhruba dvacetiminutové prohlídky zjistit, co instalace nové prostory obnáší. Národní památkový ústav uspěl se žádostí na obnovu jižní části hospodářského dvora v Zákupech v rámci 25. výzvy – projekty IROP. V současné době se čeká na oficiální rozhodnutí o přijetí dotace, následně je plánována tisková konference na Zákupech, která se bude věnovat tomuto tématu.
Hrad Trosky se návštěvníkům otevře na Velký pátek 30. března a při této příležitosti zahájí oficiálně svůj provoz také Turistické informační centrum, které sídlí v budově správy pod hradem v obci Tachov č. p. 10. U příležitosti zahájení provozu TIC bude první návštěvník odměněn upomínkovými předměty NPÚ a TIC, obdrží také volnou rodinnou vstupenku na hrad Trosky. TIC kopíruje návštěvní dobu hradu a kromě standartních služeb, jako je podávání informací o celém regionu, nabízí i zprostředkování ubytování. Ke koupi je zde řada suvenýrů včetně těch, které jsou nositeli značky Regionální produkt Českého ráje. Novinkou v kulturní nabídce hradu jsou například středeční prázdninová Troskina, tedy promítání filmů v areálu hradu. Na léto chystá správa hradu spolu s TIC novinku, a to hru pod názvem Čertova mřížka, jejíž součástí je robot Čenda. Hra Čertova mřížka navazuje na fenomén únikových her, avšak týmy nepátrají po tajemstvích a kódech uvnitř místnosti, ale objevují je po celém hradě. Hra je unikátní použitím různých technických vychytávek umístěných na hradě, které “komunikují” s lidmi a s robotem.
Robot Čenda ve hře zastává roli průvodce po šifrovaných stezkách a místech. Čenda mluví, hraje, směje se, mrká a svítí očima, pozná kde a v jaké situaci se nachází. Ví, co má v dané situaci udělat a jakou od lidí očekávat reakci. Reaguje na chycení za ruce, na poklepání, na svou vlastní polohu, na pozici na mapě. Umí ovládat další zařízení, které je možno připojit na jeho končetiny. Hra pochází od autorů Martina Šedivého a Adama Plháčka, kteří podobnou hru zprovoznili i na hradě Křivoklát. Hru bude možné rezervovat přes internet nebo zakoupit přímo v TIC Trosky. Cena se bude pohybovat mezi 900Kč a 1200Kč, hru je možné hrát minimálně ve dvou, maximálně v šesti lidech. Hra trvá 90 minut, po ukončení se Čenda musí vrátit do IC. Výdrž robota je cca 20 hodin, poté se musí znovu nabít.
Významné akce obnovy na Liberecku v roce 2018 (s akcemi se počítá v případě obdržení financí)
1. SZ Zákupy – zahájení několikaleté akce obnovy krovů a stropu východního křídla a části severního a jižního křídla zámku – havarijní stav střešního pláště ohrožuje vzácné Navrátilovy výmalby stropů na hlavní prohlídkové trase. V rámci projektu budou kromě komplexní opravy krovů, střechy a stropů probíhat také restaurátorské práce mobiliáře (svítidla, závěsy, tapety). Součástí obnovy je také částečná elektrifikace prohlídkové trasy.
Předpokládaný objem financí: 83 mil. Kč
2. SH Bezděz – zásobování hradu vodou a výstavba sítí – jedná se o součást významného projektu na rekonstrukci nákladové lanovky. Součástí je vrt na vodu, přípojka vody a kanalizace, vedené pod trasou lanovky.
Předpokládaný objem: 3,6 mil. Kč
5. SH Grabštejn – vrtaná studna, přípojky, čistička odpadních vod, opravy komunikací a opěrných zdí – akcí bude vyřešen dlouhodobý problém se zásobováním hradu vodou a kanalizací. Vzhledem k tomu, že přípojky budou vedeny pod přístupovými komunikacemi, bude řešen i jejich dlouhodobě havarijní stav včetně oprav opěrných zdí.
Předpokládaný objem: 8,7 mil. Kč
6. SZ Sychrov – tříletý projekt rehabilitace interiérů 3.N.P. východního křídla – realizací projektu získá zámek Sychrov další část prohlídkové trasy.
Předpokládaný objem: 6,0 mil. Kč
NPÚ pokračuje v sezóně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec – dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.
ÚPS na Sychrově
Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO.
NPÚ, územní památková správa na Sychrově se stará o osmnáct památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Další informace najdete na https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-media a www.npu.cz