Zveme vás – léto 2023
Vydejte se na výlet na některý z objektů NPÚ, navštivte zajímavou akci, přednášku nebo se seznamte s hlavními projekty NPÚ.
- Hradozámecká noc 2023
- Knižní čtvrtky NPÚ
- Janovice za Harrachů
- Výlety s Ivou
- Génius českého baroka Jan Blažej Santini–Aichel
- Den otevřených dveří na MKČR
- Výstava Harmony v Dole Michal
- Zažijte festival Hrady CZ na vlastní kůži
- Výstava dětských prací na téma rodu Harrachů: Děti památkám, památky dětem
- Knihkupectví NPÚ se představí na veletrhu GHMP Art Book Fair
- Podzimní přednáškový cyklus Minulostí kolem nás
- Hovory s kastelány
- Prázdniny s dětmi v Květné zahradě Kroměříž
- Podzimní cyklus přednášek „Památky kolem nás“
- Nacistické tábory očima archeologie
- Na Den architektury za památkami
Hradozámecká noc 2023
26. srpna 2023, různé objekty NPÚ
Nenechte si ujít letošní Hradozámeckou noc, která se koná v sobotu 26. srpna 2023. Hlavním centrem dění bude zámek Hrádek u Nechanic, kde si v rámci programu připomeneme hraběcí rod Harrachů. Volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech hraběcí rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího pro vás připravil Hrádek u Nechanic.
Bohatý program na vás ale bude čekat na více než 70 památkách ve správě NPÚ. Těšit se můžete například na hrané večerní prohlídky na hradě Nové Hrady, opékání špekáčků na hradě Litice nebo hradě Trosky, budete si moci poslechnout varhanní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě nebo ochutnat zmrzliny podle dávných receptur na zámku Hluboká nad Vltavou.
Knižní čtvrtky NPÚ
únor–listopad 2023, Praha – Liliová
Na jaké knižní novinky z odborné památkové péče se můžete těšit? Inspirativní řečníci vám představí zbrusu nové publikace, které prezentují výsledky výzkumů v různých oblastech památkové péče. Knižní čtvrtky NPÚ se konají v přednáškovém sále v pražském sídle NPÚ na Liliové 5 a začínají v 16 hodin. Vstup je bez předchozí rezervace a zdarma. Pro aktuální informace sledujte webovou stránku Knižních čtvrtků.
Nadcházející přednášky
- datum bude upřesněno – "Historický interiér a řeč materiálů"
- 7. září – "Konventní kostel v Plasích a jeho románsky portál"
- 21. září – "Harrachové. Vznešenost zavazuje"
- 2. listopadu – "Středověká opevnění českých měst"
- 16. listopadu – "Heimatstil, architektura ve službách vlasti a národa"
- 30. listopadu – "Renesanční a manýristické štukatérství na Moravě a v Čechách"
Janovice za Harrachů
5. 8. – 31. 10 2023, Janovice u Rýmařova
Zajímá vás, jak je spjatý zámek Janovice u Rýmařova se šlechtickým rodem Harrachů? Přijďte si prohlédnout výstavu mapující proměny tohoto harrachovského panství v čase a seznamte se s významnými osobnostmi z řad harrachovských majitelů. Výstava Janovice za Harrachů vznikla v rámci 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Přiblíží návštěvníkům stavební dějiny zámeckého objektu v době, kdy jej vlastnil šlechtický rod Harrachů, a představí tuto jedinečnou památku v širším kontextu historie janovického panství i vývoje zdejší kulturní krajiny. Výstavu je možné navštívit od 5. srpna do 31. října
Výlety s Ivou
Miluju vůni kafe po ránu, jaro, hudbu na vinylu a snídaně do postele.
Nesnáším zvuk budíku, přetvářku a ponožky v sandálech.
Ve zkratce já. Teda hodně stručně.
Kromě toho už od dětství ráda cestuju. Podle toho, jak čas i finance dovolí. První cesty jsem podnikala s rodinou Škodou 120 a pak Favoritem, hlavně po krásách Čech a Moravy.
Génius českého baroka Jan Blažej Santini–Aichel
17. 7. – 20. 8. 2023 – výstava, Nové Město nad Metují
12. – 13. 9. 2023 – konference, Rychnov nad Kněžnou
U příležitosti 300. výročí úmrtí významného českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela připravil NPÚ, ÚOP v Josefově ve spolupráci s Královéhradeckým krajem výstavu s názvem Génius českého baroka Jan Blažej Santini–Aichel a jeho dílo ve východních Čechách mapující tvorbu tohoto génia na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na 11 roll-upech představuje Santiniho jako architekta jednotlivých profánních i církevních staveb a také jako autora koncepce celých areálů.
Vedle proslulé Karlovy Koruny v Chlumci nad Cidlinou či zámku v Rychnově nad Kněžnou věnuje prostor také méně známým stavbám a neopomíjí ani ty, které již zanikly a také ty, u nichž je autorství nejisté či bylo Santinimu v minulosti chybně připisováno.
Výstava byla poprvé prezentována na vyhlášení vítězů cen Královéhradeckého kraje za památkovou péči v bývalém Klášteře premonstrátů v Nové Pace, poté si ji mohli prohlédnout návštěvníci hospitálu Kuks a od 17. července do 20. srpna je ke zhlédnutí na zámku v Novém Městě nad Metují. Odtud poputuje na zámek do Rychnova nad Kněžnou, kde se ve dnech 12.–13. září koná odborná konference věnovaná Santinimu.
Výstavu si můžete prohlédnout i on-line.
Den otevřených dveří na MKČR
28. 9. 2023, Praha – Nostický palác
Zveme vás na den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR, který se každoročně koná na Den české státnosti 28. září. V rámci akce se tradičně představí všechny příspěvkové organizace MKČR. Chcete se dozvědět více i o dalších příspěvkových organizacích nebo našem zřizovateli? Neváhejte a dorazte v září do Nostického paláce, klidně i s dětmi, program pro ně bude zajištěn.
Výstava Harmony v Dole Michal
26. 5. 2023 – 30. 9. 2023, Ostrava – Důl Michal
Výstavu minimalistických fotografií polského fotografa Marcina Ryczka můžete navštívit v Cechovně Dolu Michal v Ostravě až do 30. 9. Název Harmony odkazuje na formu, obsah a proces vzniku prezentovaných fotografií. Jejich hlavním principem je minimum formy, ale maximum obsahu. Nechte se vtáhnout do metafor černobílého světa.
Jednoduché linie a čisté formy černobílých fotografií zdůrazňují jejich minimalismus a odkazují na tradiční fotografii. Pouze některé fotografie, hlavně z Tchaj-wanu a Indie jsou provedeny v barvě. V procesu tvorby děl Marcina Ryczka je nejdůležitější vnímavost a trpělivost. Vnímání je bráno jako intenzivní pozorování reality, hledání něčeho jedinečného, probouzení zájmu o zdánlivě obyčejná místa. Trpělivost je naopak čekáním na okamžik, kdy je možné zachytit jedinečnou atmosféru vybraného místa, okamžik, kdy se stane něco, co bude odrážet autorovu citlivost. Fotografie jsou metaforické, nejednoznačné a univerzální, což podněcuje představivost a vybízí diváka k reflexi a interpretaci vlastního původu.
Zažijte festival Hrady CZ na vlastní kůži
červen–září 2023, hrady ČR
Ještě v průběhu srpna a září se můžete zúčastnit hudebního festivalu Hrady CZ, který se koná na památkách NPÚ. Vystoupí například kapela Mirai, Tomáš Klus, Kryštof, Anna K., Kabát, No Name nebo Majk Spirit. Více informací k programu naleznete na www.hradycz.cz.
Nadcházející program
Hradec nad Moravicí 18. – 19. 8.
Bouzov 25. – 26. 8.
Bezděz 1. – 2. 9.
Výstava dětských prací na téma rodu Harrachů: Děti památkám, památky dětem
Dne 8. června se uskutečnila slavnostní vernisáž dětských výtvarných děl ve Společenském domě Jilm v Jilemnici. Za doprovodu kytarového kvarteta z tamější ZUŠ zde byly předány ceny vítězům. Nadaným žákům i rodičům pár slov o rodu Harrachů pověděl PaedDr. Jan Luštinec.
Pokud jste výstavu nestihli, nezoufejte. Výstava obrázků je putovní a pokračuje na dvou objektech: do 31. 8. jsou díla vystavena na SH Grabštejn (prohlédnout si je můžete při vstupu na věž) a do 4. 9. také na SHZ Frýdlant (zde je můžete vidět před pokladnou objektu).
Termíny výstavy
- zámek v Lomnici nad Popelkou: 4. května až 19. června 2023
- Galerie V Kotelně, Společenský dům Jilm, Jilemnice: 2. června až 30. června 2023
- slavnostní vyhlášení výsledků, Společenský dům Jilm, Jilemnice: 8. června 2023
- státní hrad a zámek Frýdlant: 1. června až 4. září 2023
- státní hrad Grabštejn: 20. června až 31. srpna 2023
Knihkupectví NPÚ se představí na veletrhu GHMP Art Book Fair
16. 9. 2023 – 17. 9. 2023, Praha – Trojský zámek
GHMP Art Book Fair slouží jako místo setkávání umělců, tvůrců, čtenářů a vydavatelů k diskusi a výměně myšlenek o umělecké tvorbě, publikování knih a souvisejících tématech.
Třetí ročník prodejního veletrhu nabídne příležitost českým i zahraničním galeriím, uměleckým školám, internetovým portálům, časopisům, nakladatelstvím a tvůrcům autorských knih a fanzinů prezentovat svou tvorbu. Pestrý doprovodný program pro všechny věkové kategorie zahrnuje uvedení vydavatelských počinů, diskuse, přednášky, komentované prohlídky, workshopy a další. Vstup pro návštěvníky je po oba dva dny zdarma. Přijďte se podívat na knižní novinky nejen ze světa památkové péče.
Podzimní přednáškový cyklus Minulostí kolem nás
Další, podzimní blok přednáškového cyklu ÚOP v Plzni Minulostí kolem nás nabídne šest přednášek na opravdu různorodá témata: židovské památky, paneláky, venkovské baroko, elektrifikace pohledem památkové péče a další.
Přednášky
- 4. září 2023 – MgA. Radovan Kodera | OD ZMARU K OBNOVĚ. ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY PLZEŇSKÉHO KRAJE
- 18. září 2023 – Tomáš Karel | JAN BLAŽEJ SANTINI-AICHEL MEZI ZRNÍM A KRAVAMI
- 2. října 2023 – Mgr. Karel Foud | ČABRAKY A ČUČKY. KLASICISMUS V PODÁNÍ STAVITELŮ A SEDLÁKŮ NA PLZEŇSKU
- 16. října 2023 – PhDr. Pavel Kroupa | BODLÁK A MEČ. POBĚŽOVICE ZA COUDENHOVŮ
- 6. listopadu 2023 – Mgr. Petr Sokol | PLZEŇSKÁ ŠIBENICE, STÍNADLA A SPOL. HISTORICKO-ARCHEOLOGICKO-TOPOGRAFICKÉ PÁTRÁNÍ SE ŠŤASTNÝM KONCEM?
- 20. listopadu 2023 – Ing. arch. Hana Řepková | JAK DLOUHO JEŠTĚ VYDRŽÍ PANELÁKY? SÍDLIŠTĚ VČERA, DNES A ZÍTRA
- 4. prosince 2023 – PhDr. Jiří Chmelenský | K PANTÁTOVI VEDOU DRÁTY ANEB PROCES ELEKTRIFIKACE PLZEŇSKA POHLEDEM PAMÁTKOVÉ PÉČE
- 18. prosince 2023 – Mgr. Martin Cikán | KOUT NA ŠUMAVĚ – LESK A BÍDA PRŮMYSLOVÉ VSI
Kdy: 1. a 3. pondělí v měsíci / vždy od 16:00 hodin
Kde: sklepení domu U Zlatého slunce, Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Plzni, Prešovská 7
S ohledem na prostředí doporučujeme s nástupem zimy teplé oblečení či přikrývku. Teplé nápoje budou zajištěny. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Hovory s kastelány
17. října a 21. listopadu, Praha – Liliová 5
Odbor edukace a dalšího vzdělávání generálního ředitelství pořádá v rámci CŽU pro širokou veřejnost cyklus přednášek Hovory s kastelány, který začal v roce 2015. Přednášky tematicky navazují na prestižní projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. V letošním roce 2023 je pozornost věnována šlechtickému rodu Harrachů.
Kasteláni a kastelánky vás „provedou“ vybranými objekty ve správě NPÚ, které jsou svými historickými souvislostmi spojeny se šlechtickým rodem Harrachů. Seznámíte se nejen s historií a architekturou objektů, ale i interiérovými instalacemi, prohlídkovými okruhy, edukačními aktivitami, současným děním na objektech a osobními příběhy jejich správců (což bývá to nejcennější).
Letos již máme za sebou dvě přednášky – v dubnu představil zámek Hrádek u Nechanic kastelán Martin Rejman a v květnu přijela přednášet o zámku Janovice u Rýmařova zástupkyně kastelánky Kristýna Schmidová. Na obě přednášky se můžete podívat za záznamu.
Před sebou máme ještě dva termíny přednášek. Přednášky začínají vždy v 17:00 v Liliové 5 v Praze.
Termíny přednášek
- 17. října – O zámku Sychrov, PhDr. Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově a kastelán zámku Sychrov
- 21. listopadu – O hospitálu Kuks, Bc. Libor Švec, kastelán hospitálu Kuks
Informace a kontakt
Mgr. Kateřina Pávková, lektor oddělení dalšího vzdělávání, e-mail: pavkova.katerina@npu.cz, tel. 724 663 598
Více o zámku Janovice u Rýmařova vám poví zástupkyně kastelánky Bc. Kristýna Schmidová.
Prázdniny s dětmi v Květné zahradě Kroměříž
červenec –srpen 2023, Květná zahrada Kroměříž
Chcete s dětmi v létě trávit čas smysluplně? Vyzkoušejte prázdninový program s názvem Hravá Květná zahrada, který připravili lektoři Metodického centra zahradní kultury a který se koná každou prázdninovou středu v 10 hodin v Květné zahradě Kroměříž.
Srozumitelnou, stručnou a hlavně interaktivní formou se děti dozvědí spoustu zajímavostí. Budou jim představeny bylinky, citrusovníky i způsob, jak se o ně zahradníci starají a do jakých jídel se přidávají. Dozvědí se také, jak jsou kašny v zahradě napájeny vodou, nebo se budou toulat bludištěm či malovat mapu zahrady.
HRAVÁ KVĚTNÁ ZAHRADA | Květná zahrada v Kroměříži | každou prázdninovou středu, začátek vždy v 10.00 hod. | délka programu: 90 minut, program vedený lektorem
A pokud si chcete jen hrát a tvořit, využijte Zahradní hernu u Králičího kopce každé pondělí od 10 do 15 hodin. Těšit se můžete na skládačky, hry a hříčky.
ZAHRADNÍ HERNA U KRÁLIČÍHO KOPCE | Květná zahrada v Kroměříži | každé prázdninové pondělí, kdykoli od 10 do 15 hodin
Podzimní cyklus přednášek „Památky kolem nás“
září–prosinec 2023, Krajská vědecká knihovna v Liberci
Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci proběhlo více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.
Přednášky se konají ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci, nově také online, a začínají v 18 hodin.
Podzimní cyklus
-
úterý 12. 9. 2023
„Nedobytný hrad německé síly…“ Novostavba libereckého muzea jako projev nacionalismu v architektuře
host: Mgr. Jaroslav Zeman, Ph.D.; NPÚ, ÚOP v Liberci -
čtvrtek 26. 10. 2023
Harrachovské hospodářské dvory
host: Ing. Jan Žižka; NPÚ, ÚOP středních Čech; přednáška je součástí celostátního projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje -
úterý 21. 11. 2023
František Arnošt hrabě Harrach
host: PhDr. Filip Binder; Historický ústav AV ČR; přednáška je součástí celostátního projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů: Harrachové – vznešenost zavazuje -
úterý 12. 12. 2023
Poutní areál v Horní Polici
host: PhDr. Jana Kurešová, Ph.D.; NPÚ, ÚOP v Liberci
Nacistické tábory očima archeologie
30. 6. – 8. 9. 2023, SZ Krásné Březno
Výstava Nacistické tábory 1939–1945 s podtitulem Koncentrační, pracovní a zajatecké tábory na našem území očima archeologie je výsledkem týmové spolupráce Archeologického ústavu v Praze s NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem a Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Archeologické výzkumy probíhaly v romském koncentračním táboře v Letech u Písku, na zajateckém táboře Rolava v Krušných horách, na ženském pobočním koncentračním táboře Svatava na Sokolovsku i v rámci největší táborové aglomerace v ČR, v Holýšově na Plzeňsku. Aktuálně je výstava k vidění v prostorách zámku Krásné Březno, sídle ÚOP v Ústí nad Labem, a to od 30. 6. do 8. 9. 2023. Vstup je zdarma.
Na Den architektury za památkami
29. 9.–5. 10. 2023, různá místa ČR
Ve dnech 29. 9.–5. 10. 2023 proběhne další ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který pořádá pražský spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami.
Pracoviště ÚOP v Josefově se ho aktivně zúčastní již poněkolikáté. Po komentovaných procházkách za architekturou po roce 1989, prvorepublikových veřejných budovách, uměleckých dílech ve veřejném prostoru a prohlídce městského parku, letos přispěje k tématu Objev konstrukce hned dvěma komentovanými prohlídkami.
První se odehraje 30. 9. 2023 od 9.30 a bude věnována obnovenému a teprve nedávno veřejnosti znovu zpřístupněnému bývalému Wenkovu obchodnímu domu v Jaroměři, vyprojektovanému Josefem Gočárem, národní kulturní památce a skvostu moderní architektury, dnes objektu Městského muzea v Jaroměři.
Na tuto akci naváže ještě projekce filmu Nejlepší město na světě (Best in the World).
Druhá prohlídka proběhne také 30. 9. 2023 na zámku v Lázních Bělohrad, který byl na začátku dvacátých let 18. století přestavěn dle návrhu J. B. Santiniho-Aichela a modernizován v 60. a 80. letech 19. století.
Bližší informace a kompletní program festivalu naleznete na webových stránkách spolku KRUH.