Telč na MUNI 100

V sobotu 15. června zakončila Masarykova univerzita na brněnském Výstavišti letošní stoleté oslavy od svého založení velkým festivalem MUNI100. Prezentovalo se na něm také telčské pracoviště NPÚ.

Národní památkový ústav (NPÚ), územní odborné pracoviště v Telči spolu s Univerzitním centrem Masarykovy univerzity v Telči a Centrem Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky, v. v. i.  společně prezentovaly své vzdělávací a vědeckovýzkumné aktivity. Všechny jmenované subjekty intenzivně spolupracují již několik let a jsou sdružené v projektu Středoevropské centrum pro kulturní dědictví.

„NPÚ vůbec poprvé představil interaktivní 3D model telčské jezuitské koleje i s kostelem. Velký zájem byl ale také o model Telče z roku 1865, vypůjčený z telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava“, konstatoval ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků. Dále byl představen projekt Archeologie z nebe s ukázkou letecké bezpilotní techniky (dron) včetně leteckých fotografií a videí. K nahlédnutí byly i vědecké výstupy z terénních operativních a archeologických výzkumů a pomůcky pro dokumentaci. Zájemci si mohli odnést i některou z publikací vydaných NPÚ.

Centrum Telč  z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR zase úspěšně prezentovalo své diagnostické přístroje a kolemjdoucí si tak mohli třeba pořídit svůj tepelný snímek nebo si nechat změřit obsah zlata ve snubním prstýnku.

„Jsem velmi pyšný, že se nám povedlo ukázat, že Telč není jen náměstí nebo zámek, ale také město se zajímavými, skvěle spolupracujícími institucemi,“ zhodnotil sobotní prezentaci ředitel Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči Jaroslav Makovec.

Fotografie ke stažení

Související kontakty

Nepodléhá CC

Ilona Ampapová

  • redaktor
  • 567 213 116, 724 663 511
  • Hradecká 6/, Telč
Nepodléhá CC

Mgr. Pavel Macků

  • ředitel/ka územního odborného pracoviště
  • 567 213 116, 778 401 644
  • Hradecká 6/, Telč