ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Začátek léta na jihočeských památkách bude nabitý zážitky, památky na Vysočině opanuje hudba

Rytířskou show, barokní slavnosti, hrané i speciální prohlídky, besedy se známými osobnostmi, koncerty výstavy i divadelní představení a další nevšední zážitky přinese začátek léta na jihočeských památkách. Hrad Landštejn ožije první červnový víkend rytířskými souboji, zámek i město Český Krumlov zase Slavnostmi pětilisté růže i Barokní nocí. Zahrada zámku Kratochvíle hostí další ročník divadelního léta s místními ochotníky, nádvoří a park třeboňského zámku festival Okolo Třeboně 2019. Hrad Rožmberk přivítá zajímavé osobnosti, návrhářku Blankou Matragi nebo pilota dakarské rallye Martina Macíka. Zámek Hluboká vsadil na speciální prohlídky, novinkou bude podvečerní komentovaná prohlídka sbírky tapiserií 8. 6. Na zámku Dačice poznáte od 21. 6. šlechtické neřesti, v klášteře Zlatá Koruna klášterní vzdělanost. Prohlídku hradu Zvíkov zpestří hned tři výstavy. Památky v kraji Vysočina, které spravuje Národní památkový ústav, budou v měsíci červnu žít především hudbou. Hrad Lipnice hostí malý hudební festival Hradní hraní, zámek v Náměšti nad Oslavou dva koncerty v rámci festivalu Concentus Moraviae a zahrada telčského zámku popovou legendu Michala Davida. Po stopách vraha se vydáte během dvou večerních prohlídek zámku Náměšť nad Oslavou. V Jaroměřicích nad Rokytnou pobaví Středověká mystéria divadelníka Víti Marčíka. Návštěvníky náměšťského i telčského zámku provedou ve vybraných dnech žáci místních škol v rámci řetězového provázení.

JIHOČESKÝ KRAJ

Hrad a zámek Český Krumlov

Po tři dny zámek i ulice Českého Krumlova ožijí Slavnostmi pětilisté růže.  Letošní ročník nese podtitul "Renesanční kratochvíle, aneb setkání na Krumlově v létě L. P. 1589" a má složit hold všem ženám rožmberského rodu. Téma připomene osobnost Evy z Rožmberka a její roli při řešení konfliktu mezi jejími bratry, Vilémem a Petrem Vokem z Rožmberka. V průběhu slavností, 21. až 23. 6., projde městem pět historických průvodů. Program nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance. Součástí budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky nebo dobové trhy. Chybět nebudou ani alegorické vory a voroplavba po řece Vltavě.

Éru barokních slavností na krumlovském zámku připomene Barokní noc ve dnech 28. a 29. 6. Součástí komponovaného večera, který se odehrává v zámeckých interiérech i v zahradě, bude představení komické barokní opery Les Troqueurs francouzského skladatele Antoinea Dauvergnea v provedení souboru Capella Regia.

V neděli 30. 6. vystoupí na druhém zámeckém nádvoří Jazzband Schwarzenberské gardy od 17:00 hodin. „Jazzband Schwarzenberské gardy vystoupí s repertoárem sestaveným z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami“, upřesňuje kastelán Pavel Slavko.

Zámek Dačice

Zámek Dačice představí novou výstavou další ze šlechtických neřestí. Po kávě, čokoládě, alkoholu a tabákové kultuře přijde na řadu marnivost a prastará touha líbit se. Kromě dobové módy, módních časopisů, flakonků a nádobek na parfémy a kosmetiku budou k vidění i předměty spojené s erotikou. Výstava bude otevřena od 21. 6. do 1. 9.

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká v letošní sezóně láká na netradiční prohlídky. Od minulého roku se můžete vydat do soukromých apartmánů s kastelánem nebo do hostinských pokojů s kurátorkou, která se podílela na jejich nedávné obnově. V letošním roce přibyla prohlídka reprezentačních pokojů se známou osobností, kterou je někdejší ministr kultury pan Daniel Herman. Od června budou probíhat komentované prohlídky sbírkou vlámských tapiserií nazvané Světla svítí nejlépe vpředu. Renomovaná odbornice a kurátorka sbírek Národního památkového ústavu paní Kateřina Cichrová seznámí zájemce s historií schwarzenberské kolekce tapiserií, přiblíží technologii jejich výroby i restaurování a zaměří se na výklad námětů jednotlivých děl. Prohlídka se koná v sobotu 8. 6 od 18:00 hodin. Počet osob ve skupině je omezen, proto doporučujeme rezervaci předem.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Letní koncert Jindřichohradeckého symfonického orchestru v Rytířském sále zámku Jindřichův Hradec přinese 15. 6. slavné muzikálové melodie. Chybět nebudou ani noční divadelní prohlídky, které připomenou osudy jednoho z nejvýznamnějších majitelů zdejšího panství hraběte Viléma Slavaty.  „Divadelní prohlídka Vás provede nejen všemi zásadními okamžiky počátku Stavovského povstání, včetně realistického představení samotné defenestrace, ale také mnoha prostory jindřichohradeckého hradu a zámku a zavede Vás i do některých běžně nepřístupných míst“, upřesňuje kastelán Jan Mikeš. Prohlídky nazvané Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty se konají ve dnech 28. a 29. 6. se začátky v 19:00, 20:40 a 22:30 hodin.

Zámek Kratochvíle

Koncertem na zámku Kratochvíle oslaví sbor Netolických vrabčáků 50 let od svého založení. Koncert se uskuteční 8. 6. od 18:00 hodin. Pro diváky bude k dispozici autobus, který pojede z netolického náměstí v 17:30 na zámek a po koncertě zpět.

Divadelní léto v zámecké zahradě zahájí v sobotu 15. června herci ze Strunkovického ochotnického spolku středověkým sitcomem Rytířova dcera. Začátek představení je ve 21.00 hodin. Spolek divadelních ochotníků Tyl Netolice zvolil pro letošní sezónu humornou komedii Zdeňka Jirotky Saturnin. Představení v režii Miroslava Mikeše odehrají ve dnech 27. až  30. 6. se začátkem ve 21 hodin.

Hrad Landštejn

První červnový víkend bude Landštejn v obležení rytířů. Po roce se na hrad vrací celodenní středověká šou plná šermířů, koní a zážitků. „Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení šermířů na koních v západním příkopu, který není běžně přístupný, na pěší vystoupení ve velkém příkopu i historické ležení“, láká kastelánka Eliška Niederová. Pro malé návštěvníky je připravena škola šermu i jezdecká turnajová pohádka Pozor drak! Akce po oba dny začíná v 10:30 hodin.

Šermíři se na hrad vrátí koncem měsíce. Každý den, od 30. 6. do 6. 7., na hradním nádvoří předvede své umění skupina historického šermu Bravus.

Hrad Rožmberk

Povídání s výjimečnými hosty přinese několik letních podvečerů na hradě Rožmberk.  „Šlechtická sídla byla vždy místem zajímavých setkání a často hostila mimořádné osobnosti společenského, politického, uměleckého či vědeckého života. Rádi bychom navázali na předchozí staletí a po několik letních večerů oživili hrad neformálním povídáním se zajímavými  osobnostmi“, říká kastelánka Andrea Čekanová.

Jako první na Rožmberk zavítá v úterý 26. 6. módní návrhářka a designérka Blanka Matragi. O své zkušenosti a zážitky z motoristického sportu se v pátek 5. 7. podělí pilot dakarské rallye Martin Macík. Besedy s osobnostmi, které začínají od 20:00 hodin, vede moderátor Českého rozhlasu České Budějovice Luboš Voráček.

Zámek Třeboň

V kapli Schwarzenberské hrobky v Třeboni se 12. 6. od 19:00 hodin představí vítězové mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga, kterou každoročně organizuje Český rozhlas pro začínající interprety do 18 let. Zámecké nádvoří i park budou hostit další ročník festivalu Okolo Třeboně. 28. 6. vystoupí Ivan Mládek a jeho Banjo Band, 29. 6. Hradišťan s Jiřím Pavlicou nebo Spirituál kvintet. Na třeboňském zámku se bude také tančit. Ukázky historických tanců období renesance a baroka doplněné uměním šermířů přinese 26. 6. vystoupení skupiny historického tance Campanello a českokrumlovské skupiny historického šermu Bratři z růže.   

Klášter Zlatá Koruna

Bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna se ve dnech 8. a 9. 6. zapojí do akce Víkend otevřených zahrad a návštěvníkům nabídne komentované prohlídky zdejšími půvabnými zahradami. Prohlídky vycházejí po oba dny v 14:30 hodin.  

Další ročník Monastýrování ve Zlaté Koruně odstartuje v sobotu 15. 6. speciální prohlídka zaměřená na klášterní vzdělávání. „Ve zlatokorunském klášteře se dochoval cyklus zajímavých školních obrazů, které se využívaly jako názorná pomůcka při výuce pro děti místních poddaných. Během prohlídky se dozvíte, jaké zajímavé svazky byly uloženy v klášterní knihovně a naučíte se některé znaky ze znakové řeči cisterciáků, která byla hlavním dorozumívacím prostředkem ve středověku“, prozrazuje kastelánka Lenka Tondlová. Na závěr čeká návštěvníky praktická dílna, kde si vyzkouší výrobu pečeť s motivem zlatokorunské rozety nebo psaní husím brkem. Prohlídka začíná v 16:30 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace.

Hrad Zvíkov

Prohlídku královského paláce zpestří na hradě Zvíkov hned tři výstavy. Díla malířů, grafiků, samouků a dětí představí výstava s prostým názvem Inspirace – Zvíkov. S díly obrozeneckých, romantických a pročesky orientovaných básníků, které inspirovala majestátnost královského hradu, se seznámíte na výstavě „Zvíkov v krásné literatuře“. Proměnu hradu zachycuje výstava dobových pohlednic Přijměte srdečný pozdrav.

KRAJ VYSOČINA

Hrad Lipnice

Měsíc červen se na hradě Lipnice ponese ve znamení hudby. Absolventský koncert žáků ZUŠ Polná se koná 6. 6. v 13:30 a 17:00 hodin, žáci lipnické základní umělecké školy vystoupí v sále věže Samson 16. 6. v 17:00 hodin. Malý hudební festival Hradní hraní představí v sobotu 8. 6. alternativní kapely v čele s Tichou dohodou. V pátek 28. 6. se můžete těšit na vystoupení Velká noc buďe a Shalom v říši divů v provedení dětské taneční skupiny Patašpička, kterou historickou hudbou doprovodí skupina Lusatia Consord.  

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou se i letos stane dějištěm dalšího ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který se koná od roku 1996. Prostory zámecké knihovny oživí koncerty ve dnech 12. a 20. 6. Na prvním vystoupí hned dvě kvarteta Novus String Quartet a Graffovo kvarteto, druhý z koncertů představí Borodin Quartet. Po celý týden, 18. - 23. 6., se role průvodců netradičně zhostí žáci devátého ročníku Základní školy J. A. Komenského z Náměště nad Oslavou v rámci projektu řetězového provázení. „Pro návštěvníka zámku to znamená, že při prohlídce trasy Reprezentační prostory se setká v každé místnosti s jiným průvodcem, který představí historii a zajímavosti“, vysvětluje kastelán Marek Buš. Prohlídky se konají mezi 9. až 14. hodinou.

Večerní atmosféru zámku si užijete během netradičních divadelních prohlídek. Po dva večery 28. a 29. 6. se v historických interiérech odehraje příběh na motivy známé filmové kriminální komedie Partie červeného dragouna, v němž se spolu s aktéry vydáte po stopách vraha. Začátky jednotlivých prohlídek jsou po oba dny v 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 a 22.00 hodin.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Návštěvníky jaroměřického zámku pobaví ve čtvrtek 6. 6. divadelní představení Středověká mystéria Divadla Víti Marčíka.  Inscenace složená ze tří povídek se hlásí k tradici lidových středověkých frašek a morálií. Začátek v 19:00 hodin.

Zámek Telč

Velkým lákadlem letošní sezóny bude vystoupení legendy české popové scény Michala Davida. Koncert OPEN AIR TOUR se uskuteční v zámeckém parku 7. 6. od 19:00. „Fanoušci se mohou těšit na nezapomenutelnou, dvouhodinovou show, během níž zazní prověřené hity i písně ´z archivu´. Speciálním hostem bude zpěvák a herec Sagvan Tofi“, láká kastelán Bohumil Norek.

Nejmenší návštěvníky potěší Pohádková neděle 9. 6., která nabídne pohádkovou cestu zámeckým parkem plnou zábavných úkolů, divadelní, šermířské a loutkové představení v zámecké zahradě a hudební vystoupení a řemeslný trh na obou nádvořích. Akce probíhá od 10:00 do 17:00 hodin.

Také telčský zámek se zapojí do projektu řetězového provázení. Žáci 8. a 9. ročníků zdejší ZŠ Masarykova nahradí od 18. do 26. 6. v několika místnostech profesionální průvodce. „V rámci tohoto programu se děti naučí průvodcovský text na prohlídkový okruh renesančními sály. Rozšíří si tak znalosti z dějepisu a k místu získají i citový vztah. Tato spolupráce začala již před osmi lety a prohlídky jsou vždy návštěvníky kladně hodnoceny“, dodává kastelán Norek.