Pro média

Národní památkový ústav je velkou organizací s celostátní působností, mnoha pracovišti v jednotlivých krajích a více než stovkou památkových objektů přístupných veřejnosti. Na každém z nich jsou pracovníci připraveni odpovídat na vaše dotazy.

Upozornění: fotografie jsou k dispozici bezplatně výhradně novinářům pro nekomerční použití, jež bude v souladu s tématem prezentovaným Národním památkovým ústavem.

Tiskové zprávy

V jámě skalní pukliny byla ukryta rytina z poloviny desátého století

17. 3. 2017

vydal ÚOP v Olomouci

Olomoučtí archeologové z Národního památkového ústavu objevili unikátní nález rytiny mužské postavy nesoucí kříž na břidlicové destičce.

Sborník odborného bádání v oblasti archeologických výzkumů a památkové péče

6. 2. 2017

vydal ÚOP v Olomouci

Publikace o rozsahu devíti příspěvků zpracovaných převážně pracovníky olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu přináší výsledky jejich práce.

Vítězem krajského kola v soutěži o titul Historické město roku 2016 je město Šternberk

1. 2. 2017

vydal ÚOP v Olomouci

Do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2016 se přihlásila dvě města –...

Tři kusy malovaných desek z Mohelnice jsou kulturní památkou

16. 1. 2017

vydal ÚOP v Olomouci

Torzo malovaného pozdně barokního betléma a krajiny s dvojicí postav pravděpodobně z roku 1753 pochází z kostela svatého Tomáše z Canterbury v Mohelnici.

Novou kulturní památkou v Mohelnici je kaple svatého Šebestiána

12. 1. 2017

vydal ÚOP v Olomouci

Hodnotná pozdně barokní sakrální architektura z období přibližně kolem poloviny 18. století s úzkou vazbou na historický vývoj města Mohelnice.

Stanovisko Památkové rady k zamýšlené výstavbě Šantovka Tower v Olomouci

25. 11. 2016

vydal ÚOP v Olomouci

Dne 10. listopadu 2016 proběhlo jednání Památkové rady, poradního orgánu ředitele Národního památkového ústavu v Olomouci. Kromě jiných témat byli členové rady...

Letohrádek ve Velkých Losinách zdobí okolí zámku

12. 9. 2016

vydal ÚOP v Olomouci

Od roku 2005 prováděla stavebně-restaurátorská firma Archatt, zaměřená na péči o památky, rozsáhlé opravy součásti národní kulturní památky velkolosinského zámku.

Proběhla kolaudace kapličky bouzovského hradu

7. 9. 2016

vydal ÚOP v Olomouci

Kaple Panny Marie nacházející se při vstupní bráně do parku hradu má provedené statické zajištění schodiště a obnovený nátěr fasády.

Záchrana památky byla odměněna Zlatou cihlou krajského kola Programu obnovy venkova

31. 8. 2016

vydal ÚOP v Olomouci

Komise ocenila příkladnou snahu o záchranu Svatojánského mostu v Dlouhé Loučce. Hněvotín byl oceněn Zlatou stuhou, jako obec nejlépe se prezentující ve všech hodnocených...