Přednáškový cyklus

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích pořádá veřejný přednáškový cyklus v jarním a podzimním termínu.

Přednáškový cyklus pořádá územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích ve spolupráci s územním odborným pracovištěm NPÚ v Českých Budějovicích.  Cílem přednáškového cyklu je představovat laické i odborné veřejnosti kulturní dědictví v jeho různorodosti, kráse a inspirativní síle. Přednášky jsou zaměřeny na témata z dokumentace, výzkumu a ochrany památek. Přednášejí odborní pracovníci Národního památkového ústavu a renomovaní vědci z jiných institucí.

Přednášky probíhají v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6 se začátkem v 17 hodin, vstup je volný.

 

25. Veřejný přednáškový cyklus - jaro 2019

Jarní 25. veřejný přednáškový cyklus bude zahájen 4. března 2019!

  • 4. března  2019, Pavel Jerie  

Národní muzeum v obnovené kráse

Od svého postavení nebyla historická budova Národního muzea významněji opravována. Poškodily ji i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Rekonstrukce byla zahájena po dlouhých přípravách v roce 2014 a částečně dokončena u příležitosti jubilea republiky v roce 2018. Hlavním garantem památkové péče je od počátku rekonstrukce jeden z největších odborníku v oboru Pavel Jerie, který posluchače  seznámí s nejzajímavějšími etapami rekonstrukce. 

  • 18. března 2019, PhDr. Petr Nový

Ve službách módy a stylu. Česká bižuterie v období první republiky (1918-1938)

Jablonecká bižuterie je světoznámý pojem stejně jako české sklo nebo pivo. V období první republiky, kdy její obchodní podíl na globálním trhu činil ohromující jednu polovinu, zažila během pouhých dvou desítek let své nejlepší i nejhorší časy. Jablonec nad Nisou, město obývané zejména českými Němci, bylo exportním centrem továrny pod širým nebem, které nebylo rovno. Přednáška na základě důkladného studia publikovaných a archivních zdrojů posluchače seznámí nejen českou bižuterií v historickém kontextu, ale i s principy výroby a obchodu včetně praktik zahraničních partnerů a konkurentů, národnostními vztahy či lidskými osudy.

  • 1. dubna  2019, Mgr. Jaroslav Fuka  

Příběhy restaurování památek na jihu Čech  

  • 15. dubna 2019, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.   

Rekonstrukce bratislavského hradu   

  • 29. dubna 2019, Ing. Eliška Valdová,  Ing. Igor Valda   

Záchrana zámeckého areálu v Třebešicích

  • 13.5. 2019, Bc. Martina Rudolfová

Námořní důstojník hrabě Erwin Dubský a jeho umělecké sbírky z Dálného východu na zámku Lysice    

 

Přehled proběhlých přednáškových cyklů