Relikviář svatého Maura přibližuje v rámci Dnů evropského dědictví výstava v Českém centru v Paříži

Mezinárodní výstavní projekt „Devět století společné historie“ připravený Národním památkovým ústavem pojednávající o relikviáři svatého Maura a o spojení českého města Bečov nad Teplou a belgického Florennes se od 18. do 20. září 2020 představuje v předpremiéře v Českém centru v Paříži v rámci Dnů evropského dědictví.

Jde o první prezentaci výstavy, která se v září příštího roku objeví v rodišti relikviáře v belgickém Florennes. Bilingvní česko-francouzská výstava nabízí návštěvníkům prostřednictvím výstavních panelů a haptického modelu relikviáře seznámení se s poutavou historií vzniku a osudu relikviáře a také blízký kontakt s uměleckým řemeslem přelomu 12. a 13. století. Součástí výstavy je i výtvarná dílna zaměřená na techniky a postupy použité při výzdobě památky. V neděli 20. září program obohatí vystoupení vokálního souboru Flores Myrtae, který se pod vedením Anny Žákové soustředí na interpretaci gregoriánského chorálu a středověkých duchovních písní. Výstava bude v Českém centru v Paříži přístupná od 18. do 20. září 2020.

Projekt mezinárodní výstavy vznikl na výzvu Ministerstva kultury České republiky a z iniciativy správy státního hradu a zámku Bečov nad Teplou. Byl podpořen na 5. zasedání smíšené komise pověřené prováděním dohody o spolupráci mezi Valonskem, Francouzským společenstvím Belgie a České republiky v rámci Projektu č. 7. česko-valonské vládní spolupráce. Přípravné práce na projektu začaly v roce 2016. Jako součást oslav 35. výročí objevení relikviáře sv. Maura jsou poprvé prezentovány výstupy projektu s doprovodným programem v rámci dnů Evropského kulturního dědictví v roce 2020 v Českém centru v Paříži. Na organizačním nebo finančním zajištění mezinárodní výstavy se podílely a podílejí Národní památkový ústav, vedení měst Bečov nad Teplou a Florennes, Bruselský kulturní institut, České centrum v Paříži, České centrum v Bruselu, Velvyslanectví České republiky v Belgickém království a europoslankyně Michaela Šojdrová. Projekt bude v podobě putovní výstavy až do roku 2022 prezentován široké laické i odborné veřejnosti mimo svůj domov v České republice. Dvojjazyčná česko-francouzská výstava se postupně dále objeví v belgickém Namuru, Europarlamentu v Bruselu a v rodišti relikviáře v belgickém Florennes v září příštího roku. Slavnostní zakončení putovního výstavního projektu se plánuje v Bečově nad Teplou.

Tisková zpráva ke stažení zde.