Hradozámecká noc zpřístupní desítky památek v netradičním čase, centrem bude hrad Pernštejn

Letošní v pořadí již 12. ročník proběhne v novém termínu uprostřed prázdnin – v noci ze soboty 31. července na neděli 1. srpna. Zapojí se do něj více než 70 památek z celé České republiky, hlavní program se tentokrát odehraje na hradě Pernštejn. Památky nabídnou noční prohlídky, divadelní, hudební i taneční vystoupení či prohlídky běžně nepřístupných prostor.

Speciální program ve večerních a nočních hodinách nabídne v rámci Hradozámecké noci přes 50 hradů, zámků a dalších památek ve správě NPÚ a 20 památek soukromých či provozovaných jinými institucemi. Centrem hlavního dění bude letos hrad Pernštejn, který připomene dobu osvícenské šlechty. Část programu proběhne v nově obnovené vrchnostenské zahradě, další část pak na nádvoří hradu, kde nebude chybět videomapping ani ohnivá show. Podrobný program Hradozámecké noci na hradě Pernštejn naleznete zde.

Z památek ve správě NPÚ se dále zapojí například Zahrady pod Pražským hradem, kde si návštěvníci mimo jiné mohou vyzkoušet lukostřelbu, v mosteckém kostele Nanebevzetí Panny Marie je pro ně připraven historický kvíz. Na zámku Hluboká nad Vltavou proběhne výstava historických automobilů, na zámku Sychrov varhanní koncert. Zájemci mohou vyrazit také do letního kina na hrad Švihov nebo navštívit běžně nepřístupné prostory na zámku Lysice. Bohatý program včetně ohnivé show nabídne také hrad Šternberk, pozorovat hvězdy či vyrazit na prohlídku hradu pouze za svitu baterky lze na hradě Litice. Z památek spravovaných jinými subjekty se zapojí například zámky Loučeň a Červený Hrádek, klášter Broumov či brněnská Jurkovičova vila. Seznam všech zapojených památek a kompletní program Hradozámecké noci je zde.

Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav, partnerem je Ministerstvo kultury České republiky. Hlavními mediálními partnery akce jsou Česká televize a Český rozhlas.

Prosíme návštěvníky o dodržování bezpečnostních pokynů v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Fotografie ke stažení

Související kontakty

Jana Hartmanová

  • vedoucí oddělení, tisková mluvčí
  • 257 010 206, 724 511 225
  • Valdštejnské náměstí 162/3, Praha