Výstava o jezuitech v Telči začala

Slavnostní zahájení výstavy Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši. Prezentace 3D modelů historických staveb

Po celé léto bude v Telči k vidění jedinečná výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši. Je vyústěním pětiletého projektu a představí působení jezuitského řádu v Telči v 17. a 18. století. Výstava byla zahájena 10. června a potrvá do 13. září 2020.

Slavnostní vernisáže se účastnili a úvodními slovy večer zahájili zástupci všech partnerských institucí projektu a dalších institucí, které umožnily vznik celé výstavy - PhDr. Eva Doležalová, Ph.D., zástupkyně ředitele Historického ústavu Akademie věd ČR; Ing. arch. Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu; Ing. Jakub Novotný, Ph.D. z Centra excelence Telč za Ústav aplikované mechaniky Akademie věd ČR; prorektor Masarykovy univerzity prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D a za Českou provincii Tovaryšstva Ježíšova P. Petr Havlíček, SJ.

V průběhu večera představily řešitelky projektu a autorky výstavy Mgr. Kateřina Bobková-Valentová, Ph.D. a Mgr. Petra Hnilicová její koncepci a doprovodný katalog. Zazněla také slova díků panu profesoru Drdáckému, který byl „otcem“ idey celého projektu.

Výstava, která se koná v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči (Nám. Zachariáše z Hradce 2), potrvá do 13. září 2020. Je otevřena denně od pondělí do soboty v době od 10.00 hod. do 17.00 hod. a v neděli od 10.00 hod. do 15.00 hod. Vstup zdarma.

Pětiletý projekt Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši měl za úkol poznat a popsat fungování řádu v Telči, vztah majitelů panství, členů jezuitského řádu, představitelů katolické církve a městské komunity. Národnímu památkovému ústavu se partnery v řešení projektu staly Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky a hlavní koordinátor projektu Historický ústav Akademie věd České republiky. Projekt byl uskutečněn na základě finanční podpory v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2020 (NAKI II, kód DG16P02M043). Pro další výstupy navštivte www.jezuitetelc.cz.

Podívejte se na fotografie ze zahájení výstavy. 

Související zprávy

Poznejte Telč barokní!

4. 6. 2020

Návštěvníci Telče mají v létě příležitost prozkoumat dosud málo poznanou stránku historie tohoto města známého jako renesanční perla Moravy. Do zdejší bývalé jezuitské...

Výstava pětiletého projektu připomene jezuity v Telči

20. 3. 2020

V letošním roce končí pětiletý projekt s názvem Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. S jeho výsledky je již od začátku roku veřejnost seznamována formou přednášek....