Děti ze základních škol se na hradě Rožmberk staly středověkými staviteli

Žáci 6. a 7. tříd z několika jihočeských základních škol se na hradě Rožmberk proměnili na jeden den ve středověké stavitele. Ve dnech 11. až 14. června tu pro ně byl připraven zábavný didaktický program nazvaný Jeřáby táhnou na Jakobínku, který navazuje na probíhající projekt obnovy a restaurování zdejší středověké věže Jakobínka.

Cílem programu bylo seznámit děti s dobovými stavebními postupy, nástroji i základními fyzikálními zákony, na jejichž principu řada středověkých stavebních strojů fungovala. Děti si samy vyzkoušely, jak se ve středověku stavěla věž, nebo zjistily, jak fungoval dřevěný jeřáb.

„Při programu využíváme funkční repliky středověkého jeřábu s otočným ramenem, nakloněnou rovinu či vozík s pákovým pohonem“, říká koordinátorka edukačních programů Eva Neprašová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

V letošním roce se programu zúčastnilo 207 žáků ze ZŠ Trhové Sviny, ZŠ Za Nádražím z Českého Krumlova a českobudějovická ZŠ Pohůrecká. Program vedli dva zkušení lektoři, studenti z Fakulty architektury ČVUT v Praze a Filosovické fakulty Ostravské univerzity, kteří se zaměřují na technické památky a památkovou péči.  

Didaktický program Jeřáby táhnou na Jakobínku navazuje na probíhající projekt obnovy a restaurování středověké věže Jakobínka, který je svého druhu ojedinělým experimentem. Využívá středověké stavební technologie včetně funkční repliky stavebního jeřábu a středověkého dřevěného lešení, to vše za pomoci autentických ručních nástrojů a jednoduchých mechanických strojů. Projekt připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s metodickým centrem pro vzdělávání v Telči a tesařským mistrem a projektantem lešení a jeřábu Petrem Růžičkou.

Podrobný popis a anotace programu zde.

Reportáž České televize o průběhu programu ke zhlédnutí (od času 1h:42m).