Přednáška o barokním sochařství v Telči

Socha sv. Vendelína v Telči, Na Dlážkách

Další přednáškou z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás, který pořádá telčské pracoviště Národního památkového ústavu, bude Barokní sochařství v Telči. Koná se ve středu 12. února 2020 v 18.00 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Mgr. Adam Sekanina. Vstup zdarma.

Sochařství období 17. a 18. století v Telči představuje dosud málo probádanou oblast. Projekt NAKI II Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši přináší nová zjištění a pomáhá rozšířit rámec znalostí tohoto fenoménu. Přednáška bude zaměřena na aktuální stav poznání a jeho širší uměleckohistorický kontext.

Sochařská výzdoba v Telči vznikala v období baroka, kdy rostl vliv katolické církve, ve snaze ohromit člověka svou monumentalitou, množstvím a výtvarným zpracováním. I když pozdější doba již výtvarnému umění tolik nepřála, podařilo se většinu soch ochránit až do současnosti.

Přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás se stal pevně ukotvenou tradicí, která si získala své příznivce a své publikum. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie. Přednášející vycházejí jak z řad zaměstnanců územního odborného pracoviště v Telči, tak z externích institucí a organizací.