Zaměstnanci – podzim 2023

Co je nového na personálním oddělení? Jaké benefity mají zaměstnanci NPÚ, kdo se stal novým kolegou?

Co vás zajímá?

Zajímá vás jaké pracovní příležitosti NPÚ nabízí?

Na Intranetu pro zaměstnance NPÚ vznikla nová kategorie, která přehledně shrnuje pracovní příležitosti vypisované Národním památkovým ústavem.

Do Národního divadla nebo kina Ponrepo s kartičkou NPÚ

Díky kartě zaměstnance NPÚ si můžete vybrat z nabídky zvýhodněných vstupenek na představení Národního divadla. Výběr je koncipovaný tak, aby si přišli na své jak ti, kteří hledají v divadle odlehčení, tak i ti, kteří se nebojí náročnějších témat. Nad rámec katalogu benefitů zároveň divadlo nabízí 20% slevu na téměř všechna představení ze svého repertoáru. Navíc můžete využít i tematických prohlídek Zlaté kapličky.

Do kina Ponrepo, které provozuje Národní filmový archiv, máte dokonce vstup na představení zdarma.

Více

Poslechněte si rozhovor s některým z našich zaměstnanců

V rámci podcastového seriálu  NPÚ PodCastle vám přinášíme zajímavé rozhovory nejen s osobnostmi památkové péče. Račte se zaposlouchat.

Kastelán Martin Rejman

Na Hrádku u Nechanic jsem se za 6 let ani jednou nenudil

Zámek, který je pro Martina Rejmana domovem a pracovištěm v jednom, odstartoval na jaře úspěšnou sérii ČT Skryté skvosty. Vzdálit se z něj aspoň na pár dní se mladému kastelánovi někdy podaří i během sezóny. To ale jen když potřebuje klid na psaní publikace, jejíž ústřední téma není těžké uhádnout. Věnována bude jak jinak než historii Hrádku u Nechanic.

Kastelán Miloš Musil

Zámek Velké Březno je přístupný od roku '70, mnozí si toho ale stále nevšimli

Obec Velké Březno má sice jen něco přes dva tisíce obyvatel, najdete tu ale hned dva zámky. V tom starším funguje domov seniorů, ten novější, který nechal postavit hrabě Karel Chotek, pak spravuje NPÚ. Kastelán Miloš Musil vás v PodCastle NPÚ přesvědčí o tom, že i tento malý zámeček u Ústí nad Labem rozhodně stojí za návštěvu.

Emeritní ředitel NPÚ Josef Štulc

Král Karel III. se se mnou bavil jako rovný s rovným

Josef Štulc zažil během své letité profesní dráhy už ledacos. Od vzdorování nevzdělaným komunistickým pohlavárům až po provázení britského korunního prince po zahradách pod Pražským hradem. Ochraně památek se věnuje už od konce 60. let, v období od roku 1990 do 2022 pak stál v čele Státního ústavu památkové péče. Jak vzpomíná na osobní setkání s králem Karlem III.? O tom se už dozvíte víc v novém dílu PodCastle NPÚ.

Kastelán Radomír Přibyla

Obnova hradeckého zámku je pro mě obrovský životní příběh

Zámek v Hradci nad Moravicí povstal doslova jako fénix z popela. V roce 1972 ho zasáhl devastující požár a po několika letech následovala nevhodná stavební obnova. Nešvary z dob minulých se ale podařilo napravit díky práci kastelána Radomíra Přibyly, který na zámku působí přes 30 let. Jaké úpravy je na tomto zámku nedaleko Opavy ještě třeba udělat? Poslechněte si v dalším dílu PodCastle NPÚ.

Památkář Jaroslav Zeman

Dobrý architekt se pozná podle toho, že je s námi schopný vést dialog

Liberecko je podle něj směsicí protikladů. Vedle sebe tu najdete architekturu sudetských Němců, lidová stavení i kvalitní poválečnou výstavbu. Do PodCastle NPÚ jsme si pozvali kolegu Jaroslava Zemana z našeho libereckého pracoviště, který na rodné severní Čechy nedá dopustit. Za mikrofonem jsme s ním probrali, co obnáší jeho práce památkáře-garanta nebo i to, jak se památkám na severu daří najít nový dech.

Kastelánka Ivana Holásková

Když na Lednici přijeli komisaři UNESCO, styděla jsem se do morku kosti

Zámek Lednice se v žebříčku návštěvnosti státních památek pravidelně umisťuje na první příčce. Dnes si tak už lze jen stěží představit, že se tento oblíbený cíl českých i zahraničních turistů nacházel v neutěšeném stavu ještě v době zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Postupnou proměnu lednického areálu v top destinaci jsme probrali s osobou nejpovolanější. Rozhovor pro PodCastle NPÚ nám poskytla kastelánka Ivana Holásková, která na zámku letos slaví své 45. pracovní výročí.

Architekt Pavel Prouza

Fungování pivovaru v Lobči mělo zpočátku punkovou formu

Historie pivovaru v Lobči na Kokořínsku se datuje až do dob renesance. Pivovarská tradice zde ale byla v poválečném období přerušena a celý objekt dlouho chátral. Záchranou pro něj pak byl v roce 2007 příchod manželů Prouzových, kteří se do rekonstrukce pustili s plnou vervou. Jak sám Pavel Prouza přiznává, začátky obnovy měly do profesionality hodně daleko. Vše se nakonec vydařilo a skvělý výsledek ocenila letos také porota prestižní ceny Europa Nostra.