Přeshraniční spolupráce

Projekt "MonumTech" - Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí

Universität für Weiterbildung Krems přivítala v červnu 2022 účastníky projektu MonumTech ve svém kampusu v Kremsu.

O PROJEKTU

V roce 2021 se Národní památkový ústav zapojil do projektu přeshraniční spolupráce , který byl podpořený z programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika.
 

Cílem projektu s názvem Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí bylo zmapování a dokumentace technických památek v obou příhraničních destinacích, oživení a popularizace památek prostřednictvím moderních technologií, včetně vzniku dvacetidílného dokumentárního filmu.

Přínosem je i prohloubení vzájemných kontaktů památkářů, akademiků a dalších aktérů z obou stran hranice prostřednictvím společných aktivit.

Projekt byl realizován v období od 1. 3. 2021 do 31. 12. 2022 a byl řádně ukončen.

PARTNEŘI PROJEKTU

Vedoucí partner:

  • RERA a.s.

Partneři projektu:

  • Universität für Weiterbildung Krems - Donau-Universität Krems
  • Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
  • Národní památkový ústav

PŘEHLED VÝSTUPŮ PROJEKTU NALEZNETE NÍŽE.

Další informace naleznete na stránkách projektu.

Kovárna Záluží u Vlastiboře

KOVÁRNY

V projektu Interreg byla provedena plošná dokumentace kováren v Jihočeském kraji se zaměřením na zachovalé kovárny v exteriéru, ale zejména v interiéru. Bylo zdokumentováno téměř 100 kováren, v interiéru 70. Hodnotné a zachovalé objekty kováren byly vloženy do Památkového katalogu

HISTORICKÉ CESTY A JEJICH ZNAČENÍ

Nejstarší dochované dopravní značení z 19. století představují zejména rozcestníky umístěné na důležitých křižovatkách a brzdové kameny u prudkých úseků klesání silnice.

Trhové Sviny, rozcestník
Rybník Staré Jezero

RYBNÍKY

Počátky novobystřické rybniční soustavy můžeme sledovat již od druhé poloviny 15. století, kdy je doložena existence 19 rybníků.

ŽELEZNIČNÍ TRAŤ TÁBOR–BECHYNĚ

"Bechyňka" byla první tratí u nás, která byla od počátku stavěna jen na elektrický provoz. Je spojena se jménem českého vynálezce a podnikatele Františka Křižíka.

Gopprechts, Rakousko.Ve Waldviertelu byl ještě v 19. století velký počet kováren – hamrů, některé fungovaly jako zápustkové kovárny, jiné se specializovaly na podkovy a vozy, další na výrobu hřebíků, nožů apod. Hamr v Gopprechts představuje kovářskou dílnu typickou pro waldviertlerské vesnice. Před hamrem stávala pila a obilný mlýn, zmiňovaný už v roce 1369. Hamr založený roku 1777 probudil před několika lety k novému životu jeho majitel Willi Ernszt.

3D MODELY

Nad rámec standartní dokumentační práce patřila k aktivitám projektu i tvorba virtuálních modelů památek na obou stranách hranice.  Prostorovým zobrazením části nebo i celku stavby lze efektivněji, než standardními dokumentačními metodami, analyzovat její strukturu. Využití těchto moderních metod výrazně posouvá naše schopnosti porozumět konstrukčnímu řešení i účelu památky.

VIDEOREPORTÁŽE

Pro zvýšení povědomí o programu MonumTech jsou pro jednotlivé cílové skupiny poskytovány reklamní materiály, které jsou dostupné v elektronické podobě ve formě videoreportáží.

Závěrečná konference projektu MONUMTECH se konala v Solnici v Českých Budějovicích, listopad 2022
ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE PROJEKTU MONUMTECH

Závěrečná konference projektu MonumTech se konala v jedné z nejstarších budov v Českých Budějovicích, pivovaru Solnice. Prezentovány byly výsledky projektu MONUMTECH a přínosy pro zapojené instituce.

KONFERENCE
Setkání partnerů projektu MonumTech v Universität für Weiterbildung v Kremsu, červen 2022.
SETKÁNÍ PARTNERŮ PROJEKTU

Ve čtvrtek 12. srpna 2021 se uskutečnilo setkání zástupců projektových i strategických partnerů česko-rakouského projektu Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí. Cílem společného workshopu v prostorách Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích bylo stanovit kategorie památek, kterých se bude popularizace týkat.

ONLINE SETKÁNÍ EXPERTNÍ SKUPINY „Cesta k průmyslové cestě“

V rámci posledního online setkání expertní skupiny „Cesta k průmyslové cestě“ byl kladen důraz na včasný přístup cílových skupin k výsledkům dílčích projektů MonumTech.

ON-LINE SETKÁNÍ
ON-LINE SETKÁNÍ

Další setkání projektových partnerů proběhlo on-line formou ve středu 6. dubna 2022. Tématem setkání byla příprava reportáží o technických památkách a podkladů pro turistickou mapu.

SOUBORY KE STAŽENÍ

Plakat MonumTech.pdf PDF (450,58 KB)
Einladung_UPR.pdf PDF (619,63 KB)

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Nepodléhá CC

Ing. Daniel Šnejd

  • ředitel/ka územního odborného pracoviště
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 387 312 140/kl. 120, 724 053 332
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚOP v Českých Budějovicích
Senovážné nám. 230/6, České Budějovice 37021
Funkci ředitele Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích zastává od 1. 6. 2015.