Pražské kytarové kvarteto zahraje v Telči

Kulturní akce

  • NPÚ, územní odborné pracoviště v Telči, Lannerův dům (Hradecká 6) ()
  • 19. 10. 2016
  • 19.00
  • Vstupné 80 Kč, děti a studenti 30 Kč.
Pražské kytarové kvarteto

Pražské kytarové kvarteto ve složení Marek Velemínský, Matěj Freml, Václav Kučera, Patrick Vacík zahraje ve středu 19. října 2016  v 19.00 hodin na koncertě v sídle telčského pracoviště Národního památkového ústavu, v Lannerově domě.

Zazní skladby F. M. Torroby, J. Rodriga, I. Albenize, M. Tesaře, J. Freidlina, A. José, G. Gershwina a Š. Raka.

Pořadatelem koncertu je Město Telč, Kruh přátel hudby, Základní umělecká škola v Telči a Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči. Vstupné 80 Kč, děti a studenti 30 Kč. 

Pražské kytarové kvarteto bylo založeno v roce 1984 na pražské konzervatoři. Soubor, složený z laureátů mezinárodních soutěží, si brzy získal přízeň publika doma i v zahraničí. Kvarteto je zváno na významné hudební festivaly (Pražské jaro, Paříž, Tel Aviv, Miami...), koncertovalo ve většině zemí Evropy, v USA, na Středním východě, absolvovalo stovky koncertů v České republice. Jeho interpretační umění je zaznamenáno na mnoha nahrávkách pro rozhlas, televize a na řadě kompaktních disků.

Odborná kritika oceňuje nejen virtuozitu jednotlivých členů, ale především perfektní souhru, osobitý hudební výraz kvarteta a vkusný výběr repertoáru. Tyto kvality inspirovaly řadu vynikajících českých i zahraničních skladatelů ke zkomponování děl přímo pro tento soubor. Dalším, neméně bohatým zdrojem repertoáru, jsou vlastní transkripce skladeb různých stylových období.

Pražské kytarové kvarteto hraje v tomto složení:

Marek Velemínský - vedoucí souboru, absolvent pražské konzervatoře (1985) a AMU (1992), žák prof. Jiřího Jirmala a prof. Štěpána Raka. Laureát kytarové soutěže v Kutné Hoře a finalista soutěže Radio-France v Paříži. Vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Václav Kučera - absolvent Konzervatoře v Praze ve třídě prof. Milana Zelenky (1975), doktorského studia na VŠMU v Bratislavě u prof. Jozefa Zsapky (2014), finalista soutěže Radio France v Paříži. Profesor pražské konzervatoře, vedoucí jejího kytarového oddělení a profesor kytary na hudebním gymnáziu v Praze.

Matěj Freml - žák Václava Kučery, Petra Saidla a Prof. Thomase Müller-Peringa. Absolvent JAMU v Brně ve třídě prof. Martina Myslivečka a prof. Vladislava Bláhy (2009) a doktorského studia tamtéž pod vedením prof. Barbary Marii Willi (2012). Laureát mnoha mezinárodních soutěží. Od roku 2012 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Patrick Vacík - žák prof. Václava Kučery, absolvent pardubické konzervatoře u prof. Petra Saidla (2006) a Musikhochschule Franz Liszt ve Výmaru ve třídě prof. Thomase Müller-Peringa a prof. Ricarda Galléna (2010). Laureát mnoha mezinárodních soutěží. Od roku 2010 je profesorem na Konzervatoři v Praze.