Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915-1919

Vzdělávání

  • Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči ()
  • 13. 11. 2019
  • 18.00
  • Vstup zdarma
Socha Boha války, Blansko, nepodléhá CC

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pořádá v listopadu další přednášku z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Představí téma Italští uprchlíci na jižní Moravě v letech 1915-1919. Koná ve středu 13. října 2019 v 18.00 hodin v  Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Eva Šebková. Vstup zdarma.

Přednáška se bude věnovat vzniku a průběhu I. světové války a příčinám odchodu říšských Italů z jižních svahů Alp do zázemí Rakousko-Uherska. Nevynechá pobyt Italů v barákových táborech ani jejich život na Moravě. Dotkne se tématu školní docházky italských dětí, zaměstnávání dospělých či vztahů s domácím obyvatelstvem. Podle dostupnosti pramenů bude zmíněn pobyt Italů v Telči.

Přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás se stal pevně ukotvenou tradicí, která si získala své příznivce a své publikum. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie. Přednášející vycházejí jak z řad zaměstnanců územního odborného pracoviště v Telči, tak z externích institucí a organizací.