Obraz a kult Salus Populi Romani

Vzdělávání

  • Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči ()
  • 16. 10. 2019
  • 18.00
  • Vstup zdarma
Jezuitský kostel v Brně, hlavní oltář, nepodléhá CC

V rámci přednáškového cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás pořádá územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči přednášku Obraz a kult Salus Populi Romani. Koná ve středu 16. října 2019 v 18.00 hodin v Knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Mgr. Martin Deutsch. Vstup zdarma.

Přednášející představí obraz a kult v náboženské politice a imaginaci brněnských jezuitů.

Brněnská kopie milostného obrazu Salus Populi Romani sloužila především jako meditativní a katechizační pomůcka v období duchovní formace jezuitských noviců. Byla uctívána v rámci každodenní náboženské praxe noviců a sodálů, ať už při liturgii či ignaciánských exerciciích. Nemalý význam však měla i v kontextu širší sociální interakce, zejména v průběhu slavnostních obřadů, jakými byly významné svátky liturgického roku, kanonizace světců a zádušní mše za duše zemřelých habsburských panovníků, aristokratů a členů řádu Tovaryšstva Ježíšova. Přednáška podrobně seznámí s všestrannou funkcí tohoto kultovního mariánského obrazu a s různými aspekty jeho využití pomocí konkrétních příkladů dobové náboženské praxe. Zaměřena bude rovněž na uměleckohistorickou analýzu původního mariánského oltáře s tímto milostným obrazem.

Přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás se stal pevně ukotvenou tradicí, která si získala své příznivce a své publikum. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie. Přednášející vycházejí jak z řad zaměstnanců územního odborného pracoviště v Telči, tak z externích institucí a organizací.