Zveme vás – jaro 2023

Vydejte se na výlet na některý z objektů NPÚ, navštivte zajímavou akci, přednášku nebo se seznamte s celoročními projekty NPÚ.

Co vás zajímá?

20 let NPÚ

Psal se 1. leden 2003, kdy splynutím Státního ústavu památkové péče a Státních památkových ústavů působících v krajích vznikla nová národní organizace sdružující památkovou péči - Národní památkový ústav. Je tomu již 20 let, co NPÚ nejen pečuje o více než 100 kulturních památek, ale zároveň poskytuje odbornou metodickou pomoc v rámci památkové péče, věnuje se vědecko-výzkumné činnosti, vzdělávání i organizování akcí pro veřejnost  Vydejte se na výlet do historie, zavzpomínejte na naše počátky. K příležitosti tohoto výročí připravujeme výstavu.

Víte, kdo je na fotografii k výročí 20 let NPÚ?

Na fotografii k letošnímu výročí 20 let NPÚ je náš kolega Jan Koloc, ikona ústecké památkové péče? Tento nestor zdejšího ústavu, neúnavný dokumentátor a vášnivý heraldik se podobně jako jeho mateřská instituce dožívá kulatého životního jubilea, 12. ledna oslavil své sedmdesátiny a také třicet let od příchodu na památkový ústav. V roce 2021 odešel do důchodu a také se stal naším emeritním zaměstnancem. Již kultovní snímek z roku 1999 jej zachycuje s fotoaparátem v ruce na zřícenině hradu Hasištejn.

Mezinárodní konference v Kroměříži

25. - 26. 5. 2023, Kroměříž

Klub UNESCO KroměřížNárodní památkový ústav si vás dovolují pozvat na odbornou konferenci Historické zahrady Kroměříž 2023 ke 25. výročí zápisu Květné zahrady na Seznam světového dědictví UNESCO, která se uskuteční v termínu 25. až 26. května 2023 v Kroměříži.

Konference pořádá od roku 1998, obvykle ve dvouletých intervalech Klub UNESCO Kroměříž, v posledních letech ve spolupráci s NPÚ, Metodickým centrem zahradní kultury v Kroměříži. Cílem je získávání podnětů pro zkvalitnění péče o památky zahradního umění i jejich využívání ke  vzdělávání a kulturním účelům.

Závaznou přihlášku k účasti na konferenci vyplníte v ONLINE FORMULÁŘI.

Přihlášky lze zasílat do 17. května 2023. 

Pozvánka na konferenci: Historické zahrady Kroměříž 2023 – Památky zahradního umění na seznamu světového dědictví 

Konference Klášter cisterciaček na Starém Brně a jeho zakladatelka královna Alžběta

22. 5. – 24. 5. 2023, Brno

V organizačním propojení tří institucí – Archivu města Brna, Národního památkového ústavu, Územního odborného pracoviště v BrněÚstavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity – se v závěru května 2023 uskuteční v Brně konference věnovaná problematice osobnosti a aktivit české královny Elišky Rejčky. Vyžádané příspěvky postihují širokou paletu oborů od historie, dějin umění a architektury, archivnictví, archeologie až po hudební vědu a budou korunovány panelovou diskuzí vedenou mezi předními odborníky na danou problematiku.

Kulturním završením celé akce bude výhradně k této příležitosti komponovaná unikátní celovečerní kantáta Jana Šimíčka, kterou ve světové premiéře uvede soubor Czech Virtuosi s dirigentem Robertem Kružíkem v úterý 23. 5. 2023 přímo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

Zájemci o účast se mohou hlásit prostřednictvím formuláře v pozvánce na webu NPÚ.

Za „lepším životem i architekturou“ do Brna

28. 4. - 28. 8. 2023, Brno

Metodické centrum moderní architektury v Brně, které sídlí v areálu vily Stiassni, zve na výstavu o životních osudech a tvorbě architektonického ateliéru Mühlstein & Fürth. Hlavní pozornost je tu upřena na vilu Velvarská v pražských Dejvicích – postavit si ji nechal textilní podnikatel židovského původu František Leo Perutz. Dnes je připravována konverze této dlouho opuštěné stavby pro muzejní účely, vznikne tu centrum Romů a Sinthů. Výstava je přístupná od 28. dubna do 28. srpna v otevíracích hodinách vily Stiassni.

Srdečně vás zveme na slavnostní zahájení výstavy spojené s komentovanou prohlídkou, které proběhne 25. dubna 2023 od 17 hodin. Komentovanou prohlídku povede PhDr. Petra Svobodová. Zahájení proběhne v MCMA v Brně v areálu vily Stiassni, Preslova 573/53.

Ostravská muzejní noc

20. 5. 2023, Ostrava

V sobotu 20. 5. se ostravské pracoviště NPÚ stane součástí Ostravské muzejní noci. V 18 a ve 20 hodin provedou kolegové zájemce výstavou Paměť krajiny moravských a slezských Sudet v ohrožení.

Výstava informuje o projektu výzkumu historické krajiny Nízkého a Hrubého Jeseníku a jejich širšího okolí. Projekt byl vyvolán kůrovcovou kalamitou a navazující intenzivní těžbou dřeva na zájmovém území, která zde narušila nebo ohrozila četné památky. Mezi nejohroženější patří dosud spíše opomíjené montánní a agrární památky.

Dozvíme se také o výzkumech reprezentativních lokalit, kterými jsou významná hornická lokalita Starohoří u Zlatých hor, zaniklá středověká vesnice Rabendorf, uvidíme doklady železářské výroby v Morávce, ale i pozůstatky dřevěného vodotěžního zařízení z výzkumu Poštovní štoly u Zlatých Hor. 

Klášter Plasy: příběh barokní jímky

17. 4. - 17. 7. 2023, Plzeň

Nahlédněte s námi do klášterní jímky. ÚOP v Plzni chystá novou výstavu s názvem Klášter Plasy: příběh barokní jímky, která vás provede archeologickým výzkumem odpadní jímky v prelatuře bývalého kláštera v Plasích a představí všechny poklady, které se zde podařilo objevit. Výstava potrvá od dubna na června.

Jarní přednáškový cyklus v Plzni

Obléhání Plzně, archeologické lokality a jejich prezentace, následky spojeneckých náletů, středověký šatník a jímka v klášteře. Spojovníkem těchto různorodých témat je jarní přednáškový cyklus ÚOP v Plzni.

ZPĚT NA ROZCESTNÍK AKCÍ

Šárovcova Lhota v Josefově

Odborné workshopy pořádané naším pracovištěm jsou už tradičně spjaty s areálem bývalé cihelny v Šárovcově Lhotě. Letošní, v pořadí sedmý, ročník jsme se ale rozhodli uspořádat přímo v Josefově, a to v prostorách Umělecké kolonie Bastion IV. Tématem semináře, který se uskuteční 25. 5. 2023, jsou povrchové úpravy dřeva a kovů. Dopoledne bude patřit přednáškám a na odpoledne jsou připraveny praktické ukázky fládrování či přípravy a aplikace klihových barev nebo olejo-pryskyřičného laku. Natírat se bude i hovězí krví…
Pro zaměstnance NPÚ je vstup volný. Přihlásit se můžete zde.

ZPĚT NA ROZCESTNÍK AKCÍ

Památky kolem nás v Liberci

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci jsme připravili více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

V rámci jarního přednáškového cyklu Památky kolem nás se 11. května uskuteční v Krajské vědecké knihovně v Liberci se uskuteční přednáška Mgr. Petr Freiwillig, Ph. D. Co voda dala? Minulost a budoucnost liberecké přehrady.

ZPĚT NA ROZCESTNÍK AKCÍ

Výlety s Ivou

Miluju vůni kafe po ránu, jaro, hudbu na vinylu a snídaně do postele.
Nesnáším zvuk budíku, přetvářku a ponožky v sandálech.
Ve zkratce já. Teda hodně stručně.  

Kromě toho už od dětství ráda cestuju. Podle toho, jak čas i finance dovolí. První cesty jsem podnikala s rodinou Škodou 120 a pak Favoritem, hlavně po krásách Čech a Moravy.