Výlety s Ivou

Miluju vůni kafe po ránu, jaro, hudbu na vinylu a snídaně do postele.
Nesnáším zvuk budíku, přetvářku a ponožky v sandálech.
Ve zkratce já. Teda hodně stručně.

Kromě toho už od dětství ráda cestuju. Podle toho, jak čas i finance dovolí. První cesty jsem podnikala s rodinou Škodou 120 a pak Favoritem, hlavně po krásách Čech a Moravy.

Kam se chcete vydat?

Náchod – zážitky pro děti i dospělé

Nedávno se část mého příbuzenstva přestěhovala do Nového Města nad Metují. Takže minimálně dvakrát do roka směřují moje kroky do Kladského pomezí. Region a zdejší krajina uspokojí i náročnějšího turistu – nádherná příroda Adršpašských a Teplických skal, Broumovské stěny, Nové Město nad Metují, Babiččino údolí, zámek Ratibořice, pevnost Dobrošov, stolová hora Ostaš… a určitě nesmíme zapomenout na Náchod.

Zámek Náchod je dominantou městečka s přibližně 20 tis. obyvateli. Jaké jsou novinky sezony 2023? Na konci loňského roku se podařilo dokončit rozsáhlou obnovu zámeckého kopce. K zámku se můžete vydat po nových stezkách s upravenými vyhlídkami, lávkami a odpočinkovými zónami s desítkami laviček.
Na zámku si můžete vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Při návštěvě zámku s menšími dětmi doporučuju zvolit individuální okruh Zámecká věž. Bez doprovodu průvodce vystoupáte po schodech na horní ochoz obranné věže, odkud je výhled na město Náchod, ale i na krajinu Orlických hor až po Krkonoše. V rámci zakoupené vstupenky nahlédnete i do hladomorny, kde jsem chvíli zvažovala ponechat svoje dva synovce (7 let a 4 roky). Pak jsem si ale uvědomila, že by mi na zámku asi moc nepoděkovali… a tak jsem je vzala dál na prohlídku zámeckého areálu a na procházku do okolí.

Když jsem byla loni na zámku bez těch dvou malých satanů, navštívila jsem okruh Zámek za Piccolominiů. Během prohlídky se podíváte do reprezentačních prostor prvního patra s historickými interiéry z období 17. a 18. století. Na další návštěvu si nechávám prohlídkový okruh Zámek za Schaumburgů. V druhém patře zámku se přenesete do doby posledních majitelů náchodského panství.
Nejen samotný zámecký kopec, ale i okolí je perfektní pro nenáročnou procházku s dětmi. Jen pár desítek metrů od zámku se nachází obora s daňky a muflony. My jsme měli štěstí a několik daňků nás přišlo pozdravit opravdu zblízka. Když se podél obory vydáte dál stromovou alejí (cca 1 km od zámku), dojdete ke starému vojenskému hřbitovu.
Vojenský hřbitov byl založen roku 1867 na západním okraji zámeckého parku na místě staršího pohřebiště s ostatky vojáků zemřelých roku 1762 za sedmileté války. Na hřbitově se nachází hroby vojáků, romantická zřícenina kaple, ale také hroby rodiny Schaumburg-Lippe.

Procházka alejí, daňci a mufloni, starý hřbitov. To vše zaujalo i malé satany natolik, že na chvíli přestali s chytáním Pokémonů.

Čekání na prohlídku si můžete zpříjemnit v kavárenském stánku na pátém nádvoří. Káva, domácí limonády, míchané drinky, ale i něco malého k snědku.
Moje tradiční gastro-zastávka v Náchodě se nachází dole na Karlově náměstí. Skvělá kavárna-vaflárna, kde mají pravé belgické vafle snad na tisíc způsobů – Waffle Cafe. To je vždycky úžasná sladká nebo slaná tečka návštěvy Náchoda. Ze snídaňového menu doporučuju vafli s rozpečeným cheddarem, prosciuttem a volským okem, ze slané nabídky vege vafli s avokádem. No… a už vůbec nic nezkazíte vaflí s borůvkami. To je volba na jistotu!  
Až budete kulturně obohaceni, procházkou unaveni, v kavárně občerstveni, je ideální čas si odpočinout… a co třeba rovnou v lázních?

V místní části Běloves otevřelo město Náchod v roce 2019 Malé lázně s kolonádou a minerální vodou z vlastních zdrojů. Město zhotovilo repliku vily Komenský, kde se nachází kavárna, stálá expozice o historii lázeňství a informační centrum.

Je tady odpočinková zóna s kolonádou obohacená pítky, ze kterých proudí voda ze dvou zdrojů přírodních léčivých minerálních vod Jan a Běla.

Takže přijeďte ochutnat léčivou minerálku, ve vedru smočte nohy a jen relaxujte.

Kunětická hora – zdařilá rekonstrukce hradu 

Je to tady. Genius loci. Můj učitel literatury a společenských věd tohle spojení používal tak často, že mi to tenkrát na gymplu přišlo fakt k smíchu. Každopádně Kunětická hora genia loci opravdu má. Však to věděl i čaroděj Rumburak.

Na Kunětickou horu jezdím často. Během posledních let jsem zpovzdálí sledovala obnovu Jurkovičova paláce, hradního paláce a dalších částí hradu. Pro návštěvníky tak byla těch pár let kvůli probíhajícím opravám vždy nějaká část objektu uzavřena. Turistu docela naštve, když vyrazí na výlet a všude je lešení. Tomu je ale konec. Vše hotovo! Od poloviny května je hrad návštěvníkům opět otevřen, a to v novém kabátě.  Klobouk dolů a velká poklona kastelánovi, celému jeho týmu a všem, kteří se podíleli na ukázkové obnově. Odvedl se tu velký kus práce. Schválně si pro zajímavost projděte fotografie hradu, jak vypadal ke konci minulého století…

Kunětická hora je dominantou Polabí. Výhled do okolí. Když vám bude přát počasí, uvidíte možná i Krkonoše. Návštěva hradu je vhodná pro všechny věkové kategorie. Pokud vyrazíte s menšími dětmi, můžete si projít okruh Hradní palác s věží, kdy je prohlídka samostatná bez průvodce. Pro zájemce jsou ale připraveny výklady o historii hradu vždy v každou celou hodinu v přízemí paláce. Ve dvacátých letech minulého století se na obnově hradního komplexu podílel významnou měrou architekt Dušan Jurkovič. Určitě mohu doporučit i další prohlídkový okruh – Dušan Jurkovič, básník dřeva. Expozice je zaměřená na historický vývoj Kunětické hory. Prohlídka zahrnuje návštěvu Jurkovičových interiérů šesté brány včetně tzv. Zeleného a Červeného salonku. Pokud si chcete užít parádní výhledy, pak doporučuju tenhle okruh s jedinečnou panoramatickou vyhlídkou. 

Dnes nemá cenu víc psát, Kunětická hora se musí prostě zažít – takže si naplánujte výlet!

Zikmundova vila – na návštěvě u Miroslava Zikmunda

Moje plánování a často neplánování výletů je někdy dost spontánní.
Ten, kdo mě dobře zná, ví, že jsem v divadle skoro víc než doma. Po zhlédnutí divadelního představení HANZELKAZIKMUND (ZDE JSOU LVI) v Činoheráku v Ústí jsem následně dohledávala další a další informace o Miroslavu Zikmundovi a Jiřím Hanzelkovi.

Jasně že jo. Zikmund & Hanzelka, slavná cestovatelská dvojice. Ale jaké bližší informace o nich takto z fleku víte vy?

M. Zikmund s J. Hanzelkou společně projeli desetitisíce kilometrů, procestovali 112 zemí světa. Jejich dobrodružné cesty s nimi prožívala, zpoza šedivých oken socialismu, většina Československa. Natočili 4 celovečerní a 147 dokumentárních filmů a napsali kolem 20 knih, vydaných v celkovém nákladu více než 6,5 miliónu výtisků. Wooow. Takto stručně z Wikipedie.

Během googlení našich známých cestovatelů jsem našla informaci, že nedávno byla veřejnosti zpřístupněna Zikmundova vila ve Zlíně.
 

Zikmundova vila – místo, ve kterém potkáte celý svět

Ani muzeum, ani uměle vytvořená expozice, ale autentický prostor v podobě, jak jej téměř 70 let užíval cestovatel Miroslav Zikmund. Ojedinělá svou architekturou, unikátní dochovaným interiérem, neopakovatelná svým příběhem.

Komentované prohlídky mají kapacitu max. 6 osob. Během prohlídky máte pocit, že si majitel vily jen odskočil do města na nákup nebo na kafíčko. Vsadím se, že budete obdivovat nadčasový a funkčně zařízený interiér vily, organizovanost domácnosti. Prohlídky se konají zpravidla první neděli v měsíci. Termíny prohlídek vila průběžně doplňuje (soboty, neděle).

Nejen vila Tugendhat, ale i tady stojí opravdu za to hlídat, až se uvolní termíny prohlídek.

zdroj: Onomono photography

Praha – moje oblíbená místa v našem hlavním městě 

Divadlo v Dlouhé

Hrozně ráda trávím svůj volný čas v divadle a v divadelních kavárnách. Obvykle nechodím na žádné prvoplánové oddechovky a komedie. Naopak mám radši vážnější témata a klasiku, divadelní hry, které člověka donutí rozjímat i v následujících dnech.

V Praze jsem si oblíbila řadu divadelních souborů. Dnes doporučím Divadlo v Dlouhé (a to nejen z důvodu, že ho mám od svého bydliště doslova co by kamenem dohodil). 
Divadelní představení jsou žánrově a stylově pestrá. Inscenace často využívají muzikantský, pěvecký a pohybový potenciál herců, výtvarné a hudební metafory, nebo světelné a audiovizuální prvky. Divadlo se pravidelně věnuje i dětským divákům a každý rok uvede více než 120 představení pro děti a mládež. Představení O líné babičce potěší nejen děti, ale i rodiče, babičky, dědečky, tety nebo strejdy. „Línou babičku“ letos hrají už desátým rokem a skoro pořád je vyprodáno. Více než dvacet let pak divadlo uvádí další neméně oblíbené představení Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka

Z toho, co jsem navštívila v poslední době, bych doporučila určitě představení Oblomov a dále Konec rudého člověka. Tato hra získala ocenění v rámci Cen divadelní kritiky a odnesla si titul Inscenace roku 2022. 

Naplánujte si návštěvu divadla. Přeji příjemný kulturní zážitek.
PS: Už před začátkem představení si nezapomeňte objednat na baru víno + chlebíček na přestávku, ať se vyhnete frontám…

Invalidovna

Už jste navštívili Invalidovnu v pražském Karlíně? Invalidovna představuje skvost české barokní architektury z 30. let 18. století a patří mezi nejvýznamnější díla barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. 

Budova byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737 pro ubytování válečných invalidů. Areál Invalidovny je opravdu pompézní, přestože byla nakonec realizována pouhá devítina původního návrhu. 

Mnozí z vás kolem Invalidovny určitě projíždí například cestou do práce. Než začne rozsáhlá rekonstrukce objektu, využijte možnost podívat se sem v rámci komentované prohlídky. Otevřeno je v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a stojí za to! 

Místo, které je provázáno příběhy. Místo, které bylo svědkem mnoha událostí, a to bohužel i povodní v roce 2002. Místo, které si oblíbili filmaři jak z tuzemské, tak zahraniční produkce. Místo, které si zaslouží péči. A já osobně jsem velmi zvědavá a těším se, až se sem podívám po skončení obnovy za pár let.

Nový Svět

Bydlím na Starém Městě a pracuju na Malé Straně. Moje kroky tak v rámci kratších procházek často směřují na Hradčany a do Nového Světa. Kousek od Pražského hradu, který je cílem mnoha turistů, se nachází malebné uličky s menšími obytnými domky.

Nový Svět tvoří stejnojmenná ulička, do které ústí Černínská ulice od zahrad Černínského paláce. Několik domků Nového Světa má v názvu slovo zlatý. V této části Hradčan bydleli dříve spíše chudí obyvatelé, a tak si pravděpodobně chtěli vylepšit své renomé zlatými názvy svých příbytků. Najdete tady například dům U Zlaté hvězdy, dům U Zlatého stromu, dům U Zlatého pluhu, U Zlatého slunce, U Zlatého beránka a další. V domě U Zlaté hvězdy je v přízemí příjemná malá kavárna.

Čtvrť má svoje kouzlo, a tak se nedivím, že zde svou inspiraci hledalo i mnoho významných osobností. Na Novém Světe bydlel například dánský hvězdopravec Tycho Brahe. Žili zde i mnozí výtvarníci, režiséři, spisovatelé a bohémové.

Pražské Benátky

Vyhlídková plavba a nevšední zážitek nejen pro turisty. Pražské Benátky vám umožní zhlédnout panoramata našeho hlavního města z jiné perspektivy. Stačí se vypravit na Křižovnické náměstí u Karlova mostu. Vyhlídkové lodě vyplouvají z přístaviště Judita. Z přístaviště ukrytého v unikátním vodním podzemí Starého Města. Při plavbě se vrátíte i trochu v čase. Poplujete na patentní celodřevěné lodi typu Vodouch, postavené v duchu tradice 19. století. Tyto lodě mají velmi nízký ponor, proto se v rámci 45minutové plavby podíváte i do kanálu Čertovka. Pražské Benátky mají celoroční provoz. Plavba má svoje kouzlo jak v létě, tak se svařeným vínem v zimních měsících.


Vstupenka na plavbu platí i pro návštěvu expozice Muzea Karlova mostu, kde si  můžete prohlédnout model obou kamenných mostů, podívat se do podzemí Křižovnického kláštera nebo navštívit věž Juditina mostu. Příjemnou atmosféru má i barokní kavárna muzea.


U Vltavy se nezahálí a během roku se tu koná mnoho akcí. Pokud hledáte originální dárek pro rodinu, vezměte ji na plavbu lodí. Kromě vyhlídkových plaveb a přívozů mají Pražské Benátky v lodní flotile i salonní rychloloď Nepomuk, nejstarší osobní loď v Praze, která byla postavena v roce 1933 v Belgii. Loď je přímo stvořená pro firemní večírky, svatby a další akce.

Věděli jste, že po Vltavě můžete plout i na gondole? Ani nemusíte až do italských Benátek. 

Onesip coffee

Malá kavárna a espresso bar v centru Prahy. Kavárna je otevřená od roku 2016, za vznikem tohoto úžasného místa stojí Zdeněk a Adam. Výborná káva od Candycane Coffee a v nabídce vždy něco sladkého k tomu. Do Haštalské ulice jsem se nastěhovala jen o pár let dříve, a tak mě baví sledovat příběh a rozvoj kavárny. Však jsme sousedé už nějakou dobu.

Milovníkům kávy jen doporučuju, koupíte zde skvělou kávu i na doma. Podnik je sice malý, ale kávu si můžete vzít klidně „to go“ a procházet se uličkami Stínadel, ke kostelu sv. Haštala nebo k Anežskému klášteru.

Frýdlant – nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě 

A na sever. A na jih. Kam se rádi vracíte vy?
Já určitě na SEVER. Náplava v Praze - původně z Libereckého kraje. Takže na pravidelné „inspekce“ se vracím nejčastěji právě sem. Na hrad Trosky jsme se s letním táborem v Krčkovicích vydávali na bojovky vždycky v polovině léta. Na Sychrově jsem zase vystupovala s tanečním souborem na velikonočních trzích. Hrubý Rohozec je prostě láska. Na některých objektech bych za chvíli mohla i provázet.

Na Frýdlant jsem za posledních pár let zabloudila minimálně třikrát. Takže mám určité srovnání a info o aktuálním dění. Pod vedením kastelána Jiřího Holuba Frýdlant jen kvete. Otevření areálu návštěvníkům a rozdělení původní trasy pro fajnšmekry na dva kratší okruhy byla správná volba (pozn.: 1. Frýdlantský hrad2. Frýdlantský zámek).

Frýdlant ale prý ani během zimních měsíců nezahálel a prošel rozsáhlou interiérovou instalací. V letošním roce si připomíná 222 let od zpřístupnění (části hradu) veřejnosti, provedená instalace se týká zámecké části a hradní bude v roce příštím.
No, Jirko, nedá se nic dělat, asi budu muset vyrazit na sever na kontrolu i letos!

Čekání na prohlídku si zpříjemněte posezením na nádvoří, můžete si dát skvělou kávu nebo palačinku na několik způsobů. Sladké, slané, zvládnou všechno. Věřím, že i Lukáš Hejlík by místní stánek se svojí gastromapou pochválil. Nebude chybět ani pivo z místního řemeslného pivovaru Albrecht.
Areál pivovaru najdete při cestě. Domů nejčastěji vozím „jedlé“ suvenýry, takže pár lahví frýdlantského piva beru vždycky s sebou. Od 1. dubna zahájili i v pivovaru sezónu komentovaných prohlídek. Prohlídky pivovaru probíhají každou sobotu a neděli od 13, 15 a 17 hodin.

Lipnice nad Sázavou – po stopách Jaroslava Haška

Tak sem jsem se těšila už dlouho. Samozřejmě jsem hrad navštívila v rámci našich rodinných výletů už dřív. Ale pamatuj si všechno, když ti je 6 let, navíc v té době do tebe ve škole hustí gramatiku, valí počty, základy etikety a spoustu dalších věcí... mamka s taťkou nás odmala pravidelně brali na památky.

Některé z výletů si už dneska pamatuju ale jen díky rodinným cestovním deníkům a prehistorickým fotkám. Co si pamatuju dobře, je každopádně to moje frfňání, kdykoliv jsme se museli někam za poznáním štrachat nahoru do kopce. První návštěvu Lipnice mám už trochu v mlze. Proto jsem na hrad po pár letech vyvezla svoji rodinu v létě 2022 pro změnu já. Připomenout si mj. i místo spojené se spisovatelem Jaroslavem Haškem.

Volná prohlídka hradu je vhodná pro všechny. Nahlédnete do sklepení, kaple, celý areál si projdete vlastním tempem, můžete tak vzít i menší děti, které by na standardní komentované prohlídce neudržely pozornost a frfňaly jako tenkrát já.

V Lipnici žije něco málo přes 600 obyvatel, i tak má městečko co nabídnout.

Doporučuju nenáročnou procházku okolo zatopených žulových lomů. Ve skalách nad lomy byly sochařem Radomírem Dvořákem v letech 2005-2007 vytesány tři reliéfy, Bretschneidrovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči. Dohromady tyto monumenty tvoří tzv. Památník národního odposlechu.
Byli jste tu? Možná poznáte místní okolí z pohádky Princezna zakletá v čase.

Moje výletování je hodně o památkách… a taky hodně (a hojně) o jídle.
 

Náš výlet jsme zakončili jak jinak než na dobrém obědě, a to v restauraci U České koruny. Hostinec s penzionem provozuje pravnuk spisovatele Jaroslava Haška, který tady napsal Osudy dobrého vojáka Švejka. Stylová restaurace s kachlovými kamny, pianem, řadou rekvizit z doby působení J. Haška. V létě terasa s posezením nabízí tradiční českou kuchyni. My jsme si dali skvělé výpečky a svíčkovou. Nalákala jsem vás aspoň trochu? Dejte mi vědět, jak se vám líbilo v Lipnici nad Sázavou!