ÚPS v Praze

územní památková správa Národního památkového ústavu

V návaznosti na vydané opatření vlády ze dne 26. 2. 2021 je pracoviště a jím spravované památky zpřístupněné veřejnosti do odvolání pro veřejnost uzavřené. Veškerá komunikace s veřejností probíhá telefonicky, prostřednictvím e-mailů a videokonferencí (po předchozí domluvě s konkrétním pracovníkem). Provoz podatelny pro veřejnost je omezen na dva dny v týdnu – pondělí a středa vždy od 9.00 hod. do 11.30 hod. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Model relikviáře sv. Maura v mezinárodní soutěži vězeňského umění v Polsku

Haptický model relikviáře sv. Maura v měřítku 1:1 se účastní v rámci připomenutí desetiletého úspěšného fungování modelářské dílny ve věznici Horní Slavkov klání v mezinárodní soutěži vězeňského umění v polském Sztumu.

​Haptický model ostatkové schránky, která je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou v Čechách, byl pracovníky správy Státního hradu a zámku Bečov a Věznice Horní Slavkov převezen do polského Sztumu. Zde bude usilovat o vítězství v XVI. ročníku unikátní mezinárodní soutěže vězeňského umění.
 
Dotykový model relikviáře sv. Maura byl vytvořen v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov, Věznice Horní Slavkov a obecně prospěšné společnosti Přírodní škola. Jeho výroba probíhala ve Věznici Horní Slavkov pod vedením Radka Jirsy ve dvou dílnách. Na práci truhláře navazovala výroba sošek a reliéfů v modelářské dílně, ve které odsouzení staví rovněž modely hradů, zámků a jiných historických a technických objektů.

I přes velkou náročnost trvala výroba necelé tři měsíce a podíleli se na ní čtyři odsouzení, kteří byli prací tak zaujati, že mnohokrát zapomínali i na to, v jakém prostředí žijí. Ačkoliv model v měřítku 1:1 původně vznikl jako pomůcka pro zrakově postižené, brzy se stal vynikajícím pomocníkem rovněž při edukačních aktivitách pro děti i při širší osvětové činnosti. Výsledky soutěže vězeňského umění, kam byl model přihlášen, budou oficiálně známy 7. června. Hodně štěstí!