Márnice v Moravičanech je další kulturní památkou na Šumpersku

Památková hodnota márnice spočívá především jejím začleněním k velmi cennému areálu kostela sv. Jiří s kaplemi, farou a školou.

Přístavba byla realizována stavebním podnikatelem Josefem Sovou z Loštic a vznikla v roce 1896 na místě hřbitovního pozemku. Původně byla projektována pro farní úřad jako komora pro kostelní a hřbitovní potřeby, která má být tradiční součástí zázemí hřbitova. Jde o jednoduché přízemní stavení na obdélníkovém půdorysu přistavěné z cihelného zdiva k východnímu průčelí východního hospodářského křídla, které náleží k faře. Přístavbu kryje valbová střecha bez otvorů krytá břidlicí. Interiér je prostý, bez členění s jedním okenním otvorem, stěny i strop jsou nabíleny a podlahu přízemí i půdy tvoří kladené cihly. Jedná se o užitkovou architekturu zachovanou ve své autenticitě a vzácně dokládá dobovou organizaci pohřebnictví z druhé poloviny 19. století.

Objekt márnice je zachován v původní formě z doby výstavby a základní stavební konstrukce jsou v pořádku. V přízemí zdiva se projevuje vlhkost, omítka je lokálně opadaná jak zvnějšku, tak i v interiéru a jsou zde viditelné stopy po zatečení dešťovou vodou způsobené narušením krytiny na několika místech.

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení

TZ marnice Moravicany.doc
DOC (135,00 KB)