Poslechněte si – podzim 2023
Pusťte si zajímavý rozhovor nebo reportáž v rámci podcastů NPÚ PodCastle, cyklu Hovorů s kastelány, reportážních podcastů mapujících vítěze ceny NPÚ Patrimonium pro futuro nebo pořadům věnujících se památkám.
PodCastle NPÚ
Pravidelné rozhovory se zajímavými hosty z oblasti památkové péče či památkových objektů.
Když Miloš Jiroušek nastoupil v roce 1993 na Kunětickou horu, čekal na něho jen zpustlý hrad uzavřený pro veřejnost. Stejně jako u sekání trávy má ale rád, když je výsledek práce jasně vidět. A to se mu při pohledu na Kuňku zjevně daří. Letos byla dokončena velká obnova hradního paláce, před dvěma roky zas renovací prošla Jurkovičova přístavba. V rozhovoru prozradil třeba i to, jaké pro něj v minulosti bylo na hradě bydlet, pracovat a vychovávat děti zároveň.
Nejčerstvějším přírůstkem k českým zápisům na seznam světového kulturního dědictví je Žatec a krajina žateckého chmele. Jak dlouhá a náročná byla cesta k získání 17. památky s prestižním označením UNESCO? To z vlastní zkušenosti dobře ví Věra Kučová, vedoucí oddělení památek s mezinárodním statusem NPÚ. V interview přišla řeč také na to, proč je výstavba výškových budov v Praze problematická a která místa byla už ze seznamu vyškrtnuta.
Moravskoslezská metropole je neustále se měnícím prostředím. S ředitelem Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě jsme se podívali na jednotlivé proměny z pohledu památkové péče. Jak probíhá dlouho očekávaná rekonstrukce obchodního domu Ostravica? Co bude s ambiciózním plánem na stavbu obřího mrakodrapu? A jaké archeologické nálezy vydalo staveniště na Kostelním náměstí? To si poslechněte v novém dílu PodCastle NPÚ.
V roce 2023 si připomínáme 20. výročí od založení Národního památkového ústavu. Za jakých okolností vznikal, co se mu za uplynulé dvě dekády podařilo a s jakou vizí míří kupředu? Na tyto otázky jsme se ptali osobností, kteří v jeho fungování hrají zásadní roli. Debata k 20 letům NPÚ byla natočena v Ledeburské zahradě na pražské Malé Straně.
Hosté:
- Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu
- Pavel Jerie, bývalý generální ředitel Národního památkového ústavu
- doc. PhDr. Josef Štulc, bývalý ředitel Státního ústavu památkové péče
- Ing. Zdeněk Novák, generální ředitel Národního zemědělského muzea
- PhDr. Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy NPÚ na Sychrově
- Mgr. Michal Zezula, PhD., ředitel Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě
- Moderují:
- Šárka Bednářová
- Petr Pavelec
Hovory s kastelány
Odbor edukace a dalšího vzdělávání generálního ředitelství pořádá v rámci CŽU pro širokou veřejnost cyklus přednášek HOVORY S KASTELÁNY, jehož činnost byla započata v roce 2015. Přednášky tematicky navazují na prestižní projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. V letošním roce 2023 je pozornost věnována šlechtickému rodu Harrachů.
Přednášky roku 2023
- 25. dubna – O zámku Hrádek u Nechanic, Mgr. Martin Rejman, kastelán zámku Hrádek u Nechanic
- 30. května – O zámku Janovice u Rýmařova, Bc. Kristýna Schmidová, zástupkyně kastelánky zámku Janovice u Rýmařova
- 17. října – O zámku Sychrov, PhDr. Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově a kastelán zámku Sychrov
- 21. listopadu – O hospitálu Kuks, Bc. Libor Švec, kastelán hospitálu Kuks
Více o zámku Janovice u Rýmařova vám poví zástupkyně kastelánky Bc. Kristýna Schmidová.
Rekonstrukce Jakobínky na hradě Rožmberk
Jak probíhala jedna z nejnáročnějších obnov středověké věže? A jak se staví středověký jeřáb? Dokumentární snímek o středověké věži Jakobínce na hradě v Rožmberku nad Vltavou odhaluje zákulisí rekonstrukce z let 2013-2019. Obnova věže se tehdy stala unikátním experimentem, který spočíval v dodržování historických stavebních a řemeslných postupů.
Toulavá kamera
Vydejte se po stopách Touavé kamery nejen za přírodními krásami, ale i za kouzlem památek. Nové díly vás zavedou například na zámek Velké Březno, Jaroměřice nad Rokytnou, do klášteru Plasy nebo na hrad Kokořín. Věděli jste například, který zámek patří k nejmenším a nemladším na našem území, kterou barokní perlou se může chlubit Vysočina, nebo kde si můžete projít expozici bez průvodce?
Seznam dílů
Z Metropole
Zajímá vás, co se děje v hlavním městě? Pořad Z Metropole představuje aktuální kulturní dění a zajímavosti z Prahy. Věděli jste například, jaké nálezy našli archeologové přímo v centru Prahy Na Příkopě? Jaký je osud budovy Smíchovského nádraží, a jak daleko jsou přípravy Vltavské filharmonie? Připomeneme si také důležité výročí - Národní divadlo slaví 140 let.
Seznam dílů
Vítězové Patrimonium pro futuro 2022
Před tím, než se se rozdají ceny Patrimonium pro futuro za rok 2023, připomeňme si, kdo získal toto ocenění v minulém roce.
Prezentace a popularizace
Vítězem kategorie prezentace a popularizace se stal Výzkum a prezentace ohrožených továrních komínů.
Poznávání památek může být vskutku adrenalinový zážitek. Přesvědčit se o tom na vlastní pěst nám umožnila dvojice komínářů ve složení Martin Vonka a Michal Horáček. O jejich dlouholetém výzkumu továrních komínů, za který si vloni odnesli cenu PATRIMONIUM PRO FUTURO v kategorii „Prezentace a popularizace“, jsme si povídali u zaniklých cihláren v obci Strupčice na Chomutovsku.
Cena generální ředitelky I.
Cenu generální ředitelky si v minulém roce odnesla Záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela.
Legendární vůz asi není třeba dlouze představovat. Pýcha československé železniční dopravy se po letech dočkala zasloužené obnovy a v současnosti je vystavená v moderním depozitáři kopřivnického muzea Tatra.
Cena generální ředitelky II.
V minulém roce byly uděleny dvě Ceny generální ředitelky NPÚ. Druhým oceněným je Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.
Vydejte se s námi v poslední epizodě seriálu o vítězích PATRIMONIUM PRO FUTURO 2022 na severní Moravu. Jak tvrdí farář Józef Wojciech Gruba, obnova klášterního kostela Nejsvětější Trojice pomohla zařadit do povědomí lidí nejen samotnou památku, ale i celé město Fulnek.
Cena veřejnosti Památky děkuji
V minulém roce získala cenu veřejnosti Památky děkují Obnova glorietu v Růžové zahradě zámku v Děčíně. Díky tomu, že vlastník, město Děčín, chápal umělecko-historickou kvalitu glorietu a byl ochotný se na jeho obnově zásadně finanční podílet, mohlo v letech 2020-2021 dojít k celkové renovaci stavby, která v té době byla v havarijním stavu.