Zveme na výstavu Má vlast cestami proměn

Lannerův dům, sídlo ÚOP v Telči

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči nabízí k vidění výstavu Má vlast Cestami proměn. Výstava přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině.

Prostřednictvím fotografií a příběhů prezentuje stav před rekonstrukcí a po ní. Seznamuje s opravami různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Do samotných rekonstrukcí se mnohdy zapojují místní obyvatelé. Díky jejich odhodlání a ochotě řady donorů se chátrající stavby mění v důstojné objekty s užitečnou náplní, veřejný prostor dostává novou tvář, sakrální objekty nacházejí svůj ztracený smysl a příroda se nadechuje k novému životu.

Výstava prezentuje nejen obnovy kulturních památek, ale také rekonstrukce, revitalizace a úpravy veřejných prostranství a objektů určených pro společenské či kulturní účely. Pokud jde o Kraj Vysočina, návštěvník výstavy se bude moci seznámit se záchranou zámku v Okříškách,  s proměnou rekonstruovaného kostela v Dobešově u Černovic či obnovou novogotické kaple Kalvárie z 80. let 19. století v Pelhřimově“, konstatuje Miloslav Záškoda, vedoucí odboru evidence, dokumentace a informačních systémů z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se na přípravě výstavy v Telči podílí.

Hlavní těžiště spočívá v putování. Každý rok v květnu se koná slavnostní vernisáž v Praze na Vyšehradě. Zde výstava setrvává měsíc. Poté se rozjede do různých koutů České republiky a takto putuje celý rok. Je tedy k vidění na veřejných prostranstvích v obcích a městech, v knihovnách, na úřadech, ministerstvech, univerzitách, v ulicích, na hradech, zámcích i na nádražích. Nejhezčí proměny jsou každý rok oceňovány. Hodnotí je veřejnost v den zahájení na Vyšehradě a po celý rok na webu, a také odborná porota architektů pod vedením pana arch. Josefa Pleskota.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s. ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Partnery výstavy jsou kraje České republiky a spolupracuje také řada dalších organizací a institucí. Symbolem projektu je kamenné srdce, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli při budování závlah pro vyšehradský park. Toto Srdce vlasti si každý rok předávají hlavní partnerské kraje, aby ho opatrovaly, stejně jako veřejný prostor naší země.

Výstava probíhá ve dnech 19. až 28. listopadu v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6). Je otevřena denně od 13.00 hod. do 17.30 hod. Vstup zdarma. Více informací o projektu naleznete na http://cestamipromen.cz.