Výstava Architektura ve službách první republiky představuje Prahu a Středočeský kraj v letech 1918-1938

Hlavní průčelí Městské knihovny z let 1924–1928 od Františka Roitha (foto Martin Kohout)

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a územním odborným pracovištěm NPÚ v Praze si Vás dovoluje pozvat na regionální část výstavy Architektura ve službách první republiky, kterou NPÚ připravil v rámci oslav stého výročí vzniku Československa.

Tato regionální část představí reprezentativní výběr nejzajímavějších kulturních památek Středočeského kraje a Prahy, které byly realizovány v éře Československé republiky 1918–1938 v souvislosti s vytvářením úřední infrastruktury nového státu, v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem. Vybranými stavebními a technickými počiny jsou úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, církevní objekty, domy umění, krematoria, mosty, tovární objekty, polikliniky, lázeňské areály apod. Výstava nezapomíná ani na význačná jména světových architektů, kteří se svými realizacemi zapsali do fondu české architektury.

Výstava bude zahájena 22. května 2018 v 16.00 veřejnou vernisáží v předsálí Ústřední knihovny v Praze. Následovat bude doprovodná přednáška Mgr. Šárky Koukalové, která představí významné meziválečné stavby Středočeského kraje.

V prostorách Ústřední knihovny v Praze potrvá výstava do 28. června 2018, poté se přesune do Zahrad pod Pražským hradem a následně do Mělnického kulturního centra.

Termíny umístění výstavy:

22. 5. – 28. 6. 2018 Městská knihovna v Praze
1. 7. – 30. 9. 2018 Zahrady pod Pražským hradem
2. 10. – 31. 10. 2018 Mělnické kulturní centrum, o.p.s.

Výstava je realizována v rámci oslav stého výročí vzniku Československa za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Pozvánka na výstavu / pozvánka na vernisáž / pozvánka na přednášku