Poslechněte si – podzim 2023

Pusťte si zajímavý rozhovor nebo reportáž v rámci podcastů NPÚ PodCastle, cyklu Hovorů s kastelány, reportážních podcastů mapujících vítěze ceny NPÚ Patrimonium pro futuro nebo pořadům věnujících se památkám.

Co vás zajímá?

PodCastle NPÚ

Pravidelné rozhovory se zajímavými hosty z oblasti památkové péče či památkových objektů.

Kastelán Miloš Jiroušek

I po třiceti letech jsem kolikrát v úžasu, jak to na Kunětické hoře vypadá

Když Miloš Jiroušek nastoupil v roce 1993 na Kunětickou horu, čekal na něho jen zpustlý hrad uzavřený pro veřejnost. Stejně jako u sekání trávy má ale rád, když je výsledek práce jasně vidět. A to se mu při pohledu na Kuňku zjevně daří. Letos byla dokončena velká obnova hradního paláce, před dvěma roky zas renovací prošla Jurkovičova přístavba. V rozhovoru prozradil třeba i to, jaké pro něj v minulosti bylo na hradě bydlet, pracovat a vychovávat děti zároveň.

Věra Kučová

Žatecko se teď stalo symbolem chmelařského dědictví v ČR

Nejčerstvějším přírůstkem k českým zápisům na seznam světového kulturního dědictví je Žatec a krajina žateckého chmele. Jak dlouhá a náročná byla cesta k získání 17. památky s prestižním označením UNESCO? To z vlastní zkušenosti dobře ví Věra Kučová, vedoucí oddělení památek s mezinárodním statusem NPÚ. V interview přišla řeč také na to, proč je výstavba výškových budov v Praze problematická a která místa byla už ze seznamu vyškrtnuta.

Ředitel ÚOP Ostrava Michal Zezula

Ostrava bude brzy archeologicky nejprozkoumanější město

Moravskoslezská metropole je neustále se měnícím prostředím. S ředitelem Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě jsme se podívali na jednotlivé proměny z pohledu památkové péče. Jak probíhá dlouho očekávaná rekonstrukce obchodního domu Ostravica? Co bude s ambiciózním plánem na stavbu obřího mrakodrapu? A jaké archeologické nálezy vydalo staveniště na Kostelním náměstí? To si poslechněte v novém dílu PodCastle NPÚ.

20 let Národního památkového ústavu

Historie, současnost a budoucnost památkové péče (1. díl)

V roce 2023 si připomínáme 20. výročí od založení Národního památkového ústavu. Za jakých okolností vznikal, co se mu za uplynulé dvě dekády podařilo a s jakou vizí míří kupředu? Na tyto otázky jsme se ptali osobností, kteří v jeho fungování hrají zásadní roli. Debata k 20 letům NPÚ byla natočena v Ledeburské zahradě na pražské Malé Straně.
Hosté:

  • Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu
  • Pavel Jerie, bývalý generální ředitel Národního památkového ústavu
  • doc. PhDr. Josef Štulc, bývalý ředitel Státního ústavu památkové péče
  • Ing. Zdeněk Novák, generální ředitel Národního zemědělského muzea
  • PhDr. Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy NPÚ na Sychrově
  • Mgr. Michal Zezula, PhD., ředitel Územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě
  • Moderují:
  • Šárka Bednářová
  • Petr Pavelec
Hovory s kastelány

Odbor edukace a dalšího vzdělávání generálního ředitelství pořádá v rámci CŽU pro širokou veřejnost cyklus přednášek HOVORY S KASTELÁNY, jehož činnost byla započata v roce 2015. Přednášky tematicky navazují na prestižní projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. V letošním roce 2023 je pozornost věnována šlechtickému rodu Harrachů.

Přednášky roku 2023
Hrádek u Nechanic

Více o zámku Hrádek u Nechanic vám poví jeho kastelán Mgr. Martin Rejman.

Záznam
Janovice u Rýmařova

Více o zámku Janovice u Rýmařova vám poví zástupkyně kastelánky Bc. Kristýna Schmidová.

Záznam
Sychrov

Více o zámku Sychrov vám poví jeho kastelán a zároveň ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Záznam
Rekonstrukce Jakobínky na hradě Rožmberk

Jak probíhala jedna z nejnáročnějších obnov středověké věže? A jak se staví středověký jeřáb? Dokumentární snímek o středověké věži Jakobínce na hradě v Rožmberku nad Vltavou odhaluje zákulisí rekonstrukce z let 2013-2019. Obnova věže se tehdy stala unikátním experimentem, který spočíval v dodržování historických stavebních a řemeslných postupů.

 

Toulavá kamera

Vydejte se po stopách Touavé kamery nejen za přírodními krásami, ale i za kouzlem památek. Nové díly vás zavedou například na zámek Velké Březno, Jaroměřice nad Rokytnou, do klášteru Plasy nebo na hrad Kokořín. Věděli jste například, který zámek patří k nejmenším a nemladším na našem území, kterou barokní perlou se může chlubit Vysočina, nebo kde si můžete projít expozici bez průvodce?

Z Metropole

Zajímá vás, co se děje v hlavním městě? Pořad Z Metropole představuje aktuální kulturní dění a zajímavosti z Prahy. Věděli jste například, jaké nálezy našli archeologové přímo v centru Prahy Na Příkopě? Jaký je osud budovy Smíchovského nádraží, a jak daleko jsou přípravy Vltavské filharmonie? Připomeneme si také důležité výročí - Národní divadlo slaví 140 let.

Vítězové Patrimonium pro futuro 2022
Před tím, než se se rozdají ceny Patrimonium pro futuro za rok 2023, připomeňme si, kdo získal toto ocenění v minulém roce.

Prezentace a popularizace

Vítězem kategorie prezentace a popularizace se stal Výzkum a prezentace ohrožených továrních komínů.

Poznávání památek může být vskutku adrenalinový zážitek. Přesvědčit se o tom na vlastní pěst nám umožnila dvojice komínářů ve složení Martin Vonka a Michal Horáček. O jejich dlouholetém výzkumu továrních komínů, za který si vloni odnesli cenu PATRIMONIUM PRO FUTURO v kategorii „Prezentace a popularizace“, jsme si povídali u zaniklých cihláren v obci Strupčice na Chomutovsku.

Cena generální ředitelky I.

Cenu generální ředitelky si v minulém roce odnesla Záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela.

Legendární vůz asi není třeba dlouze představovat. Pýcha československé železniční dopravy se po letech dočkala zasloužené obnovy a v současnosti je vystavená v moderním depozitáři kopřivnického muzea Tatra.

Cena generální ředitelky II.

V minulém roce byly uděleny dvě Ceny generální ředitelky NPÚ. Druhým oceněným je Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.

Vydejte se s námi v poslední epizodě seriálu o vítězích PATRIMONIUM PRO FUTURO 2022 na severní Moravu. Jak tvrdí farář Józef Wojciech Gruba, obnova klášterního kostela Nejsvětější Trojice pomohla zařadit do povědomí lidí nejen samotnou památku, ale i celé město Fulnek. 

Cena veřejnosti Památky děkuji

V minulém roce získala cenu veřejnosti Památky děkují Obnova glorietu v Růžové zahradě zámku v Děčíně. Díky tomu, že vlastník, město Děčín, chápal umělecko-historickou kvalitu glorietu a byl ochotný se na jeho obnově zásadně finanční podílet, mohlo v letech 2020-2021 dojít k celkové renovaci stavby, která v té době byla v havarijním stavu.