ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Rožmberská věž Jakobínka si zahraje v historickém seriálu o rybníkáři Jakubu Krčínovi

Tvůrci nového historického seriálu Krčín využili probíhající experimentální obnovy věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou a zapojili ji do děje příběhu o jednom z nejslavnějších českých rybníkářů.

Na lešení veže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou padla včera, 26. června, první natáčecí klapka historického desetidílného seriálu Krčín. Tvůrce oslovila nejenom impozantní podoba věže, ale i způsob její současné obnovy pomocí repliky středověkého jeřábu podle skici Leonarda da Vinci a vřetenovitého lešení z ručně opracovaných trámů. Děj seriálu je zasazen do druhé poloviny 16. století a věž Jakobínka v něm představuje věž krumlovského zámku v době renesanční přestavby.

Autorem scénáře je textař, spisovatel a muzikant Jan Matěj Krnínský. Příběh sleduje nejslavnějšího rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan od jeho nástupu na rožmberský dvůr až do jeho odchodu ze služeb Rožmberků. Pro Českobudějovický deník Krnínský uvedl: „V ose scénáře jsem šel cestou ověřené historie, na kterou jsem pak navazoval paralelní příběhy, které mají z velké části také oporu ve skutečných historických událostech. Když pak dva roky sledujete skutečné reakce historických postav, hodiny a hodiny o nich diskutujete s kolegy, začnou se před vámi zjevovat opravdoví lidé z masa a kostí, se všemi klady i zápory. A o to našemu týmu šlo." Tvůrci, Českokrumlovská televize a Jihočeská filmová kancelář modré oči, ambiciózní projekt připravovali déle než dva roky. Natáčet se bude až do konce roku 2020 v různých jihočeských lokacích, především v Českém Krumlově, Třeboni, Bechyni a na zámku Kratochvíle. Na Rožmberku filmový štáb stráví tři dny. Hlavní role se ujal divadelní, filmový a seriálový herec Ondřej Veselý. V komparzu se objeví i někteří zaměstnanci Národního památkového ústavu.