ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Prachatická lidová architektura má co nabídnout

Předslavice, čp. 4 – celkový pohled na výzdobu brány venkovské usedlosti od J. Bursy | © NPÚ ÚOP ČB, Pavel Hájek, 2017

Jarní počasí láká k výletům a vycházkám. Přinášíme několik tipů od našeho specialisty na lidovou architekturu, zavedou nás na Prachaticko. Třeba se stanou inspirací pro objevování krás jihočeského venkova.

Rozmanité Prachaticko

Prachatický okres je z přírodního hlediska rozmanitým celkem, který se rozprostírá přes převážně horský terén na jihu, šumavské podhůří v centrální oblasti až po nížinaté oblasti Českobudějovické pánve na severovýchodě. "Tomuto přírodnímu uspořádání odpovídá také různorodá a velmi bohatá skladba venkovské architektury," prozrazuje Ing. David Javorský, specialista na lidovou architekturu Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Zatímco v horských oblastech převládá tradiční roubená zástavba (zvláštní místo patří ojedinělé enklávě domů tzv. „alpského typu“ ve vesnických památkových rezervacích DobráVolary), dále do vnitrozemí dřevěných staveb ubývá a nahrazuje je architektura zděná.

Mezi sídly, které ukrývají velmi staré roubené stavby i mladší zděné usedlosti je nutné jmenovat zejména obce Lažiště, Libotyně či Vitějovice, které byly pro svou urbanistickou strukturu a dochovanost architektonických hodnot prohlášeny vesnickými památkovými zónami. Severovýchodní část okresu byla zejména v souvislostech nížinatého charakteru výrazně úrodnější oblastí a zejména díky ovocnářství také výrazně bohatší. To se projevilo i ve stavebním vývoji. Dřevěné stavby v tomto teritoriu byly nahrazeny velkými zděnými usedlostmi s bohatou štukovou výzdobou průčelí. "Plošně chráněné vesnice Třešňový ÚjezdecVodice řadíme mezi nejmalebnější obce Jihočeského kraje," hodnotí David Javorský.

Jakub Bursa - přední stavitel jihočeského venkova

V souvislosti s lidovou architekturou nesmíme opomenout ani jméno Jakuba Bursy, předního zednického a štukatérského mistra, který vedle blatských zednických rodů Šochů a Patáků patří k nejznámějším stavitelům jihočeského venkova. "Jeho díla můžeme obdivovat zejména ve Vlachově Březí a jeho okolí. Zajeďte se podívat například do Libotyně, Předslavic nebo Radhostic," vyjmenovává Javorský.  Zvláštností štukové výzdoby selských štítů, které jsou jeho dílem, je časté užívání náboženské symboliky (zvláště nástrojů umučení Krista), specifických tvarů v podobě stromečků a zejména stylisticky svérázných nápisů, v nichž byli zmiňováni jak objednavatelé daných staveb, tak i jejich zhotovitel.

Husův rodný dům

"Při putování Prachatickem mohu ještě doporučit návštěvu domnělého Husova domku v Husinci," nabízí Javorský. Dodává, že kromě expozice o církevním reformátorovi nabízí i nedávno opravený interiér architektury maloměstského domu.

Související zprávy

Fotografická soutěž o nejoriginálnější snímek jihočeského venkovského stavení

23. 4. 2020

Odstartovala soutěž o nejoriginálnější fotku jihočeského venkovského stavení, amatérští fotografové se mohou zapojit do 1. září 2020. Akce má podpořit zájem o místní...