ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Zámek Kratochvíle oslaví nedělní Mezinárodní den památek vstupem zdarma, jinde budou slavit na sociálních sítích

U příležitosti nedělního Mezinárodního dne památek a sídel, 18. dubna, připomene Národní památkový ústav péči o historické zahrady a parky. Zdarma bude otevřena zahrada zámku Kratochvíle. Ostatní památky se zapojí tematickými příspěvky na sociálních sítích.

UNESCO, organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu vyhlásila v roce 1982 18. duben Mezinárodním dnem památek a sídel. Národní památkový ústav se v letošním roce k oslavám připojí na sociálních sítích, kde poběží informační kampaň s cílem připomenout význam historických zahrad a parků, o které kromě hradů, zámků a dalších staveb pečuje. Druhou aktivitou bude nedělní vstup zdarma do jinak zpoplatněných zahrad a parků, které jsou v současné době otevřené.

„Jihočeské památky se k oslavám Mezinárodního dne památek připojují pravidelně speciálními prohlídkami a programy. V letošním roce, kdy jsou přístupné pouze vnější prostory památek, podpoří správy objektů tento den alespoň symbolicky - tematickými příspěvky na sociálních sítích. Ty se zaměří na historické zahrady a parky, které jsou nedílnou součástí památkových objektů a představují svébytná umělecká díla zahradní a parkové architektury. Péči o zahrady a parky tak považujeme za stejně důležitou jako o historické domy. Příspěvky na sociálních sítích chceme upozornit na význam historické zeleně a motivovat k návštěvě některých z volně přístupných zahrad a parků“, vysvětlil ředitel NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Příspěvky se na sociálních sítích jednotlivých objektů objeví v neděli mezi 9-10 hodinou dopolední.

Na jihu Čech bude volně přístupná zahrada zámku Kratochvíle. Otevřena bude od 9:00 do 15:30 hodin. Návštěvníci obdrží volné vstupenky na pokladně, k dispozici bude toaleta. Provoz areálu se bude řídit platnými protiepidemickými opatřeními. Zaměstnanci Národního památkového ústavu budou také korigovat počet osob v areálu. Prosíme návštěvníky, aby si před návštěvou zkontrolovali otevírací dobu a podmínky návštěvy na webových stránkách objektu nebo na webu npu.cz.

Ostatní zdarma zpřístupněné parky a zahrady objektů ve správě NPÚ

Na Liberecku bude pro návštěvníky volně přístupný zámecký park na Sychrově, kde je k vidění nejenom velké množství vzácných dřevin, jako třeba Buk Rohanův, ale také nově obnovené čínské jezírko. Na Pardubicku potom zámecká zahrada na Slatiňanech, která celá prošla rozsáhlou obnovou, a to včetně unikátního dětského hospodářství. Sychrovský park bude otevřen od 9 do 16 hodin, slatiňanská zahrada od 10 do 15 hodin.

V Praze budou návštěvníkům volně přístupné Zahrady pod Pražským hradem. Jde o komplex pěti terasových zahrad spojující Pražský hrad s Malou Stranou. Jižní svah pod Pražským hradem se utvářel od středověku až do 19. století. Dodnes na něm najdeme stopy gotického opevnění, užitkových zahrad renesančních šlechtických paláců i reprezentativní barokní květinové partery. Krása architektury se tu doplňuje s přírodními zákoutími, členitý terén je zaplněn fontánami, schodišti a průchody, gloriety nebo loggiemi s úchvatnými výhledy na panorama Prahy. Pro veřejnost je zpřístupněna Velká Pálffyovská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. V ostatních částech komplexu probíhá památková obnova. Otevírací doba Zahrad pod Pražským hradem je v neděli 10–18 hodin. V případě nepříznivého počasí mohou být Zahrady z bezpečnostních důvodů krátkodobě uzavřeny.

Na Moravě můžete v neděli 18. dubna zdarma navštívit Květnou zahradu v Kroměříži, zámeckou zahradu v Lysicích, zámecké parky v Buchlovicích a v Hradci nad Moravicí a taky zahradu vily Stiassni v Brně.  

Přehled odkazů na sociální sítě objektů NPÚ

Seznam ke stažení