ÚOP v Českých Budějovicích

územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu


Malované miniatury kostýmů ze zámku Český Krumlov doplní pražskou výstavu obuvnického mága Manola Blahnika

Dvacet malovaných miniatur kostýmů ze schwarzenberských sbírek zámku Český Krumlov doplní výstavu Manolo Blahnik: The Art of Shoes, která mapuje tvorbu světoznámého návrháře obuvi od 70. let až po současnost. Výstava bude otevřena v pražském Museu Kampa od 11. srpna do 12. listopadu.

Retrospektivní výstava představí 45 let tvorby španělského návrháře s českými kořeny Manola Blahnika, který patří mezi nejvlivnější postavy současné módy. Z celkového počtu více než třiceti tisíc unikátních modelů Blahnik společně s kurátorkou výstavy Cristinou Carrillo de Albornoz vybrali pro pražskou výstavu 212 párů bot a osm desítek originálních návrhů a kreseb.

Výstava je rozdělena do šesti částí podle inspiračních zdrojů umělce. V části nazvané Gala, v níž jsou vystaveny nejfantasknější modely a boty z filmu Marie Antoinetta režisérky Sofie Coppoly z roku 2016, se představí i dvacet malovaných miniatur ze sbírek zámku v Českém Krumlově.  

„Tato ojedinělá kolekce kvašů na pergamenu čítá celkem šedesát kusů a pochází z 1. poloviny 18. století,“ říká kurátorka sbírek územní památkové správy v Českých Budějovicích Kateřina Cichrová a dodává: „Obrázky zachycují s drobnopisnou přesností do nejmenších detailů rozmanité úbory z Evropy i vzdálenějších končin světa. Pro výstavu jsme vybrali například tři kostýmy španělské, kostýmy z commedie dell´arte i kostýmy, které jsou nejstarším doloženým vyobrazením českého kroje.“ 

Instalace výstavy se účastnil i sám návrhář. „Manolo Blahnik byl miniaturami nadšen a litoval, že si pro nedostatek prostor nemohli zapůjčit celou kolekci,“ popisuje setkání s umělcem Cichrová.

Krumlovské miniatury si můžete prohlédnout přímo v Museu Kampa do 11. listopadu nebo v česko-anglické publikaci Leckteří národové. Schwarzenberská sbírka kostýmních miniatur na zámku Český Krumlov / Plusieurs Nations. The Schwarzenberg Collection of Costume Miniatures in Český Krumlov autorek Kateřiny Cichrové, Vicki Ann Cremony a Lenky Novákové, kterou lze zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu.

Více informací naleznete na webu Musea Kampa.